Dailės mokykloje jau tapo įprasta skelbimų lentoje kas
mėnesį ieškoti sąrašo moksleivių, kurių tėvai laiku nesuspėjo sumokėti už jų
mokslą. Papildomo ugdymo įstaigos vadovas tokį paskelbimą vadina priminimu ir
neslepia, kad šis būdas atgauti iš ugdytinių tėvų skolas veiksmingiausias.
Tačiau ir Švietimo skyriaus specialistai, ir psichologai tokią mokykloje taikomą priemonę vadina represine – labiausiai esant tokiai situacijai nukenčia vaikai, negalintys turėti įtakos tėvų sprendimui.
Nėra drastiška
Pasak Dailės mokyklos direktoriaus Vytauto Tallat-Kelpšos, Dailės mokykloje mokosi apie 500 moksleivių. Iš jų švietimo įstaiga tesurenka penktadalį išlaikyti reikalingų lėšų – 120 tūkst. Lt per metus. Didžiąją dalį sumos – 450 tūkst. litų skiria miesto Savivaldybė.
Pasak direktoriaus, mokestis už mokslą šioje švietimo įstaigoje – tik simbolinis, drausmei palaikyti: 30 litų per mėnesį, tai yra apie 70 centų už pamoką. Sutartyje numatyta, kad moksleivių tėvai jį privalo sumokėti iki einamojo mėnesio 20 dienos už jau mokyklos atliktas paslaugas. “Tačiau tai – tik parašyta taisyklė. Praktiškai buhalterija suvedama mėnesio gale”, – tvirtino direktorius.
Įstaigos vadovo teigimu, ypač didelis įsiskolinimas atsirado sausio mėnesį. “Gal Naujųjų šventės tam turėjo įtakos?” – svarstė V.Tallat-Kelpša. Už pamokas gruodį ir sausį iki šiol dar nesumokėjo 100 moksleivių. “Jei laikytumėmės sutartyje nustatytų sąlygų, iš moksleivių sąrašų išbraukti turėtume nesumokėjusius ir už mėnesį, tačiau to praktiškai nedarome. Laukiame, kol susimokės arba patys išeis iš mokyklos”, – tvirtino direktorius. Jo manymu, skolininkų sąrašas – nėra drastiška priemonė. “Jei nesumoka už mėnesį, manome, gal tėvai užmiršo, gal atlyginimo dar negavo. Laukiame iki kito mėnesio pusės, tik tada skelbimų lentoje tiems mokiniams kabiname priminimą, kad dar negavome jų mokesčio. Bet kai mūsų ateina kontroliuoti Savivaldybė, nepagaili, kad nesurenkame lėšų”, – pabrėžė mokyklos vadovas.
Renkasi veiksmingiausią
Direktorius neslėpė, jog toks priminimas, kai skolininkų pavardės viešai paskelbiamos mokykloje, labai veiksmingas. “Gal tiesiog būna užmiršę”, – įsitikinęs vadovas. V.Tallat-Kelpša pripažino: iškabinamas skolininkų sąrašas – vienintelis mokykloje taikomas būdas susirinkti mokesčius iš užmaršiųjų. “Nėra kaip kitaip jiems priminti. Praktiškai susirasti kiekvieną nesumokėjusį mokinį nėra galimybių; turime tik vieną tuos reikalus tvarkančią kasininkę, ir tai dirbančią puse etato”, – kalbėjo direktorius.
Dėl tokios efektyvios priemonės pinigams išsireikalauti, pasak V.Tallat-Kelpšos, skundų iš moksleivių tėvų dar neteko sulaukti. “Jei kreiptųsi, gal ieškotume kitų būdų. Bet sumokėti už vaikų mokslą yra tėvų pareiga. Gal pirmiausia jiems patiems reikėtų susirūpinti, kodėl nevykdo”, – svarstė direktorius. Vadovas teigė iš kasininkės girdėjęs, jog atėjus terminui sumokėti kreipiasi tėvai, prašantys leisti kitą mėnesį iš karto už du sumokėti. “Jų vaikų į skolininkų sąrašą tikrai neįtraukiame, tačiau tokie atidėjimai nėra toleruotinas dalykas – skolos nerodome tik sąraše, o buhalterinėje apskaitoje ji egzistuoja”, – pabrėžė V.Tallat-Kelpša.
Problemos nemato
Įstaigos vadovas įsitikinęs, kad dėl mokykloje viešai paskelbtų skolininkų pavardžių vaikai nepatiria neigiamų emocijų. “Mūsų vaikai – specifinis kontingentas. Ačiū Dievui, tokių problemų, kad vieni kitus skriaustų, užgauliotų, neturime”, – teigė V.Tallat-Kelpša.
Pasak jo, toks moksleivių pavardžių paskelbimas neturi jokio įžeidžiamo pobūdžio. “Suprantame, jei taip “išreklamuotume” vieną ar kelis mokinius, o čia – bendras sąrašas, viename puslapyje telpa 100 pavardžių. Kodėl vieša tokia informacija? Juk ne laikraštyje skelbiame. Tai – tik priminimas”, – įsitikinęs direktorius.
Direktoriaus manymu, yra tėvų, kurie nesumoka ne dėl to, kad neturi pinigų. Kaip teigė V.Tallat-Kelpša, mokslo metų pradžioje pagal pateiktus dokumentus svarstomi prašymai atleisti nuo visų metų mokesčio. Tokią galimybę mokykla gali suteikti 20 proc. savo moksleivių. Nors tokia parama skiriama atsižvelgiant į sunkią materialinę šeimos padėtį, tačiau jos, kaip tvirtino direktorius, reikalauja ir piktinasi negavę ir gerai uždirbantys moksleivių tėvai.
Specialistai nepritaria
Miesto Švietimo skyriaus vyriausiasis specialistas Eugenijus Kuchalskis Dailės mokykloje taikomą būdą skoloms išreikalauti pavadino blogiausiu atveju. “Tai – kraštutinė priemonė, kai kitos nebeveikia. Viešai paskelbti pavardes galbūt tiktų tik tada, kai piktybiškai nemokama. Bet ir tokiu atveju reikėtų kalbėti su tėvais – vaikas nekaltas, kad už jo mokslą nesumokama”, – pabrėžė E.Kuchalskis. Jo teigimu, nesvarbu, kad Dailės mokykla – papildomo ugdymo įstaiga, išeities turi būti ieškoma kalbant su tėvais, o ne mokyklos lentoje paskelbus pavardes. “Vaikas pats juk pinigų neuždirba. Bet koks panašus paskelbimas yra nemalonus, o ypač vaikams, kurie negali daryti įtakos tėvų sprendimams”, – akcentavo Švietimo skyriaus darbuotojas.
E.Kuchalskio nuomone, tokiu būdu susigrąžinamos skolos – labai formali mokyklos naudojama priemonė. “Galbūt reikėtų iškabinti priminimą nenurodant pavardžių ar direktoriui individualiai pasikvietus moksleivius priminti apie dar negautą mokestį. Matau daug variantų, kaip priminti”, – kalbėjo vyr. specialistas. E.Kuchalskis pabrėžė: nors viešai paskelbiant pavardes – paprasčiausias veiksmingas būdas išreikalauti mokestį, ugdymo įstaigoje to neturėtų būti: apie tėvų nesumokėtus pinigus turi būti primenama labai delikačiai, neįžeidžiant mokinių.
Darbo rinkos ir mokymo konsultavimo tarnybos psichologė-konsultantė Liudmila Nikolajeva taip pat nepritarė Dailės mokykloje taikomai priemonei skoloms išieškoti. “Visiškai aišku, kad vaikai yra traumuojami. Galbūt mokyklai tokia priemonė ir gera, nes gali greitai susigrąžinti pinigus, bet vaikai reaguoja skausmingai”, – teigė psichologė. Anot jos, toks priminimo sąrašas ugdymo įstaigoje taikomas kaip represinė priemonė. “Bet ne tas adresatas, juk vaikai patys neužsidirba”, – akcentavo L.Nikolajeva. Jos patarimu, ugdymo įstaiga, užuot tėvus tokiu būdu veikusi per vaikus, turėtų su užmaršiaisiais suaugusiaisiais individualiai kalbėtis.
Inga Kontrimavičiūtė
tel.(8-655)04720, inga@sekunde.com







