Panevėžio pedagogų švietimo centro archyvo nuotr

Suaugusiųjų švietimas – galimybė tobulėti įvairaus amžiaus žmonėms

Suaugusiųjų švietimas – galimybė tobulėti įvairaus amžiaus žmonėms

Panevėžio gyventojai mokosi labai aktyviai. Vien miesto pedagogų švietimo centras per metus sulaukia 11 tūkst. žmonių. Šio centro direktorė Asta Malčiauskienė pasakoja, kad čia ateinantiems pedagogams mokymasis yra galimybė ūgtelti savo profesinėje srityje, kitiems lankytojams – išmokti naujų dalykų ir pabendrauti.

Kiekvieno skoniui

Daugiausia dalyvių pritraukia galimybė mokytis kalbų. Ir ne tik anglų. Nors ši populiariausia, norintieji gali lavinti ir prancūzų, lenkų, vokiečių kalbų įgūdžius. Taip pat suaugusiuosius domina informacinių technologijų pamokos, meninė raiška.

„Jau antrus metus rengiame meno terapijos mokymus. Žmonės netelpa. Norinčiųjų ateina įvairaus amžiaus. Dažniausiai tie, kurių darbas susijęs su bendravimu“, – sako ji.

A. Malčiauskienės teigimu, besimokančių suaugusiųjų savivaldybėje ypač padaugėjo pradėjus dirbti neformaliojo švietimo koordinatoriams, kurie ėmė nuosekliai užsiimti suaugusiųjų švietimo renginių organizavimu. Suaugusiųjų mokymąsi išjudino ir įdomūs bei reikalingi projektai.

„Mūsų suaugusiųjų neformaliojo švietimo koordinacinės grupės iniciatyva buvo 2017–2018 metus skirti valstybingumo šimtmečiui paminėti, kraštui pažinti. Žmonės sako, daug žinom apie kitus miestus, šalis, o savas kraštas dažnai būna pamirštas. Jau turėjom bendrą iniciatyvą su biblioteka ir muziejumi – organizavom konferenciją „Susipažinkime su veikliausiomis Panevėžio krašto moterimis“. Kitais metais planuojame įgarsinti Gabrielės Petkevičaitės-Bitės kūrybą miesto maršrutiniuose autobusuose“, – pasakoja Panevėžio pedagogų švietimo centro direktorė.

Ypač Panevėžyje populiarus Trečiojo amžiaus universitetas. A. Malčiauskienė skaičiuoja, kad praėjusius mokslo metus baigė apie 150 suaugusiųjų, o šį rugsėjį norinčiųjų mokytis jau buvo apie 400. Čia galima mokytis Užsienio kalbų, Krašto ir Pasaulio pažinimo, Istorijos, Sveikatos, Menų ir kituose fakultetuose.

Vyriausiajai mokinei – 80 metų

Daug veiklų ir mokymų regione vyksta savanoriška iniciatyva. Pavyzdžiui, informacinių technologijų gebėjimų ugdymas. Panevėžio Margaritos Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokyklos mokiniai neatlygintinai jau dvejus metus moko suaugusiuosius informacinių technologijų.

„Mūsų vyriausiajai mokinei daugiau nei 80 metų. Ji turi vaikščiojimo sunkumų, bet į pamokas ateina visada. Ji yra puikus pavyzdys, kad mokymuisi net toks amžius – ne riba. Klausėm, kodėl jai to reikia. Sako, mokosi, kad galėtų bendrauti su anūku, kuris gyvena užsienyje. Jai reikia feisbuko“, – pasakoja pašnekovė. Dabar moteris jau yra įvaldžiusi kompiuterį ir gali parašyti laišką išvykusiems giminaičiams.

Pasak A. Malčiauskienės, suaugusiųjų neformalusis švietimas labai prasmingas ir reikalingas, nes kuo žmonės daugiau užsiėmę, tuo jie linksmesni, sveikesni. „Kai žmonės baigia savo aktyvią profesinę karjerą, jie pasijunta izoliuoti. Daug yra vienišų žmonių. Todėl ateina pas mus ir mokytis, ir pabendrauti“, – teigia centro vadovė.

Mokytojai – į 13-ą klasę

Ypač aktyviai regione mokosi pedagogai. Tik jų mokymai specifiniai, skirti tobulinti profesines kompetencijas, pavyzdžiui, lavinti specialiosios pedagogikos ir psichologijos žinias, dalyko didaktiką. Per metus į įvairius Panevėžio pedagogų švietimo centro organizuojamus kursus ateina daugiau kaip 9 tūkst. įvairių dalykų mokytojų.

Vienas įdomesnių mokytojų mokymosi būdų – dalijimasis patirtimi 13-oje klasėje, kurioje mokytojai veda pamokas kitiems mokytojams. Ši veikla savanoriška. A. Malčiauskienė sako, kad idėja suburti tokią klasę kilo prieš keletą metų, po diskusijos su gimnazistais, kas jiems yra įdomi pamoka. „Jų atsakymas, kad įdomi pamoka yra tokia, kurioje mokiniai mokosi aktyviai, buvo didžiausia paskata tokią klasę įsteigti“, – sako ji.

Pamokos labai įvairios. Suburta 13-a vadovų klasė: direktorių ir pavaduotojų. Joje pamokos vyksta labiau vadybos tematika. Yra atskirų dalykų klasės, pavyzdžiui, lietuvių kalbos, ikimokyklinio, priešmokyklinio ugdymo, tikybos, muzikos, fizikos, psichologijos, geografijos ir kt. Kartais pamokos būna jungtinės.

„Labai džiaugėmės, kad jėgas sutelkė pradinių klasių mokytojai su priešmokyklinių grupių auklėtojomis. Tikrai yra ko vieniems iš kitų pasimokyti. Labai norime paskatinti kolegialų mokymąsi, gebėjimą reflektuoti, aptarti, kas vyksta pamokoje“, – sako pašnekovė.

Švietimo ir mokslo ministerija neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programoms 2017 metais skiria 290 tūkst. eurų.

Mokymosi programas suaugusiesiems siūlo:

Suaugusiųjų mokymo centrai, suaugusiųjų gimnazijos
Profesinės mokyklos, universitetai ir kolegijos
Savivaldybių švietimo centrai
Trečiojo amžiaus universitetai
Darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnybos
Įvairios organizacijos

Norintiesiems mokytis internetu:

Lietuvos nuotolinio mokymosi tinklas www.liedm.lt
Suaugusiųjų mokymosi informacinė sistema www.smis.lt
Atvira informavimo, konsultavimo, orientavimo sistema AIKOS www.aikos.smm.lt
Europos Suaugusiųjų mokymosi platforma EPALE https://ec.europa.eu/epale/

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų