Pagarbą ir padėką už kilnius, nesavanaudiškus darbus bei poelgius pelniusių žmonių Panevėžyje tikrai yra. Tai įrodė jau ne pirmus metus daug dėmesio sulaukiantis dienraščio „Sekundė“ ir savaitraščio „Panevėžio balsas“ teikiamas siūlymas rinkti nominacijos „Už žmogiškumą“ laureatą.
Ir šiemet, artėjant metų pabaigai, kvietėme siūlyti garbingo apdovanojimo vertus žmones. Pasiūlymų sulaukėme nemažai. Gruodžio 10-ąją buvo priimtas paskutinis laiškas, o vakar redakcija ėmėsi darbo – išrinkti geriausiąjį. Žmogų, tinkamiausią priimti 2015 metų įvertinimą „Už žmogiškumą“.
Redakcijos nuomonė sutapo su skaitytojų – ir jie daugiausia balsų skyrė tai kandidatūrai. Todėl šių metų apdovanojimas „Už žmogiškumą“ atiteko Respublikinės Panevėžio ligoninės Kardiologijos skyriaus slaugytojai Vilijai Kūnaitienei. Greita šios moters reakcija ir pačiu laiku suteikta pagalba išgelbėjo jauno žmogaus gyvybę.
Reagavo akimirksniu
„Sekundė“ jau rašė, kad nelaimė įvyko rugsėjo mėnesį Senvagėje švenčiant miesto gimtadienį. Prasidėjus audrai trys vaikinukai pasislėpė po žilvičiu. Čia juos ir pakirto žaibas.
Žmonės, pamatę šviesos pliūpsnį, išgirdę griaustinį ir išvydę kritusius jaunuolius, labai išsigando, skambino greitajai pagalbai. Tačiau gelbėti, ypač vieną, labiausiai nukentėjusį jaunuolį, reikėjo nedelsiant. Laimė, čia pat buvusi slaugytoja reagavo akimirksniu.
Senvagėje kaip savanorė stebėjusi drakonų valčių varžybas, V. Kūnaitienė tekina pasileido prie nukentėjusiųjų. Pribėgusi pamatė, kad vieno būklė labai prasta, jis nebekvėpuoja, pradėjo mėlynuoti, nebebuvo pulso, tad pirmiausia ėmėsi jį gaivinti, daryti širdies masažą.
Tik po keliolikos sekundžių ėmė rastis gyvybinės funkcijos. Pasirodė ir greitosios pagalbos automobilis, medikai visus tris nukentėjusiuosius išvežė į ligoninę.
Kūčios namuose
Per keliolika sekundžių jauną žmogų į gyvenimą sugrąžinusi V. Kūnaitienė nemano, kad nuveikė ką nors ypatinga. „Kiekvienas šalia esantis medikas būtų daręs tą patį. Kol atvažiavo greitoji, tiesiog dirbau savo darbą“, – kukliai sako slaugytoja.
Moteris mano, kad ir ne medikai turėtų žinoti svarbiausias pirmosios pagalbos taisykles – informacija prieinama, – ir stengtis padėti.
Kėdainiuose užaugusi ir studijas tuometėje Panevėžio medicinos mokykloje pasirinkusi Vilija panevėžietė jau daugiau kaip trisdešimt metų, čia ištekėjo, susilaukė sūnaus. Medicinos mokykloje įgijusi seselės – dabar vadinamos slaugytoja – specialybę 1983 metais pradėjo dirbti Respublikinės Panevėžio ligoninės Kardiologijos skyriuje ir čia dirba iki šiol.
Moteris sako, kad medikams savo gyvenimo ritmą tenka derinti prie darbo grafiko – ligoniams slaugytojų reikia ir poilsio dienomis, ir per šventes. Šių metų grafikas V. Kūnaitienei leis prie Kūčių stalo sėsti kartu su šeima – tą vakarą ji nebudi. Šventėms lauks iš Vilniaus parvažiuojančio sūnaus.
Slaugytojai ne tik darbe tenka iš mirties nagų traukti ligonius – taip išgelbėtas giminaitis, pažįstamas. O šiemet jos greitos reakcijos, profesinių žinių ir pastangų prireikė dar pilnametystės nesulaukusiam jaunuoliui – ir pagalbos ranka buvo ištiesta.
Tokį panevėžietės poelgį įvertino ir miesto vadovai, meras Rytis Račkauskas apdovanojo V. Kūnaitienę padėkos raštu, dabar jos vardas minimas tarp garbingiausių panevėžiečių.
Žmonių gerbiami
Nominacijai „Už žmogiškumą“ skaitytojai pasiūlė ir daugiau panevėžiečių. Minėti keli medikai, pedagogas, menininkė, politikas ir kiti vienokia ar kitokia veikla žmonių pagarbą pelnę panevėžiečiai. Ateityje „Sekundė“ būtinai apie tuos žmonės papasakos.
Šį kartą norisi paminėti dar vieną daugelio pagarbą pelniusią moterį – Panevėžio vyskupijos Marijos legiono Pasauliečių apaštalavimo draugijos pirmininkę Zofiją Zakarevičienę.
Paprasta ir kukli moteris, sužinojusi, kad siūloma garbingam apdovanojimui, labai nustebo, tikino dirbanti tikrai ne dėl to ir visai nenorinti, kad apie jos veiklą būtų kalbama. Ji, kaip ir kitos draugijos narės, yra prisiėmusi įsipareigojimus ir juos vykdo.
Ši moteris jau aštuonioliktus metus nenuilstamai ir savanoriškai lanko sunkius ligonius, padeda jiems, stiprina dvasiškai – malda. Taip pat ji padeda esantiems užribyje: narkomanams, alkoholikams, lanko šeimas. Dirbdama šį pasiaukojamą darbą Z. Zakarevičienė mato, kad daugeliui žmonių reikia dvasinio palaikymo, vilties, ir visiems stengiasi tai suteikti.
Tarp rekomenduotų kandidatų į įvertinimą – ir panevėžietis, Lietuvos partizanas, Vyčio kryžiaus ordino Komandoro kryžiumi apdovanotas Bronius Juospaitis – žmogus, sugebėjęs išsaugoti žmogiškumą net sunkiais pokario metais, patyręs daug sunkių gyvenimo išbandymų. Gruodžio mėnesį 90-metį minėjusį B. Juospaitį ta proga sveikina ir „Sekundė“, linki jam sveikatos, stiprybės.
O V. Kūnaitienei 2015 metų apdovanojimas „Už žmogiškumą“ bus įteiktas gruodžio 16-ąją Dailės galerijoje vyksiančioje nusipelniusių panevėžiečių pagerbimo šventėje.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ






