Siūlo bylinėtis, bet neleisti miesto paversti šiukšlynu

Rytoj miesto Savivaldybėje šaukiamas neeilinis Tarybos
posėdis. Jo tikslas – atsiliepti į Vyriausybės atstovo Panevėžio apskrityje
Leono Alesionkos reikalavimą pakeisti 1999 m. liepos 8 d. Tarybos sprendimu
patvirtintas Panevėžio miesto tvarkymo ir švaros taisykles taip, kad jos
neprieštarautų 2000 m. birželį pakeistam Daugiabučių namų savininkų bendrijų
įstatymui. Šis įstatymas numato, kad bendrijos privalo tvarkyti tik joms
įstatymų nustatyta tvarka priskirtus žemės sklypus, o organizuoti bendrojo
naudojimo teritorijų, gatvių, šaligatvių valymą ir priežiūrą turi savivaldybė.
Deja, iki šiol Daugiabučių namų savininkų bendrijos nariai, bet ne Panevėžio
savivaldybė valė bendrojo naudojimo teritorijas, gatves ir šaligatvius, nors tos
teritorijos ir nebuvo priskirtos pagal detaliuosius planus.

Teismai negąsdina

Šaukti neeilinį Tarybos ir visų komitetų posėdžius prireikė po to, kai L.Alesionka, nesulaukęs tinkamo reagavimo į miesto merui vasario 2 d. išsiųstą teikimą, pakartotinai balandžio 13 d. pareikalavo nedelsiant vykdyti LR savivaldybių administracinės priežiūros įstatymo 5 str. 1 d. 1 p. ir panaikinti miesto Savivaldybės tarybos sprendimu beveik prieš 6 metus patvirtintas Panevėžio miesto tvarkymo ir švaros taisykles. Vyriausybės atstovas pagrasino, kad gavęs atsisakymą įvykdyti reikalavimą, per 10 dienų nuo pranešimo gavimo dienos jis kreipsis į teismą dėl neveikimo Administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

Paisyti ar ne Vyriausybės atstovo reikalavimo, panaikinti ar ne prievolę bendrijoms valytis teritorijas aplink savo namus, vakar svarstė Finansų ir ekonomikos, Sveikatos, sporto ir socialinės rūpybos bei Ūkio ir aplinkosaugos komitetai. Pirmieji du siūlė pritarti naujoms taisyklėms, pagal kurias teritorijų valymą iš gyventojų perimtų Savivaldybė, nors ši tam reikalingų lėšų ir neturi. Ūkio ir aplinkosaugos komiteto nariai siūlė pasiryžtant įsivelti į teismus palikti galioti senas taisykles, o Savivaldybės administracijai skubos tvarka pavesti parengti detaliųjų planų rengimo programą, kurioje būtų apskaičiuota, kiek lėšų galima surinkti iš žemės mokesčio, kiek pinigų reikėtų išleisti valymui ir detaliesiems planams parengti. Visi komitetai pritarė mero kreipimuisi į Seimą ir Vyriausybę dėl 2,5 mln. Lt kompensacijos, kad Panevėžio miesto daugiabučių namų 310 hektarų teritorijai būtų galima parengti detaliuosius planus. Iki šiol, anot Miesto ūkio skyriaus vadovaujančiojo eksploatavimo inžinieriaus Viktoro Trofimovo, tik keturios daugiabučių namų savininkų bendrijos mieste savo lėšomis yra pasidariusios tokius dokumentus ir yra pačios atsakingos už bendrojo naudojimo teritorijų, gatvių ir šaligatvių valymą. Kol kitos neturės patvirtintų detaliųjų planų, atsakomybė už miesto švarą pagal naujas taisykles tektų Savivaldybei.

Reikėtų dešimčių milijonų litų

Nors, paklusdamas L.Alesionkos raginimui bei žinodamas, jog teismas vis tiek įpareigotų Savivaldybę, kaip tai atsitiko Vilniuje ir Kaune, taisykles keisti, V.Trofimovas parengė projektą siūlydamas Tarybai prisiimti atsakomybę už miesto švarą, kaip politikas valdininkas prisipažino iš tikrųjų pats nepritariantis, kad Savivaldybei būtų priskirtos beveik neįgyvendinamoms funkcijos. Pasak Miesto ūkio skyriaus specialisto, vien pagrindinėms Klaipėdos, Smėlynės, Beržų, Ramygalos gatvėms ir jų šaligatviams prižiūrėti miestas išleidžia pusę milijono litų kasmet, tad neįsivaizduojama, kiek dešimčių milijonų litų reikėtų išleisti visoms miesto gatvėms prižiūrėti.

V.Trofimovo įsitikinimu, yra du variantai, kaip būtų galima išspręsti šią problemą: arba kreiptis dėl 2,5 mln. Lt kompensacijos detaliesiems planams parengti, arba raginti bendrijas detaliuosius planus rengti savo lėšomis ir tvarkyti pagal detaliuosius planus nustatytas teritorijas (žemės sklypus šalia gyvenamųjų namų), tačiau už tai jas atleisti nuo žemės ir žemės nuomos mokesčių. Toms bendrijoms, kurios neturės detaliųjų planų, nuo 2006 m. gruodžio 31 d. lengvatos dėl žemės mokesčių nebūtų taikomos – būtų apmokestinta žemė po namu. Turėdamos detalųjį planą, t.y. teisę tvarkytis savo teritorijoje, kaip teigia V.Trofimovas, bendrijos nemažai išloštų: išspręstų mašinų stovėjimo, vaikų žaidimo aikštelių problemas, pagaliau dalį sklypo nuomos teise galėtų kam nors parduoti.

Nesinori paversti Šanchajumi

Miesto ūkio skyriaus vadovaujantysis eksploatavimo inžinierius pripažino, kad greitai detaliųjų planų rengimo problemos išspręsti nepavyktų nei Savivaldybei, nei bendrijoms, nes visame mieste tiek nėra architektų, kiek jų reikėtų tam atlikti, tačiau per kelerius metus reikalą galima būtų sutvarkyti.

Ūkio ir aplinkosaugos komitetas, pirmininko Ramūno Vyžinto paragintas, lyg ir buvo pasiruošęs visiems V.Trofimovo siūlymams pritarti, tačiau Vidui Balakauskui, Povilui Vadopolui bei Juliui Beinortui nusprendus pasisakyti prieš naujas miesto tvarkymo ir švaros taisykles, jų sprendimai lėmė siūlymą tik iš dalies pritarti parengtam sprendimo projektui. “Žinant mūsų žmonių mentalitetą, nesinori Panevėžio paversti Šanchajumi. Man ranka nekils balsuoti už. Įstatymų leidėjas, pakeisdamas Daugiabučių namų savininkų bendrijos įstatymą, savivaldybes įvarė į kampą, todėl siūlau arba iš Vyriausybės reikalauti pinigų funkcijoms įgyvendinti, arba reikalauti priimti naują įstatymo pataisą. Geriau bylinėkimės, tačiau neleiskime miesto paversti šiukšlynu. Nepritardami naujoms taisyklėms laimėtume laiko problemai spręsti”, – sakė P.Vadopolas.

Mąstė ūkiškai

Gana konstruktyvų pasiūlymą pateikė V.Balakauskas. Politiko manymu, Savivaldybė turėtų gerai apsvarstyti, ar jai labiau verta pačiai imti paskolą ir rengti detaliuosius planus, kad nereikėtų bendrijų atleisti nuo žemės mokesčio, ar tai raginti daryti bendrijas. “O galbūt tas bendrijas, kurios savo lėšomis darytų planus, nuo žemės mokesčio bus galima atleisti tik kuriam laikui, bet ne amžinai”, – ūkiškai mąstė komiteto narys.

Reikia pažymėti, kad iki šiol Savivaldybė, nusižengdama 2000-ųjų birželį Seimo priimtai Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymo pataisai, pagal seną Tarybos sprendimą iš bendrijų reikalavo valyti iki gatvės važiuojamosios dalies vidurio palei visą sklypą prie teritorijų esančias arba priskirtas gatves, šaligatvius, žaliąsias juostas, kelkraščius ir griovius. Kai gatvė valoma mechanizuotai, rankomis valomas plotas turi būti metro atstumu nuo šaligatvio krašto. Jei pastatas ar sklypas yra ne toliau kaip 75 metrai nuo gatvės važiuojamosios dalies vidurio, privaloma valyti ir šienauti plotą, esantį nuo gatvės vidurio iki sklypo, o kur nėra gatvės – tvarkyti ir prižiūrėti 75 metrus nuo sklypo ribos.

Jei miesto Taryba rytoj patvirtintų naujas taisykles ir prisiimtų šias funkcijas sau, prognozuojama, kad tokia ūkio politika, kai funkcijos priskiriamos, o lėšų joms įgyvendinti neskiriama, Panevėžį gali paversti šiukšlynu. Naujoms taisyklėms nepritarus, panaikinti senąsias veikiausiai gali pareikalauti teismas.

Angelė Valentinavičienė
tel. 511223, angele@sekunde.com

Bendrinti šį straipsnį
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto