Ar geriate pakankamai vandens? Stebinantys ženklai, kad vis dar galite būti dehidratavę

Ar geriate pakankamai vandens? Stebinantys ženklai, kad vis dar galite būti dehidratavę

Vanduo – tai visos gyvybės šioje žemėje šaltinis. Vanduo sudaro apie 60 % žmogaus kūno ir atlieka itin svarbų vaidmenį įvairiose fiziologinėse funkcijose. Deja, daugelis iš mūsų to net nežinodami geria per mažai vandens ir patiria dehidrataciją, galinčią turėti tiek subtilių, tiek sunkių pasekmių.

Nustebote? Štai kaip atpažinti netikėtus požymius, kad galite būti dehidratuoti.

Vandens svarba

Prieš pradedant gilintis į dehidratacijos požymius, būtina suprasti, kodėl taip svarbu gerti pakankamai vandens. Vanduo dalyvauja beveik visose organizmo funkcijose – nuo temperatūros reguliavimo ir virškinimo iki toksinų šalinimo ir sąnarių lankstumo palaikymo.

Net ir nedidelis vandens kiekio organizme sutrikimas gali sutrikdyti šiuos procesus ir sukelti įvairių sveikatos problemų.

Dažniausiai pasitaikantys mitai

Daugelis žmonių mano, kad troškulys yra pirmasis dehidratacijos požymis, tačiau taip yra ne visada. Troškulys dažnai yra vėlyvas ženklas, rodantis, kad jau esate dehidratuoti.

Dar vienas klaidingas įsitikinimas yra tas, kad jei neprakaituojate ar nesate fiziškai aktyvus, vandens gerti nereikia. Iš tiesų vandens nuolat netenkama kvėpuojant, šlapinantis ir net tiesiog sėdint biure ar kambaryje.

Dėl jums reikalingo vandens kiekio pakonsultuos gydytojai, pvz. Drops Clinic specialistai.

Stebinantys dehidratacijos požymiai

Nuovargis ir mieguistumas

Vienas pirmųjų dehidratacijos požymių yra nuovargis arba letargija. Dėl vandens trūkumo gali sumažėti kraujo tūris, todėl širdis turi dirbti sunkiau, kad perpumpuotų deguonį ir maistines medžiagas į ląsteles, dėl ko jaučiamės pavargę.

Sausa oda ir lūpos

Jei jūsų oda sausa, o lūpos suskilinėjusios, tai gali būti ženklas, kad geriate per mažai vandens. Drėkinimas yra būtinas odos elastingumui ir drėgmei palaikyti.

Blogas kvapas iš burnos

Seilės turi antibakterinių savybių, tačiau dėl dehidratacijos gali sumažėti seilių gamyba, todėl burnoje padaugėja bakterijų ir atsiranda blogas burnos kvapas.

Tamsus šlapimas

Šlapimo spalva gali būti puikus jūsų hidratacijos lygio rodiklis. Tamsiai geltonas arba gintaro spalvos šlapimas rodo, kad galite būti dehidratuotas.

Dažni galvos skausmai

Dėl sumažėjusio kraujo pritekėjimo į smegenis dehidratacija gali sukelti galvos skausmus ar net migreną.

Kognityvinių funkcijų sutrikimas

Tyrimai parodė, kad net ir nedidelė dehidratacija gali sutrikdyti kognityvines funkcijas, pavyzdžiui, atmintį, dėmesį ir koordinaciją.

Vidurių užkietėjimas

Vanduo yra būtinas virškinimui ir padeda iš žarnyno išnešioti atliekas, o vandens trūkumas gali sukelti vidurių užkietėjimą.

Galvos svaigimas ir alpulys

Dėl didelės dehidratacijos gali sumažėti kraujospūdis, todėl gali svaigti galva arba žmogus gali netgi apalpti.

Kiek vandens mums reikia?

Mums reikalingas vandens kiekis gali skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių kaip amžius, aktyvumo lygis ir klimatas. Bendra rekomendacija – per dieną išgerti ne mažiau kaip aštuonias 8 stiklines vandens.

Tačiau kai kurie ekspertai rekomenduoja išgerti daugiau, ypač jei esate fiziškai aktyvus arba gyvenate ar keliaujate karštame klimate.

Elektrolitų svarba

Nors vanduo yra gyvybiškai svarbus, jis nėra vienintelis veiksnys, į kurį reikia atsižvelgti. Elektrolitai, tokie kaip natris, kalis ir magnis, taip pat atlieka svarbų vaidmenį palaikant skysčių pusiausvyrą organizme.

Šie mineralai padeda reguliuoti nervų funkciją, raumenų veiklą ir pH lygį. Kai esame dehidratuoti, mums trūksta ne tik vandens, bet ir svarbiausių elektrolitų. Šiuos mineralus gali padėti papildyti sportiniai gėrimai, lašelinės, elektrolitų tabletės ir tokie natūralūs šaltiniai, tokie kaip bananai, avokadai ir kokosų vanduo.

Kaip išvengti dehidratacijos?

Kad išvengtumėte netikėtos dehidratacijos užteks vos keleto paprastų įpročių pokyčių.

Visada turėkite po ranka vandens buteliuką, kuris primins, kad visą dieną reikia gerti vandens.

Telefone arba išmaniajame laikrodyje nustatykite priminimus atsigerti.

Į savo mitybos racioną įtraukite daug vandens turinčius vaisius ir daržoves, pvz. agurkus, arbūzus ir kt.

Kava, gaivieji ir alkoholiniai gėrimai gali dehidratuoti, todėl ribokite jų vartojimą ir geriau rinkitės vandenį arba žolelių arbatas.

Būtinai gerkite pakankamai vandens prieš treniruotes, jų metu ir po jų.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei jaučiate sunkius simptomus, tokius kaip didelis troškulys, labai tamsus šlapimas ar galvos svaigimas, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Esant sunkiai dehidratacijai reikalinga skubi medicininė pagalba, nes rimtas skysčių trūkumas gali sukelti tokias komplikacijas kaip inkstų nepakankamumas, traukuliai ir net mirtis.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų