P. Židonio nuotr.

Biudžeto dalybose – pageidavimų koncertas

Biudžeto dalybose – pageidavimų koncertas

Panevėžio miesto taryba suraikė biudžeto pyragą, pagal kurį šįmet gyvens Aukštaitijos sostinė.

Opozicijos ir valdančiųjų nuomonės dėl pinigų dalybų išsiskyrė.

2024-aisiais miesto kišenė bus solidesnis dėl augančių asignavimų ir gyventojų pajamų mokesčių.

Prognozuojama, kad šiųmečio biudžeto pajamos sieks 168 mln. 40 tūkst. Eur, o išlaidų miestas turės 185 mln. 986 tūkst. Eur.

Didžioji pyrago dalis – 79 mln. 383 tūkst. 300 Eur – numatyta švietimui.

Be įprastinių švietimo reikalų, Savivaldybė planuoja įgyvendinti skaitmeninių kompetencijų plėtojimo ir „Tūkstantmečio mokyklų“ programą, pritraukti trūkstamų specialybių pedagogų, atnaujinti švietimo įstaigas.

Tęs pradėtus darbus

Antroji prioritetinė sritis, kuriai tenka daugiausia lėšų – 28 mln. 54 tūkst. 100 Eur, – investiciniai projektai.

Šiemet bus tęsiami jau pradėti įgyvendinti projektai, tokie kaip SEMC modernizavimas, Panevėžio daugiafunkcio sporto ir sveikatingumo centro „Aukštaitija“ rekonstravimas, kompleksinių paslaugų centro „Harmonijos miestas“ statyba, miesto gatvių apšvietimo modernizavimas ir kt. Taip pat pradėti įgyvendinti nauji tarptautiniai projektai, irklavimo bazės statyba bei kt.

Trečioji pagal dydį – Socialinės paramos įgyvendinimo programa, kuriai skirta 24 mln. 738 tūkst. 700 Eur. Šiemet ir toliau bus plėtojamos socialinės paslaugos miestiečiams, asmenims su negalia teikiamos asmeninės pagalbos paslaugos, teikiama vaikų dienos socialinės priežiūros paslauga, veiklą pradės Socialinės dirbtuvės, teikiamos kompleksinės paslaugos šeimai, pradedamos teikti apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose paslaugos.

Miesto infrastruktūros plėtros, modernizavimo ir priežiūros programai skirta 18 mln. 735 tūkst. 800 Eur. Už šiuos pinigus 2024-aisiais bus tęsiami autobusų stoties statybos darbai, baigiama rekonstruoti Smėlynės gatvės dalis nuo Šiaurinės gatvės žiedo iki geležinkelio pervažos, prižiūrimos miesto viešosios erdvės ir kt.

Sąrašas pageidavimų

Miesto Tarybos opozicija piktinasi, kad dalijant biudžetą jos balsas neišgirstas.

Šiemet opozicija parengė net 16 pasiūlymų. Vienam jų – R. Sargūno gimnazijos stogui remontuoti – skirtas finansavimas.

„Skiriant lėšas toms veikloms, be kurių būtų galima šiandien dar pakentėti, neužtektų pinigų ir turėtume deficitinį biudžetą. Mūsų užduotis ir yra biudžetą paskirstyti racionaliai, kad būtų užtikrintos visos svarbiausios veiklos ir jos galėtų vykti nenutrūkstamai.“

T. Jukna

Opozicijos atstovai pageidavo iš miesto kišenės visiems priešmokyklinių grupių vaikams nupirkti planšetinius kompiuterius, o darželių grupėms – išmaniąsias lentas.

Piktinosi, kad Savivaldybė finansiškai neprisideda prie gydytojų pritraukimo į miesto gydymo įstaigas. Kritikos strėlių valdantieji sulaukė ir už tai, kad Respublikinės Panevėžio ligoninės darbuotojai, kaip ir visi vairuotojai, privalo susimokėti už automobilius, paliktus mokamose stovėjimo vietose šalia gydymo įstaigos.

Opozicijos atstovai kritikavo ir šįmet duris atversiančiam naujos kartos muziejui – Stasio Eidrigevičiaus menų centrui – numatytą finansavimą.

„Šita įstaiga nei tūriu nei finansavimu apribojimų neturi. Kitos miesto kultūros įstaigos gali tik pasvajoti, kad galbūt galės, o gal ir negalės disponuoti savo uždirbtomis lėšomis“, – miesto kultūros įstaigas į vieną eilę statė konservatorė Indiana Grigienė.

Kai meras Rytis Račkauskas, aktyviai dalyvaujantis Šaulių sąjungos veikloje, paklausė, kiek Tarybos politikų, karštai pasisakančių už šaulių būrelių steigimą mokyklose, patys yra šios organizacijos nariai, opozicijos pusėje neatsirado pakilusių rankų. P. Židonio nuotr.

Kaina – keli milijonai

Politikams svarstant šiųmetį biudžetą, įgelti valdantiesiems progos nepraleido ir opozicijos lyderis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Ignas Gaižiūnas, viešųjų erdvių atnaujinimą pavadinęs tuštybės projektais.

„Akivaizdžiai matome, kad šis biudžetas tęsia valdančiosios daugumos liniją vystyti tuštybės projektus ir investuoti tik į centrines miesto dalis, toliau tęsiama politika sistemingai neinvestuoti į vaikų ateitį, gyvenamuosius kvartalus, psichikos sveikatą, miesto bendruomenes. Esame pasiruošę ieškoti kompromisų ar alternatyvų, tačiau miesto valdžia arogantiškai ignoravo opoziciją ir atvirą bei nuoširdų kvietimą kalbėtis“, – Tarybos posėdyje kalbėjo I. Gaižiūnas.

Pasak opozicijos lyderio, visi jų pasiūlymai sudarė 3,8 milijono eurų.

„Numatėme ir šaltinius šiems pasiūlymams. Siūlėme finansus nukreipti nuo centrinių miesto erdvių. Niekur nesiūlėme mažinti nuo to, kas buvo skirta pernai“, – teigė I. Gaižiūnas.

Kalbos dėl kalbų

Iš visų opozicijos siūlymų bene labiausiai buvo akcentuojamas už biudžeto pinigus jaunųjų šaulių būrelių steigimas visose miesto mokyklose.

Nors Panevėžyje veikia jaunųjų šaulių būrelis, o mokyklose aktyviai veikia ateitininkų ir skautų organizacijos, opozicijos atstovams atrodė, kad to per maža.

Neištvėręs meras Rytis Račkauskas, aktyviai dalyvaujantis Šaulių sąjungos veikloje, paklausė, o kiek Tarybos politikų, karštai pasisakančių už šaulių būrelių steigimą mokyklose, patys yra šios organizacijos nariai.

„Kiek tų agituojančių steigti jaunųjų šaulių būrelius patys yra aktyvūs Šaulių sąjungos nariai? Mėgstame daug kalbėti, bet daryti reikia pradėti nuo savęs“, – pažymėjo meras.

Du žingsniai į priekį

Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna sutinka, kad visos sritys ir veiklos labai svarbios.

Anot jo, jei tik būtų tam lėšų, būtų įgyvendinti visi opozicijos pasiūlymai.

Tačiau biudžetas, nors ir didesnis nei pernykštis, nėra begalinis.

„Skiriant lėšas toms veikloms, be kurių būtų galima šiandien dar pakentėti, neužtektų pinigų ir turėtume deficitinį biudžetą. Mūsų užduotis ir yra biudžetą paskirstyti racionaliai, kad būtų užtikrintos visos svarbiausios veiklos ir jos galėtų vykti nenutrūkstamai“, – pabrėžė T. Jukna.

Opozicijos argumentus, kodėl naujo Nekilnojamojo turto valdymo centro steigimas svarbesnis nei švietimo įstaigų modernizacija, administracijos direktorius atrėmė, kad žvelgiama ne tik į šiuos metus, bet ir į perspektyvą.

„Kalbant apie tą patį Turto valdymo centrą, kuris centralizuotai valdys Savivaldybės turimų įstaigų nekilnojamąjį turtą, ateityje skaičiuojami nemaži taupymai. Būtent šie sutaupymai ateityje leis skirti daugiau lėšų kitoms būtinoms veikloms“, – sakė T. Jukna.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų