Rugsėjo 1-osios simbolis – kardelis: kaip prižiūrėti, kad džiugintų kuo ilgiau

Rugsėjo 1-osios simbolis – kardelis: kaip prižiūrėti, kad džiugintų kuo ilgiau

Rugsėjo 1-ąją į mokyklas skubantys mokinukai nešasi pilnus glėbius kardelių – toks vaizdas pažįstamas kiekvienam. Nors kardeliai dažnai siejami būtent su mokslo ir žinių diena, jų žydėjimas džiugina ne tik puokštėse, bet ir gėlių darželiuose.

Pakruojo dvaras, kuriame iki pat pirmųjų šalnų visus augalų mylėtojus džiugina Vasaros gėlių festivalis, kasmet pritraukia tūkstančius susižavėjusių lankytojų į savo gėlynus. Ilgametę patirtį turintys dvaro sodininkai mielai dalijasi patarimais, kad kardelių žydėjimas šiemet džiugintų dar ilgiau.

Kaip ilgiau išlaikyti skintus kardelius

Norint kuo ilgiau mėgautis kardelių grožiu ir pratęsti žydėjimo laiką, reikėtų žinoti kelis svarbius dalykus:

Kada skinti: Kardelius geriausia skinti anksti ryte arba vėlai vakare, nes tuomet jie būna išsaugoję daugiausiai drėgmės ir ne taip greit nuvysta. Kardeliai žydi nuo apačios, todėl geriausia pasirinkti tokius, kurių bent trečdalis žiedų apačioje jau yra pradėję skleistis – jie vazoje išsilaikys ilgiau.

Kaip skinti: Kardelius nupjaukite aštriu, švariu sekatoriumi ar sodininko žirklėmis įstrižai. Tai leis jiems geriau pasisavinti vandenį.

Ką daryti nuskynus: Skintus kardelius iškart perkelkite į kibirą su kambario temperatūros vandeniu. Palikite juos vandenyje kelioms valandoms prieš perkeliant į vazą.

Kaip vėliau prižiūrėti: Keiskite vandenį vazoje kas dvi dienas, kaskart iš naujo nupjaudami kardelių stiebus įstrižai.

Pakruojo dvaro sodininkai sako, kad norint kuo ilgiau išlaikyti kardelius nuskintus, prieš merkiant į vazą reikėtų nuo jų pašalinti visus apatinius lapus.

„Nelaikykite kardelių labai šiltoje vietoje, atitraukite juos nuo tiesioginių saulės spindulių ir kaskart keičiant vandenį tuo pačiu išvalykite ir vazą, kad joje nesikauptų bakterijos. Sodo prekių parduotuvėse taip pat galite rasti specialių tirpalų, prailginsiančių skintų gėlių žydėjimą“, – pataria gėlių ekspertai.

Ką daryti su nužydėjusiais kardeliais

O kaip prižiūrėti kardelius, augančius gėlynuose? Pavyzdžiui, dažnas augintojas klausia, ar reikia nukirpti kardelių stiebus po žydėjimo.

„Tai daryti nėra būtina, bet jeigu norite tvarkingesnio vaizdo, tuomet paprasčiausiai nuskabykite nužydėjusius žiedus nuo stiebo. Kai nužydės visi žiedai, galite nupjauti ir patį stiebą, palikdami apie 2 cm virš svogūnėlio. Tačiau lapus palikite – jie padės svogūnėliui kaupti maistines medžiagas kitiems metams“, – sako Pakruojo dvaro gėlininkai.

Kardelius taip pat rekomenduojama nupurkšti vario sulfato tirpalu, kol jie dar nėra pilnai nužydėję. Tai padės apsaugoti svogūnėlius nuo grybinių ligų.

Kada iškasti kardelių svogūnėlius

„Kai kurių svogūninių gėlių prieš žiemą kasmet iškasti nereikia – pavyzdžiui, tulpių. Deja, kardeliai nėra vieni iš jų. Mūsų klimato sąlygos lemia, kad kardelių svogūnėliai gali sušalti ir neišgyventi žiemos, todėl juos būtina iškasti“, – pataria Pakruojo dvaro sodininkai.

Įprastai svogūnėliai kasami rudenį, praėjus maždaug 6-8 savaitėms po žydėjimo. Pirmiausia pasirinkite tinkamą laiką. Kaskite svogūnėlius šiltą ir saulėtą rudens dieną, tuomet jie greičiau išdžius.

Kardelių svogūnėlius stenkitės iškasti kuo atsargiau, kad jų nepažeistumėte. Geriausia iš pradžių kastuvėliu pasidaryti duobutę aplink svogūnėlį ir tuomet jį švelniai iškelti.

Kitas svarbus patarimas – pasilikite tik sveikus svogūnėlius. Jeigu pastebėjote ant svogūnėlių ligos požymių, puvinį ar pažeidimus, tokius svogūnėlius išmeskite.

Kaip laikyti svogūnėlius per žiemą

Jei to nepadarėte anksčiau, iškasus svogūnėlius taip pat pilnai pašalinkite kardelių stiebus ir lapus. Taip pat nupjaukite visas šaknis.

Tada svogūnėlius perkelkite į popierinį maišą, kartoninę dėžutę, sodo dėžę ar panašią talpą, ir palikite apie porą trejetą savaičių džiūti gerai vėdinamoje vietoje.

Išdžiovintus svogūnėlius perkelkite žiemai į tamsią ir sausą vietą, kurioje jie negautų tiesioginės saulės šviesos. Tai ir viskas – jau pavasarį kardelius galėsite sodinti atgal į gėlyną.

Rugsėjo 1-oji neįsivaizduojama be kardelių, įnešančių spalvų ne tik į gėlių darželius, bet ir į puokštes. Tinkamai prižiūrėdami kardelius dar ilgai galėsite mėgautis ryškiu jų žydėjimu. O Pakruojo dvare iki pat pirmųjų šalnų tęsiasi „Gėlių, meno ir meilės festivalis“, kuriame spalvingi gėlynai akį traukia ir rudenį!

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų