P. ŽIDONIO nuotr.

Nuomos kainos Panevėžyje pakerta kojas ir „išmuša saugiklius“

Nuomos kainos Panevėžyje pakerta kojas ir „išmuša saugiklius“

Tūkstantėlio eurų, spaudžiančio kelnių kišenę, neturite? Buto išsinuomoti Panevėžyje gali ir nepavykti.

Žinoma, nenuvertinkime jūsų pastangų ir optimizmo – pigų butą su močiutės kilimu ant sienos tikrai rasite. Tačiau šeimos su vaikais, gyvūnais ir turintys negalią žmonės ne visur laukiami.

Vejasi sostinę

„Sekundės“ redakcija visą sausio mėnesį stebėjo socialiniuose tinkluose ir portaluose Panevėžio miesto butų nuomos kainas, tendencijas, pasiūlą, paklausą ir net dizaino sprendimus.

Rasti išsinuomoti butą – nemenkas iššūkis. O jei šalia jūsų vienas ar keletas gražiai krykštaujančių mažų vaikų… Bėda bėdelė. Žinoma, ne vaikai – viena didele bėda virsta buto nuoma.

Prieš pradėdami tyrimą sau tyliai svarstome: Panevėžys – ne Lietuvos sostinė, taigi, tikimės atrasti padorias kainas.

Bet palyginkime, kiek kainuoja išsinuomoti stogą virš galvos Vilniuje ir Panevėžyje.

Sostinėje dviejų kambarių dominuojanti buto nuomos kaina, nepaisant to, kurioje miesto vietoje jis yra, siekia 550 eurų.

Dažniausiai prašoma vieno arba dviejų mėnesių dydžio depozito. Tad norint išsinuomoti butą Vilniuje reikia mažiausiai 1 650 eurų. Vilniuje pasitaiko ir tokių atvejų, kad šeimos, norinčios išsinuomoti būstą su vaikais, sumoka ir 3 000 eurų sumą, kad tik būtų įleistos.

Panevėžys ne Vilnius, bet irgi sostinė – Aukštaitijos.

Gal dėl šios priežasties nuomos kainos ne ką mažiau atsilieka nuo vilnietiškų. Juk pasitempti reikia visada ir visomis prasmėmis. Turbūt suprantate, kad mes tik šiek tiek šaržuojame, bet ieškantiems išsinuomoti būstą tai tikrai nejuokinga.

Panevėžys ne Vilnius, bet irgi sostinė – Aukštaitijos. Gal dėl šios priežasties nuomos kainos ne ką mažiau atsilieka nuo vilnietiškų. SEKUNDE.LT nuotr.

Panevėžys ne Vilnius, bet irgi sostinė – Aukštaitijos. Gal dėl šios priežasties nuomos kainos ne ką mažiau atsilieka nuo vilnietiškų. SEKUNDE.LT nuotr.

Taisyklės nesuvokiamos

Atlikdami šį tyrimą, stebėjome įvairius feisbuko puslapius: „Butų nuoma Panevėžyje“, „Butų ir namų skelbimai Panevėžio mieste ir rajone“ ir kitus, taip pat nekilnojamojo turto portalus, brokerių paskyras socialiniuose tinkluose.

Nekilnojamojo turto brokeriai tapo tikrais rinkodaros guru. Butus filmuoja, galima iš karto pasižvalgyti, kaip atrodo kiemas, laiptinė. Savo verslo puslapiuose kviečia susitikti ir žada atskleisti visokių greito nekilnojamojo turto pardavimo ar nuomos paslapčių.

Paskambinę keletui brokerių tikimės, kad jie „griebs už ragų“ klientą, bandydami išsiaiškinti situaciją: kokį nekilnojamąjį turtą turime? Ko ieškome? Bet nieko panašaus.

Viena moteriškė, trumpai paaiškinusi situaciją, atrėžė, kad skuba į Lietuvos nepriklausomybės dienos minėjimą.

Nemenkas darbelis sau rasti šiltą pastogę, tad spaudžiam patiktukų ženklus visiems įmanomiems butų nuomos puslapiams Panevėžyje.

Puslapyje: „Butų nuoma Panevėžyje“ sausio mėnesį daugiau skelbimų būsto ieškančiųjų nei siūlančiųjų.

Vienas kitas skelbimas su „legendiniais kilimais“ ant sienų, kurie tuoj susilaukia aršios komentatorių kritikos, kad 200 eurų nedera prašyti už tokio nuomą.

Bet rasite paprašančių ir 550 eurų už dviejų kambarių butą. Sakysite, kaina priklauso nuo geros vietos, nuo buto prabangos ir taip toliau? Bet netgi Vilniuje tiek pat prašoma, nepaisant, kurioje miesto vietoje yra nuomojamas būstas.

Kartais sunku suprasti, kas diktuoja butų nuomos kainas. Iš šalies žvelgiant atrodo, kad jų savininkas tiesiog žaidžia kaip loterijoje: pirmiausia užrašo maksimalią nuomos kainą, o po to stebi potencialių klientų reakciją.

Kiek reikia turėti kišenėje

Vieno kambario buto vidutinė nuomos kaina Panevėžyje svyruoja nuo 120 iki 260 eurų. Dažniausiai prašoma depozito už du mėnesius. Dar gali tekti susimokėti ir 60 eurų sutarties pasirašymo mokestį. Taigi, skaičiuojame: nuomos kaina 120 eurų, depozitas 240 eurų, sutarties pasirašymo mokestis – dar 60 eurų. Mažiausiai reikia 420 eurų.

Skaičiuojame kitą, didesnę aptiktą buto nuomos kainą. Savininkai skelbime nurodo, kad šis butas puikioje Panevėžio vietoje, ir iš karto pažeria reikalavimų, kad nuomos atranką pereis tikrai ne visi. Pirmiausia iš sąrašo braukiami turintieji vaikų, auginantieji gyvūnų. Ir dar viena netikėta staigmena – depozitas 800 eurų!

Skaičiuojame: tokio buto, skirto vienam asmeniui, nuomos kaina 260 eurų, depozitas – 800, taigi, iš viso 1 060 eurų.

„Per daug gražus butas, kad galėčiau įleisti su vaikais.“

Nuomojamo buto savininkas

Netveriu smalsumu ir skambinu nurodytu telefonu pakalbinti savininką.

Jis aiškina, jog depozitas reikalingas siekiant apsisaugoti nuo nuomininkų pabėgimo ar turto sugadinimo. Tikslinuosi: kodėl parašyta tokia didelė depozito suma? Savininkas pripažįsta ir iš kitų sulaukęs tokios pastabos, todėl depozitą nuo prašytųjų 800 eurų iš karto sumažina iki 500–600. Tad skaičiuojame iš naujo: 260 eurų nuoma ir 600 eurų depozitas – 860 eurų.

Didesnio, dviejų kambarių buto nuomos kaina Panevėžyje svyruoja nuo 250 iki 350 eurų.

Depozito prašoma už vieną arba du mėnesius. Arba nustatoma atskira depozito kaina, pavyzdžiui, 800 eurų. Vėl skaičiuojame: 350 nuoma ir 800 eurų depozitas – išsinuomoti dviejų kambarių butui reikia turėti 1 150 eurų.

Penkto aukšto prakeiksmas

Prabangesnių dviejų kambarių butų nuomos kaina Panevėžyje siekia 450–550 eurų. Tokie skelbimai užsibūna ilgiau, iš karto neatsiranda norinčiųjų nuomotis.

Tuomet būsto savininkams tenka gerokai pasistengti, tad tą patį skelbimą galite išvysti vėl ir vėl skirtinguose portaluose.

Kita butų kategorija, kurių iš karto nenori griebti nuomininkai, vadinamasis penkto aukšto prakeiksmas.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Mama su negalia pasijuto užribyje

Negalią turinčios Ritos Kurmauskienės skelbimą pastebėjome feisbuko puslapyje „Butų ir namų skelbimai Panevėžio mieste ir rajone“: „Sveiki, gal atsiras, kas išnuomotų 2 kambarių butą neįgaliai moteriai su paaugliu sūnumi. 1–2 aukšte ar kad būtų liftas. Kaina iki 230 eurų be depozito ar su galimybe mokėti dalimis. Gali būti be baldų ir buitinės technikos.“

Pirmasis skelbimo komentatorius Birutė Bar: „Baisu ir nuomoti, kad nebūtų ta pati istorija kaip Liepų alėjoje, kur gyveno jau viena mama su vaikučiu, butą pavertė šiukšlynu.“

Skelbimo autorė R. Kurmauskienė nesidrovi komentatorei atsakyti: „Ne visi antžmogiai.“

Paklausėme jos, ar išdrįstų papasakoti plačiau savo situaciją.

Moteris nepabijojo viešumo ir sutiko pasikalbėti.

Būsto išsinuomoti ieško dar neilgai, tik savaitę.

„Anksčiau yra tekę ieškoti mėnesių mėnesiais. Didžiausia problema depozitas „iš kosmoso srities“. Pavyzdžiui, radau skelbimą – nuoma 250 eurų, o depozitas už 3 mėnesius. Iš karto reikia 1000 eurų. Iš kur taip greitai surinkti? Aš ir mano sūnus turime negalią. Gauname iš vyro alimentus ir kitas išmokas. Pajamos pastovios, bet niekas nesutinka nuomoti“, – guodėsi Rita.

Panevėžio savivaldybė pasiūlė jai padengti pusę nuomos kainos, tačiau tokiu atveju būstą reikia nuomotis pasirašius sutartį.

„Dauguma butų savininkų nori nuomoti be sutarties, kad išvengtų mokesčių“, – atsidūsta R. Kurmauskienė.

Tiktų bet kas

Kita būsto nuomos paieškose sutikta potenciali nuomininkė – septynių vaikų mama.

Jai nesvarbu, kur gyventi: penktame aukšte, name ar net kito miesto rajone.

Daugiavaikė motina ieško būsto jau daugiau nei metus.

„Kai pasakau, kiek turiu vaikų, niekas nenori nuomoti. Eičiau bet kur, kur tik priimtų“, – teigia nenorėjusi būti viešinama moteris.

Ji pripažįsta šiuo metu gyvenanti kaime su buvusiu vyru, kuris naudoja psichologinį smurtą.

Norint išsinuomoti prabangesnį būstą ar prestižiškesnėje Panevėžio vietoje, tenka pereiti kone konkursinę atranką – tiek reikalavimų pažeria šeimininkai. P. ŽIDONIO nuotr.

Norint išsinuomoti prabangesnį būstą ar prestižiškesnėje Panevėžio vietoje, tenka pereiti kone konkursinę atranką – tiek reikalavimų pažeria šeimininkai. P. ŽIDONIO nuotr.

Raudonieji Dembavos butai

Telefonu kalbiname nuomoti siūlomo prabangaus buto netoli Panevėžio centro savininką.

Teiraujamės, ar galėtume apžiūrėti siūlomą būstą. Savininkas atkerta: „O kas bute gyvens?“

Atsakau, kad aš su dviem vaikais. Kad turime dar ir gyvūną, nebespėju paminėti.

„Per daug gražus butas, kad galėčiau įleisti su vaikais“, – numeta ragelį.

O kodėl niekas nenori gyventi į Dembavoje? Ten nuomojami butai tikrai gražūs.

Dembavos butų interjeruose pastebime raudonos spalvos dėsningumą. Gal todėl, kad raudona laikoma energijos, ugningumo spalva?

Šiame Panevėžio priemiestyje vidutinė nuomos kaina 250 eurų, depozitas – 300, taigi, reikėtų 550 eurų. Kainos mažesnės nei Panevėžyje, bet, akivaizdu, buto su raudonuoju kavos staliuku savininkui tenka gerokai pasistengti, nes tas pats skelbimas vis dedamas ir dedamas.

Natūralus nusidėvėjimas – normalu

Dešimt metų nekilnojamojo turto brokere dirbanti Aistė Venskevičienė pastebi, jog nuomos kainos Panevėžyje nukritusios apie 30 proc.

„Dabar nuomininkų gerokai mažiau nei prieš porą metų. Paklausa mažesnė, nebe taip greitai pavyksta išnuomoti. Anksčiau užtekdavo įdėti skelbimą ir nuomininką rasdavome per tris dienas, o dabar kartais ieškome ir mėnesį, net du“, – pasakoja brokerė.

Anot jos, nuomotojų prašomas depozitas už du mėnesius yra savotiška būstų savininkų apsauga ieškant patikimesnių laikinų gyventojų.

Pasak nekilnojamo turto brokerės, depozitas dažniausiai grąžinamas.

„Aš pati prieš penketą metų su vaiku nuomojausi butą. Mano vaikas apipiešė sieną, ją perdažėme ir depozitą mums grąžino. O natūralus nusidėvėjimas normalus dalykas. Niekas neturi teisės dėl pirštų atspaudų ant sienos negrąžinti depozito. Bet jeigu sienoje išmušta skylė, žinoma, jo nuomininkai neatgaus“, – situaciją aiškina A. Venskevičienė.

Ieškantiesiems pastogės ji pataria atidžiai skaityti nekilnojamojo turto nuomos sutartį. Atkreipti dėmesį, ar nurodytas natūralus nekilnojamojo turto nusidėvėjimas, kokios nurodytos depozito negrąžinimo priežastys ir kt.

Komentarai

  • Bet ar Vilniuje ar panevezyje juk pastatyti buta kainuoja vienodai Panevezyje dar brangiau kainuoja remontas nes meistrai ima brangiau negu Vilniuje o medziagu kainos juk Vilnije yra pigiau ir meistru Vilniuje yra PIGIAU ir DAUGIAU .Taip kad kainos cia visai normalios.Zinoma palyginti su uzdarbiu velgi kitaip galima mastyti.

    • Na, remontą padaryti Vilniuje tikrai brangiau ir būstą įsigyti kainuoja brangiau…

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų