Į NBA sugrįžo meilė užsieniečiams? Birželio 28 d. naktį vykusioje NBA naujokų biržoje pakviestas rekordinis žaidėjų iš užsienio skaičius.
Praėjusią savaitę net 12 ne JAV gimusių žaidėjų NBA naujokų biržoje buvo pakviesti pirmajame rate. Tai – absoliutus rekordas. 2011 m. pirmajame rate savo pavardes išgirdo 11 užsieniečių. Tarp jų buvo ir lietuviai Jonas Valančiūnas bei Donatas Motiejūnas.
Šiemet lietuvių biržoje nebuvo. Tiesa, Mindaugas Kulpšas buvo iškėlęs savo paraišką, tačiau jau nuo pat pradžių jo galimybės būti pakviestam biržoje, nekalbant jau apie patekimą į stipriausią pasaulio lygą, buvo vertinamos skeptiškai.
Vis dėlto šių metų naujokų derlius atnešė kaip niekada daug egzotiškų amerikiečiams vardų iš užsienio. Pradėkime nuo to, kad pirmą kartą pirmuoju šaukimu buvo pakviestas kanadietis. Anthony Bennettas, spausdamas ranką Davidui Sternui ir matuodamasis „Cleveland Cavaliers“ kepuraitę, atvirai prisipažino: „Nustebau taip pat, kaip ir jūs.“
Taip, jam buvo pranašautas aukštas šaukimas, tačiau tikrai niekas nesitikėjo, kad šis puolėjas savo pavardę išgirs pirmasis. To tikrai nesitikėjo favoritu laikytas Nerlensas Noelas, kuris po to, kai D. Sternas ištarė, jog „pirmuoju šaukimu 2013 m. NBA naujokų biržoje „Cleveland Cavaliers“ pasirenka A. Bennettą“, sėdėjo akivaizdžiai nusivylęs.
Penktuoju šaukimu buvo pakviestas ukrainietis Alexas Lenas, dvyliktuoju – Stevenas Adamsas iš Naujosios Zelandijos, tryliktuoju – dar vienas kanadietis Kelly Olynykas, penkioliktuoju – graikas Giannis Antentakounmpo (ką nors žinojote apie šį graikų talentą?), šešioliktuoju – brazilas Lucas Nogueira, šešioliktuoju – vokietis Dennisas Schroderis, devynioliktuoju – rusas Sergejus Karasiovas, dvidešimt pirmuoju – senegalietis Gorgui Diengas, dvidešimt septintuoju ir dvidešimt aštuntuoju – prancūzai Rudy Gobertas ir Livio Jeanas-Charlesas, o trisdešimtuoju – turbūt geriausiai Lietuvos krepšinio mėgėjams pažįstamas (buvęs?) Vilniaus „Lietuvos ryto“ gynėjas Nemanja Nedovičius.
Šie išvardinti krepšininkai buvo pakviesti pirmajame rate. Dar šeši – ispanas Alexas Abrinesas, juodkalnietis Marko Todorovičius, brazilas Raulzinho Neto, iranietis Arsalanas Kazemi, prancūzas Joffrey Lauvergne, dar vienas juodkalnietis Bojanas Dubljevičius ir latvis Janis Timma – buvo pasirinkti tarp antrųjų 30 žaidėjų. Tad 18 krepšinininkų iš 60 yra gimę ne JAV. Pernai tokių buvo 15, tačiau dauguma iš jų buvo pasirinkti paskutiniaisiais biržos šaukimais, o pirmajame rate grafoje „Tautybė“ galima buvo išvysti tik penkias kitas nei JAV valstybes.
2013 m. birža yra vertinama kaip viena blogiausių per pastaruosius keletą metų. Nė vienam krepšininkui neprognozuojama superžvaigždės ateitis ir visi pirmaisiais numeriais pašauktieji turi tiek teigiamų, tiek neigiamų savybių.
Panašios tendencijos matomos ir žiūrint į pakviestus užsieniečius. Įdomu tai, jog Senajame žemyne praėjusio sezono metu pasižymėję krepšininkai užleido pirmesnes pozicijas žaidėjams, kurie mokėsi JAV universitetuose arba bent kol kas nebuvo tokie žinomi Europoje. Tarkime, rezultatyviausias ir perspektyviausias Rusijos lygos žaidėjas S. Karasiovas buvo pašauktas tik devynioliktu šaukimu, į priekį praleidęs septynis krepšininkus, turinčius ne JAV pilietybes.






