Maistas širdžiai

Sveika širdis: kokius maisto papildus rinktis sklandžiai kraujotakos veiklai?

Sveika širdis: kokius maisto papildus rinktis sklandžiai kraujotakos veiklai?

Ne paslaptis, kad Lietuvoje jau keletą metų itin sparčiai auga su kraujotakos veiklos sutrikimais susiduriančių žmonių kiekis. Ši problema išlieka aktuali dėl gana pasyvaus visuomenės požiūrio – vengiame vizitų pas gydytojus, problemas sprendžiame savo nuožiūra įsigytais nereceptiniais vaistais, o pasijutę prastai patarimo skubame ne pas specialistą, bet pas su panašia problema susidūrusį bičiulį. Vis dėlto, net apsilankę pas šeimos gydytoją galime išgirsti pačius paprasčiausius patarimus, padėsiančius užtikrinti gerą širdies ir kraujotakos sistemos veiklą. Vienas dažniausių – vartoti subalansuotus maisto papildus ir užtikrinti svarbiausių vitaminų bei mineralų apykaitą organizme. Tiesa, pastarieji dažnai turi kur kas didesnę įtaką nei įsivaizduojame – be tinkamo kiekio kalcio, kalio, fosforo ir kitų svarbių medžiagų prastėja ne tik širdies ir kraujotakos veikla, bet kartu išsiderina ir viso organizmo balansas, tad kasdien jaučiamės pavargę, stokojame energijos, susiduriame su pakitusiais kraujospūdžio rodmenimis. Gerą savijautą ir tvirtą sveikatą padės susigrąžinti tinkamai parinktais maisto papildais praturtinta jūsų kasdienė mityba.

Nepaneigiama Omega-3 ir vitamino D svarba

Be abejonės, visi esame girdėję apie Omega riebalų rūgščių naudą organizmui – pastaroji turi įtakos kone kiekvieno organo sklandžiai veiklai. Širdis šiuo atveju – tikrai ne išimtis. Viena svarbiausių yra būtent Omega-3 rūgštis, kuri:

Mažina širdies ligų riziką. Omega-3 rūgštis mažina kraujo spaudimą, reguliuoja širdies ritmą ir slopina uždegimą, mažindama aterosklerozės riziką.

Mažina trigliceridų kiekį kraujyje. Padeda sumažinti aterosklerozės procesą kraujagyslėse, mažindama kraujo klampumą.

Stiprina širdies raumenį. Omega-3 rūgštis gali padėti pagerinti širdies raumens funkciją ir reguliuoti širdies ritmą.

Palaiko kraujo spaudimo stabilumą. Omega riebalų rūgščių vartojimas gali padėti stabilizuoti kraujo spaudimą, mažinant hipertenzijos riziką.

Gerina kraujagyslių sveikatą. Ši rūgštis prisideda prie elastinio audinio palaikymo kraujagyslėse, suteikdama joms gebėjimą lanksčiai atlaikyti kraujospūdžio pokyčius.

Šios riebalų rūgštys įprastai randamos riebiose žuvų (tokių kaip lašiša, menkė, upėtakis) aliejuose, riešutuose ir kai kuriose sėklose. Vis dėlto, šiuolaikinis žmogus ne visada randa galimybę maitintis subalansuotai, todėl pasirūpinti tinkamu Omega riebalų rūgščių kiekiu organizme galime vartodami kokybiškus papildus. Prieš pradėdami naują tokių maisto papildų kursą būtinai pasitarkite su gydytoju tam, kad būtų nustatyta tiksli, jums reikiama dozė ir atliktas kruopštus derinimas su jau vartojamais vaistais, vitaminais ir mineralais.

Taip pat svarbu reguliariai vartoti ir vitaminą D, dažnai dar vadinamą „saulės vitaminu“. Mūsų saulės šviesos stokojančioje klimato juostoje tai ypač aktualu, nes šis vitaminas reguliuoja kalcio ir fosforo įsisavinimą, kuris yra itin svarbus širdies raumenų sveikatai.

Vitaminus derinkite tarpusavyje

Palaikyti gerą širdies sveikatą padeda ir tokie vitaminai kaip K, C ir E. Bene dažniausiai girdime apie vitamino C naudą imunitetui, tačiau kartais pamirštama paminėti, kad tai ir puikus antioksidantas, padedantis apsaugoti širdies audinius nuo pažeidimų. Panašiu poveikiu pasižymi ir vitaminas E, tačiau pastarasis labiau veikia kraujagysles, apsaugodamas jas nuo plyšimo ir ląstelinio pažeidimo netikėtai pakilus kraujospūdžiui.

Papildyti mitybą vitaminu K ypač pravartu tiems, kurie susiduria su įvairiomis krešėjimo problemomis – šis vitaminas reguliuoja ir užtikrina sklandų krešėjimo baltymo cirkuliaciją. Taip pat užkerta kelią kalcio kaupimuisi arterijose ir taip neleidžia joms standėti, todėl efektyviai mažinamas aukštas kraujospūdis ir insulto rizika.

Taip pat valgykite aukštos kokybės mėsos, žuvies, kiaušinių, vaisių ir daržovių, kurių sudėtyje yra B grupės vitaminų. Pastarieji dalyvauja amino rūgščių apykaitoje, kuri yra būtina sveikai širdies veiklai. Štai vitaminas B12 yra svarbus normaliam raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui, kuriems reikalingas sveikas širdies kraujotakos sistemos funkcionavimas.

Svarbu paminėti, kad vitaminus turėtumėte derinti tarpusavyje – būtinai pasidomėkite ar vieni nesilpnina kitų veikimo ir ar nesukuria neigiamo poveikio vartojami vienu metu. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad kai kuriuos vitaminus vartoti kartu yra ypač svarbu, pavyzdžiui, vitaminas K ir D, geriami vienu metu, nes vitaminas D padeda organizmui absorbuoti kalcį, o vitaminas K gautą kalcį nukreipia į kaulus ir neleidžia jam kauptis minkštuosiuose audiniuose bei kraujagyslėse – kitaip tariant, vitaminas D perneša kalcį iš žarnyno į kraują, o vitaminas K perneša kalcį iš kraujo į kaulus. Tam, kad užtikrintumėte tinkamą vitaminų bei mineralų sinergiją, pasikonsultuokite su savo šeimos gydytoju ar vaistininku prieš imdami vartoti bet kuriuos maisto papildus.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų