Madride atrasta „Mona Lizos“ dvynė

(Scanpix nuotr.)

Originalioji „Mona Liza“ – kairėje, o šalia – Prado muziejuje rasta versija.

Prado muziejus Madride, Ispanijoje, teigia atradęs seniausią žinomą „Mona Lizos“ kopiją. Manoma, jog ikoninio paveikslo reprodukcija sukurta panašiu metu kaip ir originalas, o tapytojas – vienas Leonardo da Vinci mokinių, kartu su juo dirbęs šešioliktame amžiuje.

Paveikslo kilmė atskleista muziejaus darbuotojams vykdant restauravimo darbus. Daug metų buvo manoma, jog Prado muziejuje eksponuojamas paveikslas – viena iš daugelio „Mona Lizos “ kopijų, nutapytų po L. da Vinci mirties. Tuzinai tokių reprodukcijų yra išlikę iš šešiolikto – septyniolikto amžiaus, tačiau meno ekspertai Luvro bei Prado muziejuose vienbalsiai sutiko, jog šis paveikslas nėra tiesiog pigus plagiatas, o iš tiesų buvo nutapytas garsiojo meistro studijoje. Dar daugiau – atliekant išsamius tyrimus paaiškėjo, jog dviejų dvyniais vadinamų paveikslų kompozicijos keitėsi ta pačia eiga, tad yra pagrindo manyti, jog jie buvo tapomi vienu metu.

Originali „Mona Liza” yra saugoma Luvro muziejuje Paryžiuje, tačiau ji atrodo kur kas senesnė, nes dėl ilgalaikių prastų laikymo sąlygų jos paviršius yra sutrūkinėjęs. Muziejaus atstovų teigimu, paveikslas tokios trapios būsenos, jog jį restauruoti būtų per daug rizikinga. Tad Prado versija suteikia vilties atskleisti, kaip iš tiesų atrodė garsioji „Mona Liza“ pozuotoja, kuri, manoma, nebuvo įkopusi į trečiąją dešimtį.

Muziejaus ekspertai šiuo metu užsiima restauracijos darbais – nuo paveikslo šalinama juodų dažų danga, kuri ilgą laiką klaidino tiek lankytojus, tiek darbuotojus. Nuėmus šią dangą, paveikslas atgaus originalią būseną. Ekspertų teigimu, restauracija bus baigta artimiausiomis dienomis.

„Paskutiniai uždažymo pėdsakai dabar šalinami Prado restauratorių, atidengiant Toskanos kraštovaizdžio detales, kurios atkartoja Leonardo šedevre vaizduojamą foną“, teigia „Art Newspaper“, kurie ir paskelbė apie šį atradimą. Pašalinus dažus turėtų išryškėti ir tikroji „Mona Lizos“ išraiška, jos akys bei šypsena.

Manoma, jog „Mona Liza“, vaizduojama paveiksluose, yra Lisa Gherardini, florentietė Francesco del Giocondo žmona. Ekspertų nuomone, ji buvo nutapyta šešiolikto amžiaus pradžioje, tad Prado muziejaus atstovai tiki, jog L. da Vinci mokinys iš tiesų galėjo būti sutikęs L. Gherardini ir stebėti ją pozuojant L. da Vinci.

Pasak Bruno Mottin, Prancūzijos Tyrimų ir Restauracijos Centro vyriausiojo restauratoriaus, antrosios „Mona Lizos“ tapytojas veikiausiai buvo vienas iš dviejų Leonardo da Vinci mėgstamiausių mokinių. B. Mottin manymu tai arba Andrea Salai, kuris prisijungė prie Leonardo studijos 1490-aisiais arba Francesco Melzi, kuris su garsiuoju kūrėju dirbti pradėjo 1506-aisiais.

Visiškai atkurta replika Prado muziejuje bus atidengta šio mėnesio viduryje, o po demonstracijos bus paskolinta Luvrui kaip dalis „Leonardo paskutinis šedevras: Šventoji Ana“ („Leonardo’s Last Masterpiece: The Sainte Anne“) parodos, prasidėsiančios kovo mėnesį.

Bendrinti šį straipsnį
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto