P. Židonio nuotr.

Kalėdinė akcija neišlaikė kultūros egzamino

Kalėdinė akcija neišlaikė kultūros egzamino

Skaitytojo pasiūlyta tema

Kasmetė miškininkų akcija gyventojams dovanoti kalėdinį džiaugsmą – eglių šakas Panevėžyje baigėsi kone muštynėmis ir ne vienam subjurusia nuotaika.

Eglės šaką į namus parsinešti ketinę panevėžiečiai pasibaisėjo kai kurių senjorų elgesiu ir kultūra: šakos buvo plėšiamos iš rankų, o vietoj padėkos jas atvežusiesiems – nepasitenkinimas ir grasinimai. Miškininkai, šokiruoti tokiu kai kurių panevėžiečių elgesiu, sako kitąmet dar gerai apsvarstysiantys, ar apskritai organizuoti akciją.
Kaip pasakojo antradienį į Laisvės aikštę dovanojamos eglės šakos atsiimti atvykusi panevėžietė Violeta, kasmet prie miškininkų traktoriuko su priekaba būdavo stumdomasi dėl šakų, tačiau kas vyko šiemet, net sunku nupasakoti.
Moters teigimu, senjorai vyrai visa jėga bandė prasibrauti iki šakas atvežusio automobilio, stumdydami aplinkinius. O kai kurie kitiems net iš rankų plėšdavo šakas. Prisigriebę jų krūvelę, nuėję nuošaliau išsirinkdavo gražesnę, kitas numesdavo ant grindinio, kur jos būdavo sutrypiamos.
„Pasiėmiau šaką, bet kitas vyras jėga išplėšė ją iš rankų. Vos akinių man nesulaužė. Paimti šaką ir likti nesulaužyta nosimi ar ranka buvo tikra laimė. Taip stipriai tave stumia, jog net baisu, kad neprilipdytų prie miškininkų automobilio. Ypač agresyvūs buvo seni vyrai – išplėšia didžiausią glėbį šakų, paskui, išsirinkę gražiausias, kitas numeta“, – pasibaisėjo Violeta.

Pasigedo policijos

Panevėžietė pasakoja per vakaro žinias mačiusi, kaip kituose miestuose visi tvarkingai rikiuojasi į eilę ir akcijos organizatoriams dėkoja už nemokamai gautą šaką. Panevėžyje graži akcija virto kažkuo baisaus, nors miškininkai išties pasistengė atrinkdami tik labai gražias šakas.
„Kodėl kituose miestuose viskas vyko taip gražiai? Juk eglės šaka – tai tikra kalėdinė dovana, miškininkai ją dovanojo, o čia vietoj džiaugsmo dar nepasitenkinimas ir kažkoks rinkimasis, kuri gražesnė. Žmonės dirbo, ieškojo gražesnių šakų, stengėsi, vežė. Bet kažkam nepatiko, numetė, iš kito išplėšė, nepatiko ir vėl numetė. Pasibaisėjau, kai vienas vyras man tiesiai iš rankų išplėšė šaką“, – nusivylimo neslėpė Violeta.
Jos nuomone, išmokyti panevėžiečius kultūros bus sunku, todėl tokiuose renginiuose reikėtų daugiau žmonių, tų pačių miškininkų ar savanorių, kurie padėtų suvaldyti srautus. Jei ir tai nepadėtų, svarsto Violeta, dalijant šakas, derėtų pagalbos prašyti policijos.
„Jeigu mūsų panevėžiečių tokia kultūra, galbūt reikia, kad per akciją budėtų policija ar savanoriai. Dėkoju mūsų miškininkams už tas gražias eglutės šakas, bet gaila, kad dėl kitų žmonių kultūros stokos dalis šakų liko sumindytos, o žmonės apstumdyti“, – panevėžiečių mentalitetu nusivylusi Violeta.

Nekantrumas išsiliejo pykčiu

Per pietų pertrauką į namus šakos parsinešti atskubėjęs Paulius taip pat liko pasibaisėjęs kai kuriais atėjusiaisiais.
Į aikštę atvažiavus urėdijos džipui su šakomis priekaboje, kai kurie puolė kaip šakalai prie kaulo. Nors miškininkai bandė žmones raminti ir aiškinti, kad šakų užteks visiems, nes atvažiuoja kiti automobiliai, niekas jų klausyti nenorėjo.
„Vos per minutę buvo ištuštinta visa priekaba šakų. Nors miškininkų automobiliai su šakomis į Laisvės aikštę važiavo maždaug kas dešimt minučių, susirinkusieji buvo itin nekantrūs. Pats bandžiau prieiti pasiimti šakos, tačiau iš jos gavau į galvą“, – pasakojo Paulius.
Tiesa, vėliau jis be jokio stumdymosi pasiėmė šaką, tačiau šventinė nuotaika liko sugadinta.
Panevėžietis sako su nostalgija prisimenantis laikus, kai į Laisvės aikštę šakų dalinti atvykdavo Kalėdų Senelio pagalbininkai nykštukai ir snieguolė. Tuomet ir žmonės buvo kultūringesni.
„Dar pernai tikrai buvo geriau, visi tvarkingai stojo į eilę, o dabar kaip kokiame filme apie zombius – pamatę į aikštę įvažiuojantį miškininkų automobilį jį apipuldavo. Apėmė svetimos gėdos jausmas“, – sako panevėžietis.

Kliuvo ir miškininkams

Valstybinių miškų urėdijos Panevėžio regioninio padalinio vadovas Giedrius Bronušas svarsto, kad greičiausiai kitąmet nemokamai šakių nebedalins, jeigu panevėžiečiai taip elgiasi.
Palyginti su ankstesniais metais, šiemet išdalyta rekordiškai daug šakų – apie 2400, iš viso dvylika automobilių, prikrautų eglės šakų. Nors mišku kvepiančių šakų užteko visiems, atėjusiųjų elgesys šokiravo ir pačius miškininkus.
„Nesupratome, kas panevėžiečiams negerai, jeigu taip stumdomasi ir pešamasi dėl šakų. Net mūsų darbuotojas vos nebuvo sumuštas. Greičiausia kitąmet nebeorganizuosime akcijos, jeigu žmonių tokia kultūra“, – nusivylimo neslėpė G. Bronušas.
Pasak Panevėžio regioninio padalinio vadovo, Laisvės aikštė neseniai rekonstruota. Norint apsaugoti jos grindinį, nuspręsta šakas atvežti ne traktoriuku su priekaba, kaip anksčiau, bet urėdijos visureigiais su priekabomis. Ir šis sprendimas pasiteisino, nes, anot G. Bronušo, daug patogiau iš priekabos pasiimti šaką.
„Į Laisvės aikštę sunkiasvoris transportas negali važiuoti, tad priėmėme sprendimą pasinaudoti savo lengvaisiais automobiliais, kurie nepridarytų žalos grindiniui. Ir pagal grafiką į aikštę atriedėdavo pilnas šakų prikrautas automobilis. Bet žmonės nebuvo nusiteikę laukti nė minutės. Įsivaizduokite, mano darbuotojai dalina šakas, o juos puola mušti, nes kažkas šakos nori čia ir dabar“, – pasibaisėjo G. Bronušas.

Pasibaisėjo ir nusivylė

Urėdijos atstovo teigimu, pirmasis dalinimas buvo išties ekstremalus: panevėžiečiai ne džiaugėsi dovanojamomis šakomis, o kibo vienas kitam į atlapus. Tik įpusėjus dalinimui ir nebelikus kovingai nusiteikusiųjų, miškininkai pagaliau išgirdo ačiū.
„Gėda kai kuriems Panevėžio senoliams. Jeigu būtume atvykę su priekaba, tikriausiai būtų ir ją apvertę. Pasibaisėjau ir nusivyliau, man pagailo savo darbuotojų. Visą vakarą turėjau savo vyrus psichologiškai „atšildyti“, kad tokia žmonių reakcija – ne mūsų kaltė. Nurijome tą karčią piliulę, tikrai stengiamės, kad akcija būtų graži, kad nenukentėtų gražusis mūsų Laisvės aikštės grindinys, o panevėžiečiai galėtų Kalėdų džiaugsmą parsinešti į namus“, – sako G. Bronušas.

Komentarai

  • tą šaka kiekvienam į kiemą, jokių muštynių nebūtų.

    • a tamystai nebūt smagiau dar ir po žvakutę nuo gimarojaus?

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų