Vaidas Gaidelys: „Mokesčiai nužudys vidurinį sluoksnį“

Vaidas Gaidelys: „Mokesčiai nužudys vidurinį sluoksnį“

Vidurinė klasė – darbingo amžiaus Lietuvos gyventojai, kurie išlaiko valstybę, kuria pridėtinę vertę ir turi gana didelę perkamąją galią. Norisi paklausti – kur jie? Emigravo, prarado darbą, nenori dirbti už minimumą, slepia mokesčius. Štai atsakymai, kurie nedžiugina ekonomistų. „Už galvų turėtų susiimti visi: jeigu formuodami mokesčių politiką sieksime įvesti progresinius mokesčius, vidurinio sluoksnio šalyje tiesiog nebeliks“, – perspėjo ekonomistas, profesorius Vaidas Gaidelys.

Neseniai Kauno policija didžiuodamasi pranešė: sulaikyti net penki įstatymų pažeidėjai, iškeltos net penkios bylos. Kokie pažeidėjai sulaukė tokio dėmesio? Paaiškėjo, kad tai vidutinio amžiaus kauniečiai, savo namuose gaminę vieno kąsnio užkandžius įvairioms šventėms. Jų namuose atliktos kratos, išpurtyti visi kampai, o rastus maisto produktus liepta utilizuoti. Vėliau puse lūpų dar pakomentuota: „Tokios švaros ir tvarkos net geriausiuose restoranuose nesame matę.“ Bet. Pažeidėjas yra pažeidėjas. Skirtos lygtinio atleidimo nuo laisvės atėmimo bausmės, paskaičiuotos piniginės baudos, verslas uždarytas. Viešojoje erdvėje kilo pasipiktinimas, kodėl valstybės institucijos negaudo tų, kurie esą grobia milijonus, ir baudžia tuos, kurių mėnesio pelnas iš tokio verslo tesiekia 300–400 eurų?

Kodėl lietuviai linkę slėpti mokesčius? Kodėl žmogus rizikuoja savo laisve ir šeimos gerove dėl euro šiandien ir negalvoja, kas bus rytoj? Ir kodėl vidurinis sluoksnis beveik išnyko Lietuvoje? Apie šių ekonominių reiškinių priežastis ir pasekmes kalbėjomės su ekonomikos ekspertu – Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesoriumi V.Gaideliu.

Kauniečiai, nors Lietuvos mastu uždirba santykinai mažai, kasdieniame gyvenime gali daug sau leisti: vos 10 proc. nurodė, kad negali kasdien pirkti žuvies ar mėsos.

– Pagal kokius požymius yra atskiriama vidurinė klasė ir koks visuomenės sluoksnis jai priklauso?

– Pirmiausia noriu pabrėžti, kad vidurinė klasė negali būti skiriama tik pagal žmogaus gaunamas pajamas. Yra kelios dedamosios: profesija, sukauptas turtas, turimos paskolos, išperkamoji nuoma ir, aišku, pajamos. Jeigu operuosime tik gaunamų pajamų dydžiu, tai šiuo metu viduriniu sluoksniu laikomi gyventojai, gaunantys 644,5 Eur po mokesčių.

Aš manyčiau, kad vidurinė klasė galėtų būti skirstoma į žemesniąją ir aukštesniąją. Į pastarąją patenka visi žmonės, kurių mėnesio pajamos siekia 1,2 tūkst. Eur po mokesčių.

Štai dabar ir keliu klausimus: ar žmogus yra susituokęs, sukaupęs atitinkamą kapitalą? Ar dar jaunas ir nieko nesukaupęs? Jeigu nesukaupęs, galbūt jo šeimai reikės ir 800 Eur per mėnesį vienam asmeniui, kad galėtų kaupti turtą ar išlaikyti išperkamąja nuoma įsigytą automobilį. Šiaip grynai teoriškai Lietuvoje į vidurinę klasę turėtų patekti, pavyzdžiui, tokia šeima: keturi asmenys, t. y. su dviem vaikais, kiekvienam šeimos nariui turėtų tenka po 800 Eur per mėnesį. Vadinasi, abu suaugę šeimos nariai turėtų uždirbti po 1600 eurų. Ar tokių daug? Atsakysiu skaičiais: Statistikos departamento duomenimis, Kaune vieno šeimos nario disponuojamos pajamos per mėnesį yra 363 eurai. Taigi iki mano aptarto pavyzdžio toloka.

– Statistikos duomenys liudija viena, tačiau realus gyvenimas atrodo kitaip. Kaune maisto produktų parduotuvėse pilna žmonių ir jie perka ne tik duoną, gatvėse važinėja ne patys pigiausi automobiliai, kauniečiai išgali įsigyti naujos statybos būstus. Ar jums tai neatrodo paradoksas, turint omenyje oficialų statistinį uždarbio vidurkį?

– Išties atlyginimų augimas Kaune per praėjusius metus užfiksuotas ganėtinai žemas, perpus žemesnis negu šalies vidurkis. Kaune atlyginimai paaugo 4,9 proc., palyginti su 2015 m., o visoje Lietuvoje – 9,3 procento. Net Tauragėje uždarbis didėjo labiau nei Kaune.

Deja, investicijos Kauną irgi dažniausiai aplenkia. Turiu pastebėti, kad padėtis šiek tiek gerėja, tačiau ne taip sparčiai, kaip norėtųsi. Kauno situacija iš trijų didžiausių Lietuvos miestų yra blogiausia.

Įdomu tai, kad kauniečiai, nors uždirba santykinai mažai, kasdieniame gyvenime gali daug sau leisti: kas antrą dieną lankytis kavinėse ar restoranuose, vos 10 proc. šio miesto gyventojų apklausų metu nurodė, kad negali kasdien pirkti žuvies ar mėsos. Noriu pakartoti – tik kas dešimtas negali.

Todėl ir kyla natūralus klausimas: iš kur atsiranda grynųjų pinigų, kurių nemato oficialioji statistika? Reikia atkreipti dėmesį į tokius veiksnius: kiek atliekama piniginių perlaidų iš užsienio, kiek gaunama lėšų dividendų forma.

– Neseniai Kauno policija surengė reidą ir atliko kratas kauniečių, besiverčiančių viešuoju maitinimu, namuose ir kitose patalpose. Paaiškėjo, kad dauguma užsiimančių šia veikla neturi verslo liudijimų ir kitų būtinų leidimų tokiai veiklai vykdyti. Žmonės rizikuoja ir slepia mokesčius. Kodėl jie taip elgiasi?

– Vieno atsakymo nėra. Galiu išvardyti kompleksą veiksnių: sovietinio mentaliteto ir auklėjimo pasekmė. Per mažas atlyginimas arba per mažas pelnas. Vėlgi remiuosi skaičiais: lietuvis gauna mažas pajamas, tarkime, 544 Eur, ir nuo šios sumos turi sumokėti mokesčius. Nesvarbu, kad mokesčiai valstybei nėra santykinai dideli (kalbant apie gyventojų pajamų mokestį, GPM), tačiau žmogui jie bus skausmingi, nes po mokesčių liekanti dalis nedidelė. Palyginkime šią situaciją su Liuksemburgu, kur vidutinis atlyginimas siekia 3 tūkst. 189 Eur atskaičius mokesčius. Natūralu, kad šios šalies gyventojui bus paprasčiau sumokėti mokesčius, nes po mokesčių liekanti dalis gerokai didesnė.

Štai ir atsakiau į klausimą – per mažos pajamos tampa veiksniu, skatinančiu slėpti mokesčius, sutikti gauti atlyginimą vokeliuose arba, kaip jūsų minėtu atveju, neturėti verslo liudijimo ir šitaip nemokėti mokesčių valstybei.

– Kokių veiksmų turėtų imtis valstybė, kad gyventojai neslėptų pajamų?

– Aišku, reikia didesnių atlyginimų. Valstybei būtina orientuotis į palankesnio ekonominio klimato kūrimą, o ne linčiuoti žmones. Kiekvienas turi suvokti: verslas – smulkus ar stambus – moka mokesčius valstybei ir sukuria pridėtinę vertę. Aišku, verslas turėtų tuos mokesčius sąžiningai mokėti. Pažįstu daugybę verslininkų, kurie gali mokėti mokesčius ir juos moka, tačiau neabejotinai yra ir tokių, kuriems, jei nori išlikti konkurencingi, tenka ieškoti būdų, kaip išvengti mokestinių prievolių.

Kita vertus, valstybė kuria įstatymus atsižvelgdama į neigiamus pavyzdžius: verslo įvaizdis neretai neigiamas. Tam pasitarnavo įmonių sprendimai sąmoningai sukelti bankrotą, steigti naujas įmones ir vėl bankrutuoti. Tokiu būdu bandoma išvengti mokesčių, bet tai nėra išeitis.

363 Eur tokia suma kas mėnesį disponuoja statistinis kaunietis.

– Kokios mokesčių slėpimo pasekmės?

– Žinote, nuskambės keistai, tačiau dabartinė pensijų kaupimo politika, kalbu apie pirmąją pakopą, neskatina uždirbti daugiau. Yra nustatytos vadinamosios lubos ir daugiau nebus mokama. Dėl to nėra prasmės mokėti didelių atlyginimų. Aišku, egzistuoja daugiau galimybių sukaupti oriai senatvei, pavyzdžiui, galima investuoti arba kaupti pensijų fonduose.

Man svarbesnis kitas šio klausimo aspektas: dauguma lietuvių iki šiol nėra pilietiški. Ne vienam kyla klausimas – kodėl turiu išlaikyti mokyklas, kalėjimus ar gydymo įstaigas? Visuomenės sąmoningumas labai žemas, pati valstybė prie to irgi prisideda, pavyzdžiui, imasi draudimų, baudžiamųjų priemonių, tačiau jos tikrai neatneša norimo rezultato. Turime skatinti švietimą ir aiškinti, kokios yra mokesčių nemokėjimo pasekmės. Reikia daugiau rodyti sėkmingo ir sąžiningo verslo pavyzdžių, mažinti neigiamos informacijos kiekį.

– Teigiama, kad didžiulės emigracijos pasekmes jau pajuto darbdaviai: laisvų darbo vietų vis daugėja, o likusieji Lietuvoje nebenori dirbti už minimalų atlyginimą. Netylančios kalbos apie didėjančias maisto produktų kainas ir galimus didesnius mokesčius, ko gero, galutinai ištrems iš Lietuvos visą vidurinę klasę. Liks tik netoli skurdo ribos gyvenantys žmonės ir labai turtingi.

– Galimas ir blogiausias scenarijus, neneigsiu, tačiau noriu atkreipti dėmesį štai į ką: į Lietuvą noriai ateina dideli prekių ženklai, nes mūsų šalies vidurinė klasė iki šiol demonstravo nemenką perkamąją galią, ypač kalbant apie maisto produktus. Jeigu tik padidės mokesčiai gyventojui, kurio vienam šeimos nariui tenka 600 Eur per mėnesį, mes jį nužudysime. Tas pats atsitiks ir su tuo mano minėtu 1 proc. žmonių.

Kitas pavojus yra ne emigracija, o tikimybė valstybei prarasti tą dalį mokesčių, kurią moka pasiturintys gyventojai, kaip neseniai pasielgė turtingiausias Lietuvos verslininkas. Tiesiog protingesnis lietuvis, jeigu tik turės galimybę,  kaip mokesčių mokėtojas persiregistruos kitoje valstybėje. Noriu paklausti – kodėl dauguma verslo įmonių registruojasi Olandijoje? Juk mokesčių našta šioje šalyje panaši kaip Lietuvoje. Mano spėjimas yra, kad tai daroma dėl nepastovios mokesčių politikos Lietuvoje. Nuolat vyksta pertvarkos, svarstymai, diskusijos ir galų gale nauji mokesčiai. Negali jų taip dažnai keisti. Tai ir verslui, ir patiems gyventojams trukdo, verčia jaustis nesaugiai. Norint keisti būtinus mokesčius, reikia kelis kartus pasverti viską ir įvertinti galimas pasekmes.

– Grįžkime prie Kauno. Kuo jis išsiskiria iš kitų miestų?

– Norėčiau atskleisti vieną teigiamą aspektą – kauniečiai sugeba parduoti, tiesiog turime tokią dovaną (juokiasi). Jeigu rimtai, Kaunas turi potencialą, jau dabar vykdomi dideli investiciniai projektai, pavyzdys galėtų būti europinė vėžė „Rail Baltica“. Kaunas turi laisvąją ekonominę zoną, šalia – oro uostą, jam yra galimybių plėstis. Mieste ganėtinai daug aukštųjų mokyklų, jaunimo. Telieka sugebėti pritraukti investicijų, sukurti gerai mokamų darbo vietų, kad jauni specialistai ne išvažiuotų, o liktų dirbti ir kurti pridėtinę vertę Lietuvoje.

Komentarai

 • Mano vardas yra Gina Acampora, šiandien aš kalbėjau kaip laimingiausias žmogus visame laukiniame pasaulyje, ir aš pasakiau sau, kad bet kuris skolintojas, kuris išgelbės mano šeimą nuo prastos situacijos, pavadinsiu visą laukinį pasaulį, ir aš taip labai džiaugiuosi galėdama pasakyti, kad mano šeima sugrįžta gerai, nes man prireikė 100 000 eurų paskolos, kad galėčiau pradėti visą gyvenimą dėl savo profesijos, nes aš esu viena mama, su 4 vaikais, o visas pasaulis atrodė, kad jis kabo manęs, kol susitiko su Dievu, išsiuntė paskolą, kuri pakeitė mano gyvenimą ir savo šeimos gyvenimą, Dievas, bijodamas įmonės, Nora Mildred, ji buvo gelbėtojas Dievas, išsiųstas išgelbėti savo šeimą su 100 000 eurų paskola, kreipkitės į noramildred.loan@hotmail.com

 • Ar jums reikia paskolos, norint nusipirkti butą? Mes siūlome visas paskolas, jei jus domina bet kokios rūšies paskola. El. paštas: Oceanicfinance113@gmail.com arba kas-app: +1(267)725-7570

  • Atsakyti
 • Mano vardas yra Gina Acampora, šiandien aš kalbėjau kaip laimingiausias žmogus visame laukiniame pasaulyje, ir aš pasakiau sau, kad bet kuris skolintojas, kuris išgelbės mano šeimą nuo prastos situacijos, pavadinsiu visą laukinį pasaulį, ir aš taip labai džiaugiuosi galėdama pasakyti, kad mano šeima sugrįžta gerai, nes turėjau paskolą 100 000 JAV dolerių, kad galėčiau pradėti visą gyvenimą, nes mano profesija, nes aš esu viena mama, su 4 vaikais ir visame pasaulyje atrodė, kad tai buvo pakabinti ant manęs, kol aš susitiko su Dievu siųsti paskolą Kompanija, kuri pakeitė mano ir mano šeimos gyvenimą, Dievas bijodamas įmonės, Nora Mildred, ji buvo gelbėtojas Dievas išsiųstas gelbėti mano šeimą su paskola $ 100,000 USD susisiekti su ja noramildred.loan@hotmail.com

 • ARE YOU SEARCHING TO HIRE THE LEGIT HACKERS?
  AND HAVE YOU LOST YOUR HARD EARNED FUNDS TO THE BINARY OPTION SCAM?
  Solving a problem for which you know there’s an answer is like climbing a mountain with a guide, along a trail someone else has laid. This is a global idea that navigates a newbie to a prominent encounter. ( Fully immersed to a degree that the subject in question Is an highly profitable worthwhile experience on merits).
  And also a defined platform that maps a positive step closer to surviving heavy threat on the internet.
  ⚠Warning
  This is real.
  Be wary of fake hackers on here. Not everyone here are legit hackers. To before warned is to before harmed.
  Scammers lacks website with no genuine review. And claims they hack for 30 minutes. That’s never possible. People wear mask of lies so you need to be careful.
  As part of our corporate goals, providing value added services to meet our client needs and requirements has been our sustaining impetus.
  You can put a stop to your anxiety and constant fear of you getting ripped off by forgeries.

  Welcome to the Globalhacks where skilled professional hackers who are driven by passion to make the internet a safer place and rendering proficient help to those having cyber problems. Good news comes rare and it’s left for us whether to cherish such glittering ounce of it like a priceless diamond or the otherwise.
  We have acquired best legit cybersecurity professionals who individually has acquired enormous exposure in the world of HACKING, trained & skilled in
  ▪Social media hacks (facebook, twitter, instagram,snapchat)
  ▪Email hacks
  ▪phone hacks
  ▪bitcoin hacks (highest bitcoin loading records to about 426.00362 btc)
  ▪verified PayPal account hacks
  ▪database hacks
  ▪credit card top up
  ▪university score upgrade
  ▪money transfer
  ▪binary option funds recovery. ( recovered $4,372,063 million)
  The binary option is a wide field of concentration cause a lot of people have lost thier hard earned funds to forgeries.
  Be wary of adverts on the internet and mostly on social media promising high returns from binary options trading. The binary option is one of the highly recorded scam on the internet.The Binary options are a form of fixed-odds betting. Particularly a trade involving if an event will occur or not and the result is either positive or negative.
  If the investor is right, then they stand a solid chance of winning and should see a return of the funds invested but if they are wrong, they lose thier full funds invested. The Globalhacker are breeding effort to put an end to these unbearable swindle scheme taking over the intenet and taking a solid step forward to render solution to those affected by the fleece… we have striven to make tenacious effort to relief those who were victims off their traumatic feeling of loss. ( We Are Here To Help Recover Your Stolen Funds).
  Here would be our cybersecurity techniques to retrieving back the victims funds.
  ●The binary broker website would be traced down using a game over peer to peer network via a bug attack,
  What’s the use of these bug networks?
  They secure an SQL trace on a hiding server, decentralizing it and redirecting the server to a soft plus network. A soft plus network enable varieties of unique web coding languages, Through that process reveals thier hidden networking source, displaying the changed web page made default.
  In that process unveil the hiding information traceable to track down the scammers and their embezzled central fund reserve system.
  You can stay away from false businesses online, to be highly oned firm by making enquiries for their firm reference number (FRN) and contact details and barter their calls on the switchboard number and also never make use of the link in a website or an email from the firm propitiating you for an investment.
  For more enquiries and help, contact globalhacktechATprotonmailDOTcom.
  BinaryOption.recoveryATcyberservicesDOTcom
  HackerOne©️LLC 2019.

 • GERA DIENA,

  Patikimas paskolos pasiūlymas galioja dabar ir gauna paskolą !!! Tai yra galimybė tiems, kurie patiria finansinių sunkumų, ir tiems, kurie nori finansų krizės savo gyvenimą, mes suteikiame kreditą labai protinga 2% palūkanų norma, mes suteikiame
  visų rūšių paskolos, skirtos padėti finansiniam stresui. Daugelis kenčia ir jiems reikia pagalbos, kad pagerėtų jų gyvenimo lygis, daugelis jų nebeveikia ir jiems reikalinga finansinė pagalba, kad galėtų pradėti verslą. Daugeliui finansinės pagalbos reikia išvalyti savo sąskaitas ir skolas. Tai jums protingas sprendimas. Mūsų paskolos pasiūlymas garantuojamas, nesant jokio aptariamo užstato. Kaip paskolos pareiškėjas, jūs prašote paskolos su išsamia informacija apie mano kontaktą. Pavadinimas: John El. Paštas: mrjohnrobertloanfirm@gmail.com Whatsapp (+6285298234143)

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų