P. ŽIDONIO nuotr.

Siūlymas – praturtėti pardavus „Grauduvą“

Siūlymas – praturtėti pardavus „Grauduvą“

Panevėžys viliojamas praturtėti pardavęs „Grauduvos“ laidojimo namus.

Tokį pasiūlymą pateikę Vilniaus verslininkai užsimena ir apie preliminarią sandorio kainą, galinčią siekti 700 tūkstančių eurų, o gal net ir didesnę sumą.

Papildo miesto biudžetą

„Grauduva“ – Lietuvoje užsilikusi viena iš nedaugelio laidojimo paslaugų įmonių, kurios pagrindinį akcijų paketą valdo savivaldybė. Būdama jos savininke, savivaldybė nustato ir savo įmonės teikiamų paslaugų kainas. Teigiama, kad jos – vienos mažiausių šalyje.

Į „Grauduvos“ įkainius priverstos lygiuotis ir kitos Panevėžyje veikiančios privačios laidojimo paslaugų bendrovės.

„Klientų turime tikrai nemažai. Tikiu, kad mus renkasi ir dėl skaidraus mūsų darbo. Visas ataskaitas, visus skaičius viešai skelbiame“, – patikino šiai įmonei vadovaujanti Aušra Bertulienė.

Keturiose „Grauduvos“ šarvojimo salėse, pasak A. Bertulienės, šiemet iki Kalėdų buvo pašarvoti 793 mirusieji. Pernai „Grauduva“ šarvojo 880, užpernai 971, 2020-aisiais 819 velionių. Ikikovidiniais 2019-aisiais iš šių laidojimo namų salių į paskutinę kelionę išlydėti 578 mirusieji.

„Darbo turime apsčiai, visos šarvojimo salės nuolat būna užimtos. Pastaraisiais metais darėme remontus, tvarkėme stogus, šiltinome sales, nepaisant to, vis tiek sutaupėme pinigų“, – teigia A. Bertulienė.

„Grauduvos“ akcijos nuo 2021-ųjų Savivaldybės biudžetą kasmet papildo po 35 tūkst. eurų gaunamų dividendų.

„Savivaldybės biudžetui atitenka pusė mūsų grynojo pelno“, – sako „Grauduvos“ direktorė.

„Neabejojame, jog naujieji savininkai keltų paslaugų kainas ir jos taptų tokios kaip ir kituose šalies miestuose.“

A. Bertulienė

Masalas – kaina

Savivaldybės rankose esanti ir pelną nešanti „Grauduva“ atrodo viliojamas kąsnis kelių į šią nišą Panevėžyje ieškantiems sostinės verslininkams.

Gruodžio viduryje miesto Tarybos narius pasiekė raštas iš advokatų profesinės bendrijos „Motieka ir Audzevičius“ advokato Jovito Elzbergo, atstovaujančio potencialiam akcijų pirkėjui – bendrovės „Revco1“ direktoriui Arnui Vildžiūnui.

Rašte pranešama, kad „Revco1“ turi 9,9 procento „Grauduvos“ akcijų ir pageidauja įsigyti Savivaldybės turimą 346 430 akcijų paketą. Siūloma šias akcijas įtraukti į privatizuojamųj objektų sąrašą ir jas parduoti viešajame aukcione.

Kaip argumentas, kodėl šias akcijas Savivaldybė turėtų perleisti, pateikiama tai, kad jos, pasak rašto autorių, negeneruoja reikšmingo teigiamo ekonominio rezultato. Pabrėžiama, kad pardavus akcijas į miesto biudžetą įplauktų tokia lėšų suma, kokia, kaip dividendai už Savivaldybės turimas akcijas, susikauptų tik per pusę amžiaus.

Siūlymo parduoti akcijas autoriai primena, jog pačiai „Grauduvai“ reikia esminių pagerinimų. Kaip argumentas pateikiama ir tai, kad Šilagalio kaime planuojamas statyti krematoriumas su šarvojimo salėmis bendrovei veikiausiai sumažins klientų, dėl to mažėtų ir jos gaunamas pelnas už teikiamas paslaugas.

Vilniaus verslininkai nebe pirmą kartą imasi žingsnių privatizuoti Panevėžio „Grauduvą“. P. ŽIDONIO nuotr.

Vilniaus verslininkai nebe pirmą kartą imasi žingsnių privatizuoti Panevėžio „Grauduvą“. P. ŽIDONIO nuotr.

Paskutinė nepardavusi

Rašte užsimenama apie preliminarią Savivaldybės akcijų kainą – maždaug 700 tūkstančiai eurų. Jame taip pat teigiama, jog yra galimybė parduodant akcijas sutarti dėl įsipareigojimo tam tikrą protingą laiką išlaikyti stabilų šių laidojimo namų paslaugų ir prekių kainų lygį.

„Sekundei“ susisiekus su „Revco1“ direktoriumi Arnu Vildžiūnu, šis patvirtino, jog jo vadovaujama bendrovė siekia įsigyti Panevėžio savivaldybės valdomas „Grauduvos“ akcijas. Paklaustas, ar, pasikeitus savininkui, keistųsi ir laidojimo paslaugų kainos, A. Vildžiūnas atrašė: „Kitų Lietuvos didmiesčių pavyzdžiai rodo, kad kainas sureguliuoja rinka joje nedalyvaujant savivaldybėms.

Įmonės, konkuruodamos tarpusavyje, pasiūlo ne tik naujas ir papildomas paslaugas, bet ir sprendimus, leidžiančius gyventojams sutaupyti. Tokie yra ir mūsų planai. Panevėžys yra paskutinis didmiestis Lietuvoje, kuris turi savivaldybės valdomus laidojimo namus.“

Sukėlė nerimą

Žinia, kad miesto Savivaldybė yra gavusi verslininkų prašymą parduoti jos valdomus 70,43 proc. „Grauduvos“ akcijų, šių laidojimo namų darbuotojams kelia nerimą.

„Mums neramu, ar, pasikeitus savininkams, toliau turėtume „Grauduvoje“ darbo. Neabejojame, jog naujieji savininkai keltų paslaugų kainas ir jos taptų tokios kaip ir kituose šalies miestuose, o dabar mūsų kainos vienos mažiausių šalyje“, – teigė laidojimo namų vadovė.

Dar 1976 metais statyti šie laidojimo namai tuomet priklausė Panevėžio valstybinei paslaugų įmonei „Buitis“. „Grauduva“ jie tapo 1995-aisiais, kai didžioji akcijų dalis – t. y. daugiau nei du trečdaliai, atiteko Savivaldybei, o likusias išsipirko tuomečiai laidojimo namų darbuotojai.

„Dabar visi jie – jau pagyvenę žmonės, tad daugelis imasi pardavinėti turimas akcijas. Girdžiu tokių svarstymų, kad akcijos gali ir nupigti, gali laikai pasikeisti, tad žmonės ir nebelaukia, parduoda“, – teigė A. Bertulienė.

Jos žiniomis, akcijas iš žmonių supirkinėja toji pati Vilniuje įkurta bendrovė, kuri siekia išpirkti ir Savivaldybės turimas.

„Turtinga tai bendrovė, yra įsigijusi didžiausius Vilniaus laidojimo namus, turi jų ir kituose Lietuvos miestuose, be to, valdo ir Vilniuje, netoli Gariūnų pasistatytą krematoriumą“, – kalbėjo A. Bertulienė.

Pradėjo nuo smulkiųjų

„Revco1“ nebe pirmą kartą daro žingsnius, kad „Grauduva“ pereitų į jos rankas.

Dar 2021-aisiais viešojoje erdvėje pasirodė skelbimas apie už gerą kainą superkamas „Grauduvos“ akcijas. Tuomet „Revco1“ atstovai „Sekundei“ teigė, jog ši įmonė jau yra įsigijusi Panevėžyje esančios privačios laidojimo bendrovės akcijų, o dabar ją domina ir „Grauduva“.

Tąkart kalbintas A. Vildžiūnas tikino, kad bendrovė pasirengusi brangiai supirkti akcijas iš smulkiųjų „Grauduvos“ savininkų, o ateityje, jei jas parduotų ir pagrindinė akcininkė – miesto Savivaldybė, įsigyti ir visą paketą.

Pasak Tomo Juknos, Savivaldybė savo rankose turėdama „Grauduvą“ laidojimo paslaugų rinkoje išlaiko konkurenciją, taip suvaldydama ir kainas. G. KARTANO nuotr.

Pasak Tomo Juknos, Savivaldybė savo rankose turėdama „Grauduvą“ laidojimo paslaugų rinkoje išlaiko konkurenciją, taip suvaldydama ir kainas. G. KARTANO nuotr.

Suvaldo kainas

Vis dėlto miesto Savivaldybė nei tuomet, nei dabar tokiam sandoriui nenusiteikusi.

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos, sprendimą dėl akcijų pardavimo turėtų priimti Taryba, tačiau veikiausiai pozicija nesikeis.

Direktorius teigia nematantis priežasčių, kodėl turėtų būti parduodama pelningai veikianti ir stabilią kainą laidojimo paslaugų rinkoje mieste palaikanti įmonė.

„Savivaldybė kaip akcininkė neskatina siekti kuo didesnio pelno. Jis reikalingas, kad įmonė galėtų atsinaujinti turtą, teiktų kokybišką paslaugą ir užtikrintų, jog kaina rinkoje nekiltų eksponentiškai, nepagrindžiant patiriamų kaštų. Kai kyla darbo užmokestis, natūralu, didėja ir sąnaudos, dėl to auga ir paslaugų kaina, bet ji turi būti protinga“, – sako T. Jukna.

Jis atkreipia dėmesį, kad „Grauduva“ biudžetą pildo ne tik dividendų, bet ir valstybei sumokamų mokesčių sąskaita.

„Nesakau, kad kitos įmonės nemoka mokesčių, bet yra didelis skirtumas tarp suteiktų paslaugų skaičiaus ir sumokėtų mokesčių dydžio“, – dėmesį atkreipė T. Jukna.

Administracijos direktorius teigia matantis požymių monopolizuoti laidojimo paslaugų rinką Panevėžyje.

Nelikus konkurencijos, paslaugų teikėjui atsivertų kelias diktuoti savo kainą.

„Dabar Savivaldybė turėdama „Grauduvą“ laidojimo paslaugų rinkoje išlaiko konkurenciją, taip suvaldydama ir kainas“, – sako T. Jukna.

Komentarai

  • Ar būtina viską parduoti. Jei neša pelną, tai tegul ir valdo savivaldybė

  • Jau privatizavo elektros tinklus, dujas ir dar daug kitų pelningų objektų, o kur tas progresas. Ar kas nors atpygo ?

  • šaunuolė savivaldybė jog neparsiduoda Vilniaus kraujasiurbiams

    • Atsakyti
  • Savivaldybė nenori prarast savo šeryklą

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų