Juozo Miltinio dramos teatras. P. Židonio nuotr.

Spektaklius nutraukė ugniagesiai

Spektaklius nutraukė ugniagesiai

Pirmoji šalies pora, prezidentas Gitanas Nausėda su žmona Diana, rugsėjo pabaigoje apsilankę Juozo Miltinio dramos teatre dar spėjo pamatyti kultiniu tampantį spektaklį apie jo įkūrėją Maestro J. Miltinį.
Vos įpusėjus sezonui, teatras žiūrovams uždaro duris.

Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre – kraustymosi nuotaikos.
Dėl priešgaisrinės saugos pažeidimų dar praėjusių metų gegužę įspėtas teatras tik nuo šio vasario keliasi į kitas erdves.
Į atnaujintas ir jau saugias patalpas žiūrovą teatras tikisi susigrąžinti jau kitą sezoną.
Pasak J. Miltinio dramos teatro direktoriaus pavaduotojo Donato Petrakovo, nors žinia, kad teatras uždaromas dėl priešgaisrinių pažeidimų, skamba labai dramatiškai, tokio sukrėtimo reikėjo, jog pagaliau Kultūros ministerija skirtų lėšų pusę šimtmečio didesnio remonto nemačiusiam pastatui.
Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas Danas Bitinas teigė, kad Panevėžio J. Miltinio dramos teatrui dar praėjusių metų gegužę buvo uždrausta naudotis patalpomis kaip nesaugiomis.

Taisyklės parašytos krauju

Visais tokiais atvejais duodama laiko ištaisyti trūkumams, tačiau šiuo atveju priešgaisrinės inspektoriams teko griebtis kraštutinių priemonių.
„Supraskite mus teisingai – visos mūsų taisyklės parašytos krauju. Ir visi pažeidimai reikšmingi ir svarbūs. Kai surašomas įspėjimas, duodama laiko pašalinti trūkumams. Suprantu ir teatro vadovus. Šių trūkumų neįmanoma pašalinti per kelias dienas, biudžetinėms įstaigoms privalu organizuoti viešuosius pirkimus, rasti lėšų, o tai tikrai užtrunka“, – kalbėjo D. Bitinas.
Teatrui duotas laikas išseko.
Pasak Valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininko, jei pasibaigus duotam terminui situacija nesikeičia, priimamas sprendimas drausti eksploatuoti pastatą, kaip ir nutiko šiuo atveju.
„Nors šiuo metu vykdomi priešgaisrinės sistemos įrengimo darbai, bet nuo to nesumažėja pavojus žmonėms. Negalime leisti tokios rizikos“, – teigė D. Bitinas.

Jaučiasi kalti be kaltės

Visgi teatro direktoriaus pavaduotojas Donatas Petrakovas neslėpė nuostabos, kodėl nuspręsta uždrausti eksploatuoti teatrą būtent dabar, kai jau prasidėję realūs priešgaisrinės sistemos atnaujinimo darbai.
Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos specialistai teatre pažeidimų randa jau nuo 1996-ųjų.
Pasak D. Petrakovo, kai situacija pradėjo keistis, priimtas sprendimas nebeleisti toliau eksploatuoti teatro pastato, kol iki galo nebus pakeista visa priešgaisrinė sistema.
„Esam kalti be kaltės. Lygiai taip pat nesaugu kaip ir 1996-aisiais – per šį laikotarpį niekas nepasikeitė. Pradėjome spręsti situaciją, todėl dabar nukenčiame. Taip, jeigu žiūrėtume pagal įstatymo raidę, padarėme nusižengimą. Mums gal ir pikta, bet pagal teisės aktus jie teisūs. Kita vertus, tik pasiekus tokią būklę pavyko gauti iš Kultūros ministerijos finansavimą atnaujinimui“, – kalbėjo pavaduotojas.

Moderni sistema

Kritinę būklę pasiekusi priešgaisrinė sistema bus keičiama iš esmės ir automatizuojama. Tam skirta beveik 700 tūkst. eurų – dalis šių lėšų iš paties teatro uždirbtų pinigų, dalis – ministerijos.
Po visus teatro koridorius ir sceną vedžiojami vamzdžiai ir vadinamoji užliejimo sistema. Jei kiltų gaisras, iš lubose sumontuotų vamzdžių pradėtų purkšti vanduo.
„Džiaugiamės, kad pagaliau turėsime tai, ko taip ilgai siekėme. Trečdalis priešgaisrinės sistemos jau sumontuota“, – sako D. Petrakovas.

Vaidins kitose erdvėse

Dabar kurį laiką aktoriams ir teatro žmonėms teks pagyventi kiek kitomis sąlygomis. Nuo vasario 1-osios teatrą užleidus statybininkams, panevėžiečiai kai kuriuos J. Miltinio dramos teatro pastatymus galės matyti kitose erdvėse.
Premjera suplanuota siauruko depe, taip pat „Meno“ teatre.
Aktorius po savo stogu žada priimti ir Muzikinis teatras bei Panevėžio kultūros centras, kol ir pastarasis bus uždarytas remontuoti.
Tačiau daugiausia pasirodymų J. Miltinio dramos teatras ketina surengti gastrolėse.
„Kadangi žinia apie teatro uždarymą pasklido visur, jau savo elektroniniame pašte radau kvietimų atvykti į vieną ar kitą miestą su spektakliais. Manau, kitose erdvėse taip pat sėkmingai išpirks bilietus. O ir panevėžiečių nepaliksime be teatro“, – patikino pavaduotojas.
Jis pripažįsta: toks kiek klajokliškas teatro darbas atneš savų iššūkių ir nepatogumų.
D. Petrakovo teigimu, didžiausia problema, kad tiek Panevėžyje, tiek ir kituose miestuose nėra tokių didelių salių, tad ne visus spektaklius bus techniškai įmanoma išvežti.
„Pavyzdžiui, išvežti kokį „Speigą“ būtų sudėtinga. Mūsų ratas siekia 12 metrų, o kitur – 10 metrų aukščio, tad reikia keisti ir visas dekoracijas, perdaryti šviesas. Yra spektaklių, kuriems dekoracijas reikia montuoti dvi dienas, tad tik galima įsivaizduoti, kokios būtų spektaklio išvežimo išlaidos, o kokių trijų dienų pasirodymams scenos mums neduotų nei Vilniaus, nei Kauno nacionaliniai teatrai“, – sako D. Petrakovas.

Užleis statybininkams

Aktoriams palikus teatro erdves, jame visu pajėgumu dirbs statybininkai.
D. Petrakovo teigimu, rangos darbai jau prasidėjo prieš keletą mėnesių. Iki šiol dėl vykstančių pasirodymų daugiausia rangovai triūsdavo pagalbinėse ar mažiau naudojamose patalpose. Dabar darbininkai kelsis ir į sceną. Bus naujai įrengta ne tik priešgaisrinė sistema, remonto sulauks ir seniai atnaujinimo nemačiusios tualeto patalpos.
„Dabar bus galima dirbti visu pajėgumu, niekas netrukdys, todėl darbai turėtų eitis sparčiau. Gal pavyks užbaigti iki vasaros ir jau rudenį žiūrovus galėsime pakviesti į visiškai atnaujintą teatrą“, – viliasi vadovo pavaduotojas.
J. Miltinio dramos teatras informuoja, kad dėl šios situacijos nepanaudotų kuponų galiojimas bus pratęstas pusei metų.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų