P. Židonio nuotr.

Savivaldybių kišenes tuština brangi elektra

Savivaldybių kišenes tuština brangi elektra

Elektros kainoms toliau kylant į rekordines aukštumas, diržus veržiasi ne tik verslas, gyventojai, bet ir savivaldybės.

Panevėžio valdžia tikina drastiškų taupymo planų nekurianti, tačiau sprendimų artėjančiam tamsiajam sezonui, žinoma, ieškanti.

Sostinės gatvės, tuneliai, požeminės pėsčiųjų perėjo pritemdytos jau prieš kelias savaites tikintis taip sutaupyti 20 proc. elektros energijos. Panevėžio irgi laukia panašūs pokyčiai: miesto Savivaldybė elektrą perka biržos kaina, tad išlaidos jai išaugę kelis kartus.

Daugiau užsitemdyti nebenorėtų

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos, Panevėžys taupymo sprendimus pradėjo diegti dar iki prasidedant energijos išteklių krizei – senoji gatvių apšvietimo sistema keičiama moderniais LED šviestuvais.

„Ir mūsų tikslas – iki kitų metų pabaigos visiškai juos pakeisti“, – sako jis.

Prieš pradedant darbus skaičiuota, jog atnaujintas miesto apšvietimas leis sutaupyti ne mažiau kaip 40 proc. elektros energijos.

Taikomas ir vadinamasis momentinis taupymas. Pavyzdžiui, daugumoje gatvių nuo 23 valandos lieka degti tik kas antras šviestuvas.

„Reikia palikti žmonėms šviesos – kardinaliai tikrai nesirengiame visiškai užtamsinti.“

A. Pocius

Tad dar labiau mažinti apšvietimą vakarais, direktoriaus manymu, jau būtų nesaugu.

„Taupymas gali atsisukti kitu kampu, – įspėja jis. – Atsirastų kitų problemų – žmonių saugumo, eismo įvykių padažnėjimo.“

„Manau, vakare apšvietimas turi įsijungti su prietema“, – įsitikinęs T. Jukna. O kol dar ne taip vėlai švinta, šiek tiek koreguoti gatvių apšvietimą galima rytais.

Modernizuoja, ką gali

Investuoja Panevėžys, T. Juknos teigimu, ir į kitus energijos taupymo sprendimus.

Nuo 2018 metų intensyviai modernizuojami miesto mokyklų šilumos punktai. Juose ne tik automatizuoti apskaitos prietaisai, bet ir valdymas.

„Programa nakties metu automatiškai sumažina šildymą, o valandą prieš mokyklos darbą pakelia temperatūrą. Priklausomai nuo pastato sandarumo, matome, jog kai kuriose mokyklose sutaupome 20 procentų“, – pabrėžia jis.

Kaštus esą mažina ir mokyklose bei darželiuose pakeisti langai, ant didžiųjų miesto baseinų įrengiamos saulės elektrinės: „Žemynos“ progimnazijoje tokia jau diegiama, o Panevėžio sporto centro baseine darbus tikimasi greitu laiku pradėti.

Didelės galios saulės elektrinė planuojama statyti ir „Aukštaitijos vandenų“ įmonėje, taip bus sumažinti vandens gavybos kaštai.

Taip pat Savivaldybei pavaldi „Panevėžio energija“ investuoja į šilumos nuostolių mažinimą trasose.

„Taupymo priemonių yra daug ir jos nuosekliai planuojamos jau kurį laiką“, – patikina T. Jukna.

Panevėžio laukia elektros kainų šuolio iššaukti pokyčiai, tačiau Savivaldybė tam aukoti žmonių saugumo nežada. G. Kartano nuotr.

Lašas jūroje

Taupymo nuotaikomis jau gyvena ir pati Savivaldybė. Nors, T. Juknos aiškinimu, išlaidos fasado apšvietimui ar šviečiantiems dekoratyviniams elementams – tik lašas jūroje vertinant pagal bendrą elektros sunaudojimą.

„O jų sukurtas įvaizdis, aplinkos kokybė duoda didžiulį efektą“, – sako, kad taupyti tokiems nereikšmingiems dalykams, plano nė nebuvo.

Pasak administracijos direktoriaus, investuoti į gatvių apšvietimo projektą – gerokai efektyviau. Tuo labiau kad 50 proc. investuotos sumos kompensuojama iš europinių lėšų.

„Čia ir yra tikrasis taupymas, – pabrėžia. – O visos kitos priemonės, kaip Savivaldybės fasado apšvietimo išjungimas ar įjungimas pusvalandžiu vėliau bendrame sunaudojamos elektros energijos kiekyje yra menkniekis.“

T. Juknos teigimu, būtina investuoti į atsinaujinančią energetiką, energiją taupančias priemones, šilumos punktų automatizavimą, ir bus sutaupoma gerokai daugiau.

Kaimų nepasmerks patamsiams

Panevėžio rajono savivaldybės mero pavaduotojas Antanas Pocius „Sekundei“ sakė, kad dėl konkrečių taupymo priemonių rajone bus tariamasi pirmadienį. Tačiau vienas galimų variantų, neslepia, gali būti gatvių apšvietimo išjungimas.

Kaip kol kas teorinį pavyzdį mero pavaduotojas pateikė Ramygalą, kur šviesos centre dega kiaurą naktį. Tačiau vadinamieji budintieji šviestuvai, paliekami, kad rajono gyvenvietės nepanirtų į visišką tamsą, turbūt liks.

Daugumoje Panevėžio rajono vietovių gatvių žibintai, A. Pociaus teigimu, dega iki 22 valandos, priemiestinėse gyvenvietėse – iki vidurnakčio. Tiesa, dar ne dabar, o įprastai nuo rugsėjo vidurio, kai pradeda tikrai anksti temti.

Vicemero spėjimu, šie šviestuvai ir toliau bus jungiami, nes dega vos kelias valandas ir jų sąskaita daug nesutaupysi.

„Pas mus nėra ilgas gatvių apšvietimo laikas, nėra daugiau vietų, kad per naktį degtų šviesos, – sako A. Pocius. – Reikia palikti žmonėms šviesos – kardinaliai tikrai nesirengiame visiškai užtamsinti.“

Tuo labiau kad iki Naujųjų rajono komunalininkai turi sutartį su elektros tiekėjais fiksuota kaina.

Pasak mero pavaduotojo, jie taip pat investuoja į energiją taupančias priemonės, kiek įmanoma, rajone senos gatvių apšvietimo lempos keičiamos į taupiąsias.

„Šiemet buvome numatę pakeisti gana didelį skaičių, tačiau kainos kilo ir padarysime mažiau darbų, bet vis tiek pakankamai daug“, – sako, kad energijos bus sutaupoma kelis kartus, jis.

Pačios Savivaldybės darbuotojai irgi mokosi taupumo.

„Būdavo, saulė šviečia, o koridoriuose dega lemputės. Dabar išjungiame“, – tvirtina A. Pocius.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų