Ligoninėje suko šeimos verslą

Ligoninėje suko šeimos verslą

Iš Respublikinės Panevėžio ligoninės iki pasikeičiant jos vadovui pinigus už mistinius darbus ir prekes metai iš metų siurbę šios įstaigos ilgametis inžinierius ir jo sūnus sulaukė atpildo. Koks ligoninėje klestėjusio šeimos verslo finalas?

Respublikinės Panevėžio ligoninės biudžetą papildys beveik 77 tūkst. eurų. Tiek gydymo įstaigai turės atlyginti savo machinacijomis iš jos pelniusi šeima – buvęs ligoninės vyriausiasis inžinierius Jonas Alvydas Jonaitis ir jo sūnus Radionas Jonaitis bei pastarojo bendrovė „Savas formatas“.

Nors pinigai iš ligoninės kasos į R. Jonaičio sąskaitą neteisėtai tekėjo net ketvertą metų, buvęs ilgametis gydymo įstaigos vadovas Česlovas Gutauskas teisėsaugininkus įtikino nieko įtartino nepastebėjęs.

Tėvui ir sūnui – laisvės atėmimo bausmės

Panevėžio apylinkės teismas buvusį Panevėžio ligoninės vyriausiąjį inžinierių J. A. Jonaitį pripažino kaltu dėl dokumentų klastojimo, piktnaudžiavimo tarnyba ir didelės vertės svetimo turto pasisavinimo sukčiaujant. J. A. Jonaitis nuteistas dvejų metų laisvės atėmimo bausme, tačiau jos vykdymas atidėtas metams. Be to, buvęs ligoninės inžinierius turės sumokėti per 3 tūkst. eurų baudą.

Jo sūnus Radionas Jonaitis taip pat pripažintas kaltu dėl dokumentų suklastojimo, apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir sukčiavimo. Verslininkui tai jau antras teistumas per šiuos metus. Panevėžietis ir jo vadovaujama kita įmonė „Emtekas“ buvo pripažinti kaltais dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų apie pajamas pateikimo. Už visas nusikalstamas veikas R. Jonaitis nuteistas trejiems metams laisvės atėmimo, bausmės vykdymą atidedant dvejiems metams. Jam skirta 5 649 eurų bauda.

Už tuos pačius nusikaltimus 8 661 euro bauda skirta ir jo įmonei „Savas formatas“.

Visi trys nuteistieji – tėvas, sūnus ir pastarojo bendrovė – turės atlyginti Respublikinei Panevėžio ligoninei padarytą žalą – 76 tūkst. 890 eurų.

Verslas baigėsi su Gutausko kadencija

Už sukčiavimą nuteisti tėvas ir sūnus iš savo machinacijų sugebėjo Panevėžio ligoninės sąskaita gerokai praturtėti.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, gydymo įstaigoje, iki jai pradedant vadovauti Ivanui Dorošui, buvo sudarytos puikios verslo sąlygos inžinieriaus J. A. Jonaičio sūnaus Radiono įmonėms klestėti. R. Jonaitis buvo ir tebėra dviejų bendrovių – „Emtekas“ ir „Savas formatas“ – savininkas ir vadovas.

Su „Emteku“ ligoninė dar 2006 metais be jokio konkurso buvo sudariusi medicinos technikos priežiūros ir taisymo paslaugų sutartį. Pagal ją Panevėžio ligoninė nuolatos mokėdavo fiksuotą mokestį bendrovei už medicinos įrangos priežiūrą ir taisymą – apie 6 tūkst. litų per mėnesį.

Tačiau ne mažiau įspūdingesnės sumos plaukė ir į kitos R. Jonaičio įmonės „Savas formatas“ sąskaitą.

2009–2013 metais gydymo įstaigoje vykusias finansines machinacijas narpliojusiems FNTT pareigūnams užkliuvo sąskaitos faktūros, kurias ligoninei buvo pateikęs „Savas formatas“. Pagal šiuos dokumentus nustatyta, kad ligoninė įmonei mokėjo už medicinos įrangos priežiūrą ir taisymą – darbus, už kuriuos buvo atsakingas vyriausiasis inžinierius J. A. Jonaitis. Nors jo sūnaus bendrovė pagal pateiktas sąskaitas iš ligoninės gaudavo nemenką atlygį, iš tiesų jokie darbai nebuvo atliekami – su įmone „Savas formatas“ gydymo įstaiga nebuvo pasirašiusi jokių sutarčių, nerasta ir darbų atlikimo aktų. Šitaip daugiau nei ketverius metus J. A. Jonaitis ir R. Jonaitis, sukčiaudami ir klastodami dokumentus, iš ligoninės savinosi dideles pinigų sumas už kitų asmenų sutaisytą medicinos įrangą: darbus, kuriuos dirbo ligoninės darbuotojai, „Emtekas“, ir net už tuos, kurie galbūt iš viso nebuvo atlikti.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad „Savas formatas“ Respublikinei Panevėžio ligoninei nuo 2009-ųjų kovo iki 2013 metų liepos pateikė 29-ias sąskaitas faktūras, kuriose buvo įrašyti fiktyvūs duomenys apie suteiktas paslaugas bei medicinos prekių pardavimą.

R. Jonaitis – įmonės „Savas formatas“ vienintelis akcininkas. Įmonės direktore jis buvo įdarbinęs savo žmoną, tačiau iš tiesų vadovavo pats. Bendrovės finansiniams reikalams tvarkyti verslininkas įdarbino ir uošvę. Moterims susigaudyti buhalterijoje, atrodo, sekėsi sunkiai. Bendrovėje „Savas formatas“ buhalterinė apskaita buvo taip suvelta, kad tyrėjams buvo neįmanoma nustatyti įmonės finansinės veiklos.

Aukso gyslą Jonaičiams nutrūko pasikeitus Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovams. Jos direktoriumi tapus Ivanui Dorošui, ilgamečiam vyriausiajam inžinieriui A. J. Jonaičiui prisiėjo trauktis iš pareigų.

Buvęs vadovas „neprisimena“

Tėvas ir sūnus Jonaičiai nepripažino neteisėtai pelnęsi iš gydymo įstaigos.

Teisme kaip liudytojas buvo apklaustas nuo beveik trisdešimt penkerius metus – 1978-ųjų iki 2013-ųjų liepos – ligoninei vadovavęs Česlovas Gutauskas. Beveik tiek laiko jam teko dirbti su J. A. Jonaičiu. Direktorius gerai pažinojo ir jo sūnų Radioną.

Č. Gutauskas teisme pasakojo, kad 2009–2013 metais ligoninėje vyko daug darbų, finansuojamų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Valstybės investicijų programos. Ant jo stalo nuguldavo daugybę dokumentų ir sąskaitų. Visų patikrinti jis nespėdavęs, todėl pasitikėdavo pavaldiniais. Č. Gutauskas prisiminė, kad su R. Jonaičio „Emteku“ ligoninė buvo sudariusi sutartį, tačiau kitos to paties verslininko įmonės pavadinimo teisme buvęs vyriausiasis gydytojas negalėjo prisiminti. Kodėl buvo apmokamos jos pateiktos sąskaitos, Č. Gutauskas paaiškinti nesugebėjo.

Kaip nutiko, kad artimi pavaldiniai už jo nugaros sukčiavo ir vogė, buvęs direktorius kalbėti nelinkęs.

„Nieko neatmenu. Neturėjau jokių įtarimų, jokių konfliktų nebuvo“, – „Sekundei“ tvirtino Č. Gutauskas.

dorasas

Ivanas Dorošas tvirtina ne kartą bandęs tyrėjams ir prokurorams perduoti informacijos ir dėl kitų galimų nusikalstamų veikų Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, tačiau tikina, kad į jo pranešimus esą nebuvo reaguota.

Prokurorai nereagavo

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Ivanas Dorošas, į šias pareigas paskirtas prieš trejus metus, teigia vos pradėjęs dirbti įžvelgęs sukčiavimo atvejų ir ėmęsis taisyti padėtį.

I. Dorošo nuomone, teisėsaugos atskleistas nusikaltimas tėra ledkalnio viršūnė machinacijų, vykusių ligoninėje.

„Mane labai stebina, kodėl kalbama tik apie tėvą ir sūnų Jonaičius. Šeiminė ranga veikė, bet po kieno skydu tai slėpėsi? Ar neturėjo įstaiga vadovo? Be jo žinios tokie dalykai negalėtų vykti“, – neabejoja I. Dorošas.

Ligoninės direktorius tvirtina ne kartą bandęs tyrėjams ir prokurorams perduoti informacijos ir dėl kitų galimai nusikalstamų veikų Respublikinėje Panevėžio ligoninėje, tačiau tikina, kad į jo pranešimus nebuvo reaguota. Dėl Panevėžio teisėsaugos nenoro tirti ligoninės užkulisių I. Dorošas teigia kreipęsi ir į Generalinę prokuratūrą.

„Ligoninei buvo padaryti ir toliau kai kurių veikėjų daromi kur kas didesni nuostoliai, bet mūsų teisėsauga nenori to aiškintis. Net neabejoju, kad tokie mano pareiškimai intensyvins teisėsaugininkų darbą prieš mane patį. Nors būčiau labai laimingas, jei sukeltų emocijas prokurorams, kurie tikrai siekia teisingumo“, – pareiškė I. Dorošas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų