ELTA (D. Labučio) nuotr.

Gegužės 1-ąją šiandien taip švenčiame galbūt paskutinį kartą

Gegužės 1-ąją šiandien taip švenčiame galbūt paskutinį kartą

Seimui planuojama dar kartą teikti siūlymų paketą dėl gegužės 1-osios, kaip šventinės, nedarbo dienos, statuso panaikinimo.

Pakete numatomi ir dar du pakeitimai – skelbti šią dieną atmintina ir kompensuoti išbraukiamą laisvadienį dirbantiesiems kaip papildomą kasmetinių atostogų dieną.

Vadina populistiniu

Liberalų sąjūdžio narys Andrius Bagdonas su kolega Simonu Gentvilu Seimo rudens sesijoje tokį siūlymą buvo registravę du kartus. Vis dėlto, abu kartus jis buvo išbrauktas iš Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkės ir nepasiekė pateikimo stadijos.

Opozicijoje esantys socialdemokratai rudenį tokį liberalų siūlymą vadino populistiniu.

Kaip ir prieš pusmetį, taip ir dabar, Algirdas Sysas pasisako prieš šios šventės naikinimą. Jis pabrėžia, kad tai visai ne sovietinė, o tarptautinė, skirtingose pasaulio šalyse minima šventė.

Todėl, jei šalyje yra gerbiamas darbas, pasak A. Syso, jos naikinti nereikėtų.

Bet liberalai tikisi, kad jau po kelių savaičių, pavasario sesijoje, Seimas, jų iniciatyva, vėl diskutuos dėl siūlymo naikinti šią šventinę dieną.

Kiekvienas išnaudotų, kaip norėtų

Pasak A. Bagdono, gegužės mėnesį į Seimo darbotvarkę įtrauktą siūlymą sudaro 3 pakeitimai.

„Matome, kad Lietuva, žvelgiant į europinį kontekstą, turi šiek tiek daugiau nedarbo dienų – ES vidurkis yra 14, Lietuvoje jų yra 16 ir atostogų dienų Lietuvoje yra šiek tiek mažiau nei europinis vidurkis. (…) Mūsų pasiūlymas – panaikinti nedarbo dieną ir padaryti, kad gegužės 1-oji būtų eilinė darbo diena. Antras siūlymas yra, kad nors ši diena ir yra asocijuojama kai kurių žmonių su sovietmečiu, ji minima ir kitose ES šalyse. Todėl tie, kurie vis tiek norėtų ją minėti ir tokia galimybė būtų, mes ją siūlome įtraukti į atmintinų dienų sąrašą“, – sako A. Bagdonas.

„Yra šalių, kur profesinės sąjungos yra darbuotojams iškovojusios net 27 atostogų dienas.“

A. Bagdonas

Jis pabrėžia, kad trečiuoju siūlymu, panaikinus šventinį gegužės 1-osios statusą, visiems dirbantiesiems būtų suteikta papildoma kasmetinių atostogų diena.

Tai reiškia, kad Lietuvoje jų darbuotojai per metus iš viso turėtų 21.

„Trečias siūlymas, kad nenukentėtų Lietuvos gyventojai, tai yra prie atostogų dienų pridėti vieną dieną, kad žmogus pats galėtų pasirinkti, kada tą laisvą dieną išnaudoti“, – pažymi A. Bagdonas.

Kovoti – profesinių sąjungų darbas

Vis dėlto, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė pasisako griežtai prieš šį siūlymą.

Pasak jos, toks sprendimas tik pablogintų darbuotojų sąlygas, o jei Seimo nariai iš tiesų norėtų jas pagerinti, jie siūlytų didinti kasmetinių atostogų skaičių.

„Kas nutinka, jei šventinę dieną keičiame į atostogų dieną – ji yra apmokama viengubu tarifu ir ją dar reikia išsiprašyti pas darbdavį. (…) Kita vertus, jei Seimo narių grupė iš tikrųjų norėtų pagerinti darbuotojų sąlygas, tada teiktų pasiūlymą ilginti kasmetines atostogas, kurių turime minimumą nustatytą ES. O dabar turime kaip ir pseudo rūpinimąsi – iš vienos pusės sakoma, kad kovojama už tai, kad atostogos būtų ilgesnės, bet kartu atimama šventinė diena, kuri iš tikrųjų atneša didesnę pridėtinę vertę“, – teigia I. Ruginienė.

Tačiau A. Bagdonas atkreipia dėmesį, kad tai profesinių sąjungų konfederacijos interesas – siūlyti Seimui ilginti kasmetines atostogas ir „iškovoti“ jas darbuotojams.

„Yra šalių, kur profesinės sąjungos yra darbuotojams iškovojusios net 27 atostogų dienas“, – pabrėžė jis.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Komentarai

  • … Kam švęst tokią šventę šalyje kur darbo žmogaus teisių nėra , oprofsajungos tai tik imitacija, o valdžia karo, pandemijos ir ekonominio nuosmukio nustekentą darbininką užkrauna desimtimis naujų mokesčių…

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų