Šuliniuose – pavojus sveikatai

Šuliniuose – pavojus sveikatai

Po pavasario polaidžio maistui naudoti šachtinių šulinių vandenį gali būti pavojinga. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Panevėžio departamento specialistai įspėja, kad pavasarį išsitirti šulinio vandenį yra būtinybė.

Gerti ir naudoti maisto gaminimui šulinio vandenį galima tik įsitikinus, ar jame esančių komponentų kiekiai neviršija Lietuvos higienos normos reikalavimų.

Nėščiosioms ir kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus cheminis šulinio vandens tyrimas atliekamas nemokamai

Panevėžio departamentas, gavęs pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos pranešimą apie nėščiąją ar kūdikį iki 6 mėn. amžiaus, kurių maistui naudojamas šachtinio šulinio vanduo, nurodytų asmenų nuolatinėje gyvenamojoje vietoje organizuoja šachtinio šulinio vandens cheminį tyrimą azoto grupės junginių – nitritų ir nitratų – kiekiui nustatyti. Minėtai asmenų grupei cheminis šulinio vandens tyrimas atliekamas nemokamai.

2016 metais Panevėžio regione ištirti 235 šachtiniai šuliniai, kurių vandenį naudoja nėščiosios ir kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus. Praėjusiais metais 36 proc. (92 vandens mėginiai) neatitiko higienos normų nustatytų reikalavimų. Daugiausiai chemiškai užteršti šuliniai buvo Biržų ir Kupiškio rajonuose (atitinkamai 51 ir 45 proc.), mažiausiai – Rokiškio rajone (16 proc.).

Gerti nitratais ar nitritais užterštą vandenį ypač pavojinga kūdikiams ir nėščiosioms

Toksiniam nitratų poveikiui jautresni yra vaikai, sergantieji infekcinėmis ligomis, taip pat sergantieji širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligomis, anemija (mažakraujyste), senyvo amžiaus žmonės. Nitratai organizme virsta nitritais, kurie susijungia su kraujo baltymu hemoglobinu ir sudaro methemoglobiną, kuris negali pernešti į audinius deguonies, todėl audiniuose vystosi deguonies badas.

Kūdikių apsinuodijimas nitratais ir nitritais vadinamas methemoglobinemija arba ,,pamėlusių kūdikių“ sindromu. Kūdikiams atsiranda pykinimas, vėmimas, dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais atsiranda traukuliai, kūdikis gali mirti. Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šių cheminių medžiagų iš šulinio vandens nepavyksta pašalinti net virinant. Esant šulinio cheminei taršai, patariama nedelsiant jį išvalyti.

Komentarai

  • Kolektyviniame sode kaimynas gausiai pila trąšas.Pastaraisiais metais pastebėjau,kad maistui panaudojus šulinio vandenį jaučiu mieguistumą, nepaaiškinamą silpnumą…Kur Panevėžyje tiriamas šulinių geriamasis vanduo ?kokia to tyrimo kaina?Dėkinga,jei kas atsakytų.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų