Panevėžio kalėjimas. P. Židonio nuotr.

Panevėžio kalėjimas pildosi vyrais

Panevėžio kalėjimas pildosi vyrais

Panevėžio kalėjimas nebėra vien moterų bausmės vieta. Po šešių dešimtmečių pirmą kartą į jį atvežta ir nusikaltusių vyrų.

Arešto bausmę atliekantys nuteistieji čia praleis nuo dešimties iki devyniasdešimties parų, priklausomai nuo teismo sprendimo.
Šiuo metu jau užimtos visos dešimt vyrams skirtų vietų.

Pirmieji keturi areštantai į Panevėžį atvežti gruodžio 4-ąją.
„Tegul panevėžiečiai nesigąsdina, Panevėžio kalėjime nenumatyta plėsti vyrams skirtų vietų“, – patikino Lietuvos kalėjimų tarnybos Komunikacijos ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus specialistė Virginija Vervečkaitė.
Vyrai įkurdinti buvusiose kalėjimo karantino patalpose. Areštantai turi atskirą pasivaikščiojimo kiemelį, jie neleidžiami į bendrą valgyklą ar biblioteką, taigi pasimatyti su kalinčiomis moterimis galimybių nėra.
Kad raudonplyčiame kalėjime bausmę atliks ir vyrai, anot Lietuvos kalėjimų tarnybos, nuteistosios nebuvo informuotos ir veikiausiai šį faktą sužinojo iš žiniasklaidos.
„Manytina, kad šią informaciją nuteistosios priėmė kaip jokios svarbos nesukeliantį procesą, nes jokių nusiskundimų, pageidavimų ar panašiai apie tai, kad Panevėžio kalėjime arešto bausmę pradėjo atlikti nuteistieji vyrai, nėra gauta. Vyrų paskyrimas atlikti arešto bausmes į Panevėžio kalėjimą visiškai neturėjo įtakos jau bausmes atliekančių moterų kasdienybei“, – konstatavo tarnybos atstovai.

Areštantams – biblioterapija

Lietuvos kalėjimų tarnybos teigimu, nei kalinės moterys, nei areštantai vyrai Panevėžio kalėjime nenuobodžiauja. Kas savaitę juos lankantis kalėjimo kapelionas veda religinio ir dorovinio ugdymo užsiėmimus. Vyksta ir dailės terapijos užsiėmimai.
Panevėžio kalėjimą sieja glaudūs ryšiais su Elenos Mezginaitės viešąja biblioteka, kurios darbuotojai organizuoja biblioterapijos užsiėmimus. Taip pat žaidžiami stalo žaidimai, sprendžiami kryžiažodžiai, vyksta filmų peržiūros.

Veš iš visos Lietuvos

Lietuvos kalėjimų tarnyba pabrėžia, kad kaliniai vyrai Panevėžio kalėjime – ne naujiena.
Šiai įkalinimo įstaigai priklausančiuose Pusiaukelės namuose, veikiančiuose pačiame miesto centre, A. Smetonos gatvėje, bausmę atliekantys vyrai gyvena nuo 2021-ųjų.
Panevėžio kalėjime kartu su Pusiaukelės namais bausmę dabar atlieka 192 nuteistieji: 173 moterys bei 19-a vyrų.
Aštuoniuose Lietuvos kalėjimuose laisvės atėmimo bausmę šiuo metu atlieka 4632 asmenys. Be Panevėžio kalėjimo, Lietuvoje veikia Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Marijampolės, Alytaus, Pravieniškių 1-asis ir 2-asis kalėjimai.
Į klausimą, ar padaugėjo nusikaltėlių ir jie nebetelpa vyrams skirtuose kalėjimuose, todėl vežami į Panevėžį, Lietuvos kalėjimų tarnyba neatsakė.
Pasak tarnybos, areštą turintys atlikti vyrai į Panevėžio kalėjimą bus vežami iš visos Lietuvos.

Vien moterys kalėjo 60 metų

P. Puzino gatvėje stovinčiam raudonų plytų kalėjimo pastatui šiemet suėjo 131 metai. Jis pastatytas 1892-aisiais, kai Lietuva priklausė carinei Rusijai.
Kalėjimai skirtas trims šimtams žmonių, tačiau per politines suirutes jame kalėdavo ir gerokai daugiau.
Jo sienos yra mačiusios ir kalinių vyrų.
Istoriniai faktai byloja, kad 1921 metais šiame kalėjime bausmę atliko 235 žmonės, tarp jų minimos septynios areštantės. 1935-aisiais tarp 334 nuteistųjų buvo 33 moterys.
Išskirtinai moterų bausmės įstaiga Panevėžio kalėjimas tapo prieš 60 metų – 1963-iaisiais. Jame su moterimis kalėjo ir šioje įstaigoje gimę vaikai.
Šiuo metu nuteistosios mamos su mažyliais bausmę atlieka kitoje Panevėžio vietoje – individualių gyvenamųjų namų kvartale.

 

Komentarai

  • Tarybiniais laikais kalėjime moterys siūdavo viryškus „triusikus“, dabar paduos vyrų. Ar tai nepasityčiojimas .

    • Atsakyti
  • Don“t worry,the situation is under control !!!

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų