G. Kartano nuotr.

Berčiūnų mokykla – kitose rankose

Berčiūnų mokykla – kitose rankose

Panevėžio rajono savivaldybei pavyko per rekordiškai trumpą laiką parduoti vos už aštuonių kilometrų nuo miesto esančių Berčiūnų uždarytos mokyklos pastatą.

Jau pirmajame aukcione už kiek daugiau nei 300 tūkst. eurų buvusią mokyklą nupirkę naujieji šeimininkai sako turintys planų gyvenvietę paversti traukos centru.

Susidomėjo vieninteliai

Daugiau nei 2,3 tūkst. kvadratinių metrų pagrindinė mokykla Berčiūnuose uždaryta dar 2020-aisiais.

Paskelbus pastato aukcioną, dėl tokio pirkinio net nebuvo kam varžytis. Vienintelis jo dalyvis

mokyklą įsigijo už pradinę kainą.

„Tikėjomės, kad dėl tokioje vietoje esančio pastato bus judesys. Buvome nustebę, kad nesulaukėme didelio susidomėjimo pirkiniu“, – sako rajono vicemeras Antanas Pocius.

Anot Panevėžio rajono mero Povilo Žagunio, tušti pastatai neišvengiamai turi būti parduoti. Priešingu atveju rajonui gula jų išlaikymo išlaidos.

Ir Berčiūnų mokyklos pastatą bei jo aplinką iki pardavimo prižiūrėjo du darbininkai.

„Mums pavyko parduoti Berčiūnų mokyklą pirmame aukcione, nes tai tikrai patrauklus objektas – yra žemės sklypas, labai gera vieta. Tokiam greitam pardavimui turbūt įtakos turėjo ir būsimoji „Rail Baltica“ geležinkelio vėžė“, – mano meras.

Nors visada atsiranda besipiktinančių uždaromomis mokyklomis, pasak P. Žagunio, tokias tendencijas diktuoja ne valdžia, o demografiniai pokyčiai.

„Savivaldybės taryba tik priima sprendimą dėl mokyklos uždarymo, bet uždaro bendruomenė. Joje gyvenantys žmonės nepalydi savo vaikų, anūkų į mokyklą savo kaime. O nepalydi todėl, kad jų nėra“, – pastebi meras.

Šilti sentimentai

Berčiūnų mokyklą aukcione įsigijo mažoji bendrija „Todilė“, teikianti odontologijos paslaugas ir su partneriais investuojanti į nekilnojamojo turto vystymo projektus.

„Visada galvojome, kad Berčiūnų gyvenvietė turi didelį potencialą. Džiaugiamės įsigiję puikios būklės pastatą. Turime viziją, kaip gyvenvietė galėtų transformuotis ir tapti nauju traukos centru. Kartu turėsime galimybę prisidėti prie Panevėžio miesto ir jo rajono vystymosi bei plėtros. Rajono Savivaldybė palaiko mūsų iniciatyvą ir pažadėjo visokeriopą pagalbą įgyvendinant projektą bendruomenės labui“, – sako projektų vadovas Andrejus Cedronas.

Naujųjų šeimininkų atstovo teigimu, juos veda ne tik verslo interesai, bet ir šilti sentimentai Berčiūnams.

„Mūsų komandoje dirba nemažai žmonių, kilusių iš šio miestelio“, – teigė A. Cedronas.

Anot jo, netgi pati Berčiūnų istorija primena puikias iniciatyvas dar tarpukariu šį kraštą paversti rajono kurortu.

„Turime viziją, kaip gyvenvietė galėtų transformuotis ir tapti nauju traukos centru.“

A. Cedronas

Dar 1929 metais Miškų departamento sprendimu įsteigta Sanžilės vasarvietė, įsikūrusi sausu ir sveiku oru garsėjusiame 300 hektarų Berčiūnų pušyne, davė startą kurtis kurortui.

Sovietmečiu Berčiūnuose planuota įsteigti respublikinio masto sanatoriją, tik nespėta įgyvendinti ambicingo projekto.

A. Cedrono žiniomis, yra planų atnaujinti ir pušyno teritoriją, kurioje įsikūrusi ateitininkų stovykla.

„Ant Sanžilės kranto pastatyta nuostabi architekto A. Širono projektuota Berčiūnų Lietuvos Kankinių bažnyčia. Ateities planuose – amžiaus projektas „Rail Baltica“. Naujos geležinkelio vėžės suteiks galimybę nuolatinėms kelionėms, verslo plėtrai“, – perspektyvą Berčiūnams tapti turistų traukos centru mato A. Cedronas.

Įkvėps naujam etapui

Naujieji savininkai teigia, jog įkvėpti gražios Berčiūnų praeities, matydami kitus Panevėžio rajono plėtros pavyzdžius, tokius kaip Velžys, planuoja buvusį mokyklos pastatą visiškai rekonstruoti, pritaikant jį gyvenamosioms patalpoms.

A. Cedrono teigimu, šiuo metu architektų ir dizainerių komanda jau ieško geriausių sprendimų pastato funkcionalumui užtikrinti.

„Jau dabar aišku, kad tai būtų patogi ir saugi vieta gyventi, leisti laisvalaikį bei ilsėtis. Pastatas apsuptas žalumos, erdvus sklypas turės papildomas aktyvaus poilsio zonas. Tikime, kad šis projektas įkvėps Berčiūnus naujam etapui, prisidės prie vietos bendruomenės augimo“, – sako pirkėjų atstovas.

Jis sako su komanda norintis padėkoti mokyklos kolektyvui už išpuoselėtą pastatą bei aplinką ir tikisi, kad jis išsaugotas liks ir ateities kartoms.

Naujieji uždarytosios Berčiūnų mokyklos pastato šeimininkai teigia turintys planą, kaip šią vietą paversti traukos centru. G. Kartano nuotr.

Populiarus kurortas

Berčiūnai dar tarpukariu garsėjo kaip populiarus kurortinis miestelis, kuriame mėgo poilsiauti tuometės įžymybės, vilas turėjo miesto inteligentai.

1933 metais, Lietuvos Vyriausybės sprendimu, ši vasarvietė pavadinta Berčiūnų kurortu, mat ten esantis pušynas buvo laikomas labai palankiu sveikatai.

Šiame kurorte ilsėdavosi Panevėžio miesto burmistras Tadas Chodakauskas, Panevėžio vyskupas Kazimieras Paltarokas, visuomenės veikėja, rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė.

Poilsį Berčiūnuose mėgo ir poetė Salomėja Nėris su vyru Bernardu Buču. Taip pat vilą čia buvo įsigijęs tarpukario Seimo vicepirmininkas Alfonsas Gilvydis.

Berčiūnuose veikė lauko teniso aikštelė. Netgi būta planų kurorte įrengti maudymosi baseiną, nes Sanžilės upės maudyklose poilsiautojai nebetilpdavo.

Mokyklos baigė gyvavimą

Panevėžio rajono taryba į parduodamų objektų sąrašą vasarį buvo įtraukusi ir Jotainių pagrindinės mokyklos pastatus. Ši mokykla 2012 metais tapo Ramygalos gimnazijos skyriumi, o 2017 metais visai užvėrė duris.

Pastatą kurį laiką planuota panaudoti Jotainių socialinės globos namų dienos centrui, tačiau vėliau šios minties atsisakyta.

Rajono Savivaldybės Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjos Aldonos Čiegytės teigimu, Jotainių mokyklai parduoti paskelbtas jau antras elektroninis aukcionas, vyksiantis keturias dienas rugsėjo antroje pusėje. Pradinė šio turto kaina – kiek daugiau nei 31 tūkst. eurų.

O pavasarį naujų šeimininkų ieškojo Paliūniškio pagrindinė mokykla. Ji skelbė trejiems metams išnuomojanti patikėjimo teise valdomą turtą – daugiau nei 400 kv. m vieną buvusios Karsakiškio Strazdelio pagrindinės mokyklos, uždarytos 2020 metais, pastatų.

Statinys, kuriame buvo sporto salė, persirengimo kambariai, biblioteka, šiuo metu išnuomotas.

Pardavimo laukia ir 2017 metais uždaryta Geležių mokykla.

Valstybės turto bankui perduodamas Skaistgirių mokyklos pastatas, o Linkaučių buvusioje mokykloje ir vaikų globos namuose šiuo metu glaudžiasi karo pabėgėliai iš Ukrainos – jiems įrengta 30 vietų.

Komentarai

  • Susitarkite miestas su rajonu ir paleiskite – pailginkite kokio nors maršruto autobusą iki Berčiūnų. Būtų sustojimas bazės, Moki-veži, Berčiūnai. Vaikai vyks į mokyklas, tėvai į darbus ,benzinas juk pabrango nuosavu transportu po vieną važinėti. Ačiū.

    • Atsakyti
  • Berčiūnams tikrai reikia gyvybės. Kai čia atsikėlėme, buvo ir paštas, ir med. punktas su stomatologiniu kabinetu, buvo biblioteka ir ta pati mokykla apie kurią čia rašoma. Laikui bėgant visa tai panaikino… Naujiems šeimininkams linkiu, kad išsipildytų jų vizijos. Sėkmės ir lauksime pasikeitimų.

  • Eilinė prihvatizacija greičiausiai sąlygos buvo sukurtos tokios kad ji užsidarytų. 300000 eurų už 2300 kv. m. Tai apie 131 EUR už 1 kv. m. Tai turėtų būti medinis pastatas 1920m. statybos ir tai avarinės būklės. Eilinį kartą kaimiečius išdūrė ir apavogė juk ne švietimo ministerijos ar savivaldybės pinigais pastatas buvo statytas o būtent to kaimo plėtros, žmonių sąskaita.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų