Panevėžio valdžioje: nuo milijonierių iki bėdžių (papildyta)

Panevėžio valdžioje – nuo turtuolių iki vargšų. Kol vieni politikai maudosi šlamančiųjų krūvose, kitiems, regis, gresia išmaldos prašytojų dalia.

 

Miesto ir rajono tarybose darbuojasi trys milijonieriai politikai, vieno kišenėse švilpauja vėjai, likusieji džiaugiasi per gyvenimą užgyvenę ne vieno šimto tūkstančių litų verto turto.

Turtingiausio Panevėžio politiko pozicijų jau daugelį metų neužleidžia rajono Tarybos narys liberalsąjūdininkas verslininkas Jonas Katinas. Nekilnojamojo ir kitokio privalomo deklaruoti turto J. Katinas pernai turėjo už milijoną 100 tūkst. Lt. Politiko sąskaitoje – beveik 500 tūkst. Lt. Maža to, J.Katinas yra suteikęs 138 tūkst. Lt paskolų, o pats niekam neskolingas.

Politiko žmonos ir verslo partnerės Nijolės Katinienės turimas nekilnojamasis turtas vertas per 900 tūkst. Lt, o susitaupiusi moteris per 360 tūkst. Lt.

 

Darbuotojams neišgali mokėti

Katinų šeima teigia turtus susikrovusi iš smulkiojo verslo – Piniavoje įkurtos parduotuvės, viešbučio, kempingo bei individualių namų statybų ir pardavimo.

Ne aitvarai turtus sunešė, o žmona. Ji labai konservatyvi ir man, impulsyviam, neleidžia versle per daug išsižioti“, – juokavo J. Katinas.

Verslininkas yra sukūręs 50 darbo vietų. J. Katino verslo imperijoje daugiausia uždirbančios vyriausiosios buhalterės atlyginimas neatskaičius mokesčių siekia 2500 Lt, vedėjos – 1500 Lt, o pardavėjos popieriuje uždirba vos 1200 Lt.

Milijonierius J. Katinas teisinasi daugiau mokėti neišgalintis dėl valstybės mokesčių politikos.

Visi mokesčiai dar pakenčiami, išskyrus darbo jėgos apmokestinimą. Jei tą valdžia patvarkytų, nusilenkčiau net ir socialdemokratams“, – prašo liberalsąjūdininkas.

Antrasis Panevėžio krašto milijonierius, Upytės seniūnijos ūkininkas Antanas Zopelis kartu su žmona deklaravo turto už milijoną 676 tūkst. Lt bei daugiau nei 300 tūkst. Lt santaupų. Tiesa, ūkininkas pernai buvo negrąžinęs apie 178 tūkst. Lt paskolos.

Žemės ūkiu besiverčiantis politikas milijonieriaus etiketės kratosi.

Koks aš milijonierius? Niekas nemato, kad per naktis dirbu. Samdiniui baigėsi darbo valandos ir išėjo, o ūkininkas dirba visą parą“, – „Sekundei“ tvirtino A. Zopelis.

 

Turtuolis ir vargšas

Daugiau nei milijono vertas ir rajono mero Povilo Žagunio turtas. Meras su žmona Virginija užgyventas nekilnojamasis turtas, vertybiniai popieriai, meno kūriniai verti 847 tūkst. Lt, jie kartu turi sukaupę per 346 tūkst. Lt piniginių santaupų.

Trečią kadenciją Panevėžio rajonui vadovaujantis P. Žagunis prieš ateidamas į politiką nuo 1982-ųjų vadovavo bendrovei „Panevėžio melioracija“ ir šiuo metu tebėra jos akcininkas.

Iš pastarųjų metų nedaug susitaupėm, viskas – iš melioracijos laikų“, – teigia P. Žagunis.

Meras sutinka, kad šeimai durstyti galų netenka, tačiau ar kada aukojo labdarai, P. Žagunis pripažino negalintis prisiminti.

Šalia rajono mero Panevėžio galvos Vitalijaus Satkevičiaus per gyvenimą sukauptas turtas atrodo itin kukliai. V. Satkevičius nekilnojamojo turto deklaravo turįs vos už 31 tūkst. Lt bei 12 tūkst. Lt santaupų. Dar mažiau užgyvenusi jo žmona Eugenija. Ji nurodė turinti nekilnojamojo turto už 21 684 Lt ir nė cento santaupų.

 

Jauniausias politikas nespėjo užsidirbt

Neturtingiausio politiko rinkimuose neabejotinai laurus nuskintų pirmą kadenciją Panevėžio taryboje besidarbuojantis socialdemokratas Martinas Brazauskas. Paskelbtos praėjusių metų turto deklaracijos rodo šį 23-ejų politiką esant visišką beturtį – jauniausias Tarybos narys dar nespėjo nė nekilnojamojo turto užgyventi, nė santaupų nors litą sukaupti.

Pernai neturėjau turto, kurį būtų reikėję deklaruoti. Visas mano turtas – tik smulkūs, bet jaunam žmogui reikalingi daiktai, kaip kompiuteris“, – aiškino M. Brazauskas.

Jaunojo politiko turtinė padėtis šįmet turėtų kiek pagerėti. M. Brazauskas Vilniuje įkūrė įmonę, teikiančią nekilnojamojo turto konsultavimo paslaugas. Kol kas jis ir vienintelis darbuotojas.

 

 Gavo turtingas nuotakas

Kitas jaunimo atstovas Panevėžio taryboje nepartinis Tadas Labutis demonstruoja, kad ir Lietuvoje suderinami jaunystė ir turtas. Politikas deklaravo pernai nekilnojamojo turto turintis už 80 tūkst. Lt, santaupų sąskaitoje – 240 tūkst. Lt, kone tiek pat, 230 tūkst. Lt, T. Labutis dar buvo paskolinęs, o pats – niekam neskolingas.

Jo žmonos Ritos Labutienės privalomas deklaruoti nekilnojamasis turtas siekė 465 tūkst. Lt, moteris dar turi apie pusę milijono litų santaupų, tačiau ji negrąžinusi per 300 tūkst. Lt paskolos.

Į turtingiausiųjų Panevėžio politikų sąrašą pateko ir miesto Tarybos narys liberalsąjūdininkas Gintaras Šileikis. Jis su žmona deklaravo turintys 314 tūkst. Lt verto turto bei per 800 tūkst. Lt santaupų. Tiesa, A. Šileikienė pernai buvo skolinga apie 100 tūkst. Lt.

Turtinga nuotaka ir 12-os metų darbas Seime – šeimos praturtėjimo formulę įvardija G. Šileikis.

Iki mūsų santuokos 2000-aisiais žmona turėjo verslą, kuris jai sekėsi ir padėjo pagrindus gyvenimui. Be abejonės, ir Seimo nario atlyginimas toks, kad buvo galimybių ir man sukaupti lėšų“, – aiškino G. Šileikis.

Dabar VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ kultūros turizmo padalinio vadovu dirbantis politikas pripažįsta susitaupyti nebeturintis iš ko – į rankas gauna mažiau nei 2000 Lt, o buvusi verslininkė žmona jau kurį laiką yra oficiali bedarbė.

 

Seimūnai – žemvaldžiai

Iš trijų panevėžiečiams atstovaujančių Seimo narių turtingiausias „darbietis“ Petras Narkevičius. Rožyne namą bei sodybą Biržų r. turintis parlamentaras deklaravo turintis 241,5 tūkst. Lt vertės nekilnojamojo turto bei per 80 tūkst. Lt santaupų. Jo žmonos Danutės visas turtas – 4000 Lt santaupų.

Kokį turtą valdo Povilas Urbšys, neskelbiama. Seimūnas iki praėjusių metų balandžio ėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdybos viršininko pareigas, todėl jo finansinius reikalus nuo visuomenės akių slėpė šalies teisės aktai.

Anot P. Urbšio, visas jo ir žmonos, J. Miltinio teatro darbuotojos, turtas – keturių kambarių butas Panevėžyje, garažas bei prosenelio palikimas – 27 ha žemės bei 13 ha miško Panevėžio rajone.

Socialdemokratas 32-ejų Domas Petrulis prasigyventi dar nespėjo. Savo pastogės neturintis jaunasis Seimo narys tesusitaupęs 17 tūkst. Lt.

 

 

 

 

Vladas Gaidys

Sociologas

Sakoma, kad lietuviui gražu, kai kaimyno daržinė dega. Pavydas – žmogiškas jausmas, jis buvo, yra ir bus.

Bet pavydime savo lygmens žmonėms – ant to paties socialinio laiptelio stovintiems kaimynams, giminėms, bičiuliams. neįsivaizduoju, kad kas nors pavydėtų turtingiausiam pasaulio žmogui Bilui Geitsui, Lietuvos turtuoliui Viktorui Uspaskichui ar šį bei tą turėjusiam prezidentui Algirdui Mykolui Brazauskui. Tokio rango žmonėms dėl turto rinkėjai neprikaišioja.

Kita vertus, apie tai, kiek turime politikų milijonierių, spręsti vien pagal privalomas turto deklaracijas būtų neteisinga. Tarkim, nuo seno gyvena žmogus trijų kambarių bute Vilniaus centre ir turi sodą priemiestyje – štai jums ir milijonierius, nors iš tikro jis negyvena prabangoje.

Abejoju, kad finansinė padėtis turėtų įtakos politiko rinkimų rezultatams. Nors sakoma, kad jei turtingas – nebevogs, nes jau prisivogęs, bet labiau rinkėjams imponuoja ne turtas, o kandidato charizma, miklus liežuvis ir mokėjimas įsiteikti, kad yra savas, supranta liaudį.

 

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

Bendrinti šį straipsnį
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto