Vairuotojai kyla prieš rinkliavą (papildyta)

Panevėžietis, pareikalavęs Savivaldybės įmonės sugrąžinti permoką už neišnaudotą sumokėtą stovėjimo laiką, sulaukė patarimo pasiieškoti automobiliui nemokamos vietos. Gali būti, kad netrukus tokią rasti Panevėžio centre bus dar sudėtingiau.

parkomatai

Rinkliavą už automobilių stovėjimą administruojantis „Panevėžio būstas“ jau sulaukė už valandą sumokėjusio, bet mažiau nei pusvalandį mokama parkavimo vieta pasinaudojusio vairuotojo reikalavimo grąžinti pinigus už neišnaudotą laiką. U. Mikaliūno nuotr.

 

Pajuto esąs mulkinamas

Ar teisinga, kad vos keliolikai minučių automobilį pastačius mokamoje vietoje Panevėžyje vis tiek tenka sumokėti už valandą? Vairuotojui, pareikalavusiam mokestį už automobilių parkavimą renkančios įmonės „Panevėžio būstas“ sugrąžinti permoką už neišnaudotą stovėjimo laiką, šios direktorė be užuolankų rėžė: nepatinka – ieškok nemokamos vietos. Gali būti, kad netrukus tokią rasti Panevėžio centre bus sudėtingiau. „Panevėžio būstas“ rengia Savivaldybei siūlymą gerokai praplėsti mokamą automobilių stovėjimo zoną.

Per penkis šių metų mėnesius „Panevėžio būstas“ už automobilių parkavimą mokamose vietose surinko per 71 tūkst. Eur. Iš šios sumos į Savivaldybės biudžetą nubyra 15 proc. Likusi dalis lieka bendrovei.

Panevėžietis vairuotojas suskaičiavo, kad vien iš jo kišenės Savivaldybės įmonė šįmet neteisėtai praturtėjo 60 euro centų. Tiek panevėžietis permokėjo trejetą kartų pasistatęs automobilį mokamoje vietoje iki darbo dienos pabaigos likus mažiau nei pusvalandžiui. Nors parkomatų išmuštuose bilietuose buvo nurodytas trumpesnis nei 30 min. stovėjimo laikas, visus tris sykius vairuotojui teko sumokėti 30 euro centų – tiek, kiek Savivaldybės tarybos sprendimu įkainota valanda mokamoje vietoje.

„Pagal realiai prastovėtą laiką turėjau mokėti ne 30, o 15 euro centų ar dar mažiau. Tai, kad automatas neduoda grąžos, ne kliento problema. Tuo privalo pasirūpinti apmokamų paslaugų teikėjas“, – panevėžietiška mokesčio skaičiavimo metodika stebisi vairuotojas.

 

Pareikalavo grąžinti permoką

Logikos ir teisybės ieškantis panevėžietis pareikalavo „Panevėžio būsto“ grąžinti tai, kas įmonei tarsi neturėtų priklausyti – permoką už nepanaudotą laiką mokamoje stovėjimo aikštelėje arba tiesiog suteikti galimybę laikyti automobilį apmokamoje vietoje tiek laiko, už kiek jis permokėjęs.

Vairuotojas sako tokią pretenziją surašęs ne iš šykštumo. Jį piktina su elementaria logika ir teisingumu prasilenkianti Savivaldybės tarybos patvirtinta tvarka, įteisinusi „Panevėžio būsto“ turtėjimą nesuteiktų paslaugų sąskaita.

„Įtariu, jog tokių piliečių, kurie sumokėdavo 30 euro centų, o jiems būdavo leidžiama stovėti tik 5, 10, 15 minučių, ne aš vienas“, – įteisintą savotišką reketą įžvelgia vairuotojas.

Pastebėjimais dėl rinkliavos už automobilių stovėjimo netobulumus su „Panevėžio būstu“ pasidalijęs panevėžietis nesulaukė nei prašytos permokos, nei leidimo statyti automobilį mokamoje vietoje. Bendrovės vadovybė netgi nematė reikalo atsiprašyti kliento dėl tokios tvarkos, verčiančios mokėti už neišnaudotą stovėjimo laiką. „Panevėžio būstas“ klientui atsiuntė su mandagumu prasilenkiantį atsakymą. Paaiškinusi, kad Savivaldybės tarybos nustatytas rinkliavos mokestis yra 30 euro centų už ne daugiau nei valandos stovėjimą, bendrovės direktorė Virginija Čiurlienė leido suprasti, kad vairuotojas pats kaltas dėl patirto finansinio nuostolio.

„Automobilio vairuotojui nėra jokios prievolės automobilį statyti mokamoje vietoje. Jis pats savo valia pasirenka, kurioje vietoje statyti automobilį“, – klientui paaiškino direktorė.

 

Išeitis – statyti ten, kur nekainuoja

V. Čiurlienė teigia pirmą kartą sulaukusi pretenzijos grąžinti permoką. „Panevėžio būsto“ direktorė nemato nieko nelogiško, kad Panevėžyje vairuotojai, automobilį pastatę nors ir keliolikai minučių, priversti mokėti už visą valandą. Nepatinka – nestatyk, tokiu devizu vadovaujasi Savivaldybės įmonės direktorė.

V. Čiurlienė.

V. Čiurlienė nemato nieko nelogiško, kad Panevėžyje vairuotojai, automobilį pastatę nors ir keliolikai minučių, priversti mokėti už visą valandą.

„Tarybos sprendime numatyta, kad pinigai grąžinami, jei rinkliava neteisėta. Mes manome, kad tai yra teisėta. Žmogus turi pats žiūrėti, kur automobilį stato. Pats savo noru pastatė mašiną mokamoje vietoje. Jei netinka, gali pasistatyti ir kitur. Aplink Vasario 16-osios gatvę yra laisvų vietų, automobilius stato ir viešbučio aikštelėje. Parkomatas yra kasos aparatas, registruotas Valstybinėje mokesčių inspekcijoje, todėl grąžinti pinigų niekaip neišeina“, – motyvavo V. Čiurlienė.

Direktorės teigimu, parkomatai nėra pritaikyti atsiskaityti 5 euro centų monetomis, todėl nustatyti 15 ct už pusės valandos stovėjimą neįmanoma.

„Aišku, galima nustatyti 20 ct mokestį už pusę valandos, bet tokiu atveju būtų padidintas valandos mokestis iki 40 ct“, – išeities ieško V. Čiurlienė.

Panevėžio savivaldybė leidžia savo įmonei pelnytis renkant mokestį iš vairuotojų už paslaugą, kurios jie negauna. Tuo tarpu Vilniaus centre, padalytame į zonas, seniai galima atsiskaityti už trumpesnį nei valandos stovėjimo laiką. Pavyzdžiui, pigiausioje, žaliojoje, stovėjimo zonoje 20 min. mokamoje vietoje kainuoja 10 centų.

 

Gudraujančių sumažėjo

Panevėžyje prieš pusantrų metų vairuotojams už stovėjimą atsiskaičius iki darbo dienos pabaigos likus mažiau nei valandai, už ją sumokėtas mokestis nenuplaukdavo veltui į „Panevėžio būsto“ sąskaitą. Tokiu atveju neišnaudotas stovėjimo laikas būdavo pratęsiamas kitą dieną. V. Čiurlienė aiškina, kad šios praktikos atsisakyta neva aptikus vairuotojus sukčiaujant.

„Penktadienį sumokėjus už parkavimą likus kelioms minutėms iki 17 val., neišnaudotas laikas būdavo pratęsiamas pirmadienį. Tačiau vairuotojai parkomatų lapeliais, kad apmokėta, naudodavosi ir savaitgaliais apmokestintoje turgaus zonoje. Visą savaitgalį su juo ten taip prastovėdavo“, – pasakojo V. Čiurlienė.

Net nespėjusiuosius grįžti nuo parkomato skubėdavęs nubausti „Panevėžio būstas“ džiaugiasi per pusantrų metų išugdęs sąmoningus klientus. 2014-ųjų pavasarį mieste įrengus parkomatus per mėnesį kontrolieriai demaskuodavo apie 100 už stovėjimą nesumokėjusių vairuotojų, dabar – vos 20.

 

Mokamą zoną siūlo plėsti

Liepą Savivaldybės taryba rengiasi svarstyti siūlymą neapmokestinti pirmųjų 7-ių stovėjimo minučių, esą tiek laiko turi užtekti išsikeisti monetų ir susimokėti parkomate. Tačiau netrukus vairuotojų gali laukti ir nemaloni žinia iš miesto valdžios rūmų. Rinkliavą administruojantis „Panevėžio būstas“, už stovėjimą permokantiems vairuotojams siūlantis pasiieškoti nemokamų vietų, siekia, kad tokių centre dar sumažėtų. V. Čiurlienės nuomone, apmokestinti vertėtų ir stovėjimo vietas ties J. Basanavičiaus g. 3-iuoju namu, Ukmergės g., pratęsti mokamą zoną Vilniaus g. iki pat Laisvės a.

„Aišku, Panevėžys turi savo specifiką, bet žiūrint į kitus miestus, mano nuomone, mokamos vietos turėtų plėstis. Vilniuje net ant Gedimino kalno mokama zona. O Panevėžio centre nemokamos vietos užkimštos automobiliais. Rinkliavos tikslas – ne surinkti pajamų į biudžetą, bet sumažinti automobilių srautus centre. Tad visas centras ir turėtų būti apmokestinamas“, – įsitikinusi V. Čiurlienė.

Miesto ūkio reikalus kuruojantis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Ramūnas Vyžintas sutinka, kad dabartinė tvarka nėra tobula. Tačiau, anot jo, administravimo išlaidos būtų didesnės, nei keliasdešimties centų permokos grąžinimas viso stovėjimo laiko neišnaudojusiam vairuotojui.

Pavaduotojas patikino, jog ieškoma galimybių ir Panevėžyje įvesti mokestį už trumpesnį nei valandos stovėjimą mokamose automobilių vietose.

„Šiuo metu parkomatai suprogramuoti mokesčiui už valandą. Tai yra problema ir ji spręstinųjų sąraše“, – tvirtino R. Vyžintas.

 

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

Sekunde.lt

Bendrinti šį straipsnį
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto