„Sekundės“ nuotr.

Rinkimų šachmatuose – pėstininkų dėlionė

Rinkimų šachmatuose – pėstininkų dėlionė

Iki naujų Seimo rinkimų likus septyniems mėnesiams, politinės jėgos jau telkia artileriją svarbiausiam, kas ketvertą metų pasikartojančiam politiniam mūšiui.

Panevėžyje jis, regis, turėtų būti ir aršus, ir įdomus. Po pernykščių savivaldos rinkimų Aukštaitijos sostinėje į antraeiles pozicijas nušluotos tradicinės partijos turėtų degti ambicijomis lenktynėse į Seimą susigrąžinti prarastąją jėgą. Kaip elgsis vietos valdžios rinkimuose daugiausia rinkėjų balsų susišlavusios mero Ryčio Račkausko ir seimūno Povilo Urbšio komandos – galvosūkis, keliantis bene didžiausią intrigą. Pastarųjų kortas maišo teisėsauga: vienas tebesisuka įtarimų karuselėje, antrasis vis teisinasi neturintis nieko bendro su jo didžiausiam politiniam konkurentui prokurorų ir Specialiųjų tyrimų tarnybos rodomu dėmesiu.

Laukia pastiprinimo iš Vilniaus

Rinkimų kampanijos taškus Panevėžyje pirmieji sudėliojo socialdemokratai. Ketvirtadienį vykusiame skyriaus visuotiniame susirinkime patvirtinti kandidatai į dvi iš trijų vienmandačių apygardų Panevėžyje. Vakarinėje dėl Seimo nario mandato siunčiamas rungtis miesto Tarybos narys Ramūnas Vyžintas, Aukštaitijos – kairiųjų atstovė rajono Taryboje Modesta Petrauskaitė.

Nevėžio apygardoje kol kas palikta tuščia vieta.

Socialdemokratų Panevėžio skyriaus pirmininkė Danutė Stanevičienė prasitaria, jog čia galima tikėtis pasiuntinio iš sostinės.

„Taip, mąstoma apie kandidatą iš Vilniaus. Bendromis pastangomis su partijos centru keliame kandidatą ir jo pavardė neviešinama, kol nėra duotas jo paties sutikimas“, – teigė D. Stanevičienė.

Į Panevėžį planuojamo pasiųsti politinio legionieriaus atsakymo, ar mes pirštinę vietiniams, socialdemokratai laukia kitą savaitę.

Tokia dėlionė dar nebūtinai reiškia, kad kairieji, turėdami didelių ambicijų, į Panevėžį siunčia sunkiąją artileriją. Skyriaus pirmininkė prasitarė, jog kandidatuoti buvo kalbinami ir vietiniai žinomesni politikai – miesto Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius, socialdemokratų sąraše į miesto Tarybą išrinktas nepartinis Romualdas Grilauskas.

„K. Armonavičių tenkina šitos pareigos, o R. Grilauskas sutiko atstovauti mūsų partijai, kai ėjome į savivaldą, o į Seimą pasakė ne“, – kalbėjo D. Stanevičienė.

Ji pati būdama skyriaus pirmininke kautis vienmandatėje apygardoje irgi nesiryžo.

„Kaip sakoma, nepabuvęs kareivėliu nebus geras artojėlis. Kandidatuojant reikia politinės patirties, suvokimo, kur eiti. Reikia daugiau politinio svorio, kad eitum atstovauti žmonėms“, – aiškino D. Stanevičienė.

Partijos skyrių iškeltų kandidatų sąrašas galutinai bus patvirtintas gegužės pradžioje Vilniuje vyksiančioje socialdemokratų respublikinėje konferencijoje.

Rinksis iš kelių

Po savivaldos rinkimų Panevėžio tarybos opozicijoje likę konservatoriai ir krikščionys demokratai kandidatus vienmandatėms renkasi iš būrio pretendentų.

Į Vakarinę apygardą dešinieji rengiasi pasiųsti vieną iš trijų – tiesioginiuose mero rinkimuose trečioje vietoje likusią miesto Tarybos narę Indianą Grigienę, savivaldos rinkimuose dalyvavusį, bet slenksčio į Tarybą neįveikusį Gintarą Šileikį ar jaunąjį Panevėžio TS-LKD veidą Igną Gaižiūną.

Ką deleguoti į politinę kovą Aukštaitijos apygardoje, TS-LKD rinksis irgi iš trijų: miesto Tarybos naujokės Jurgos Girdzijauskienės, tos pačios Tarybos senbuvio Vitalijaus Satkevičiaus ar Užimtumo tarnybos Panevėžyje vadovės Audronės Biguzienės.

Mažiausia konkurencija tarp Panevėžio dešiniųjų – dėl Nevėžio apygardos. Konservatoriai-krikščionys demokratai joje vietą, regis, nuolankiai užleido nepartiniu prisistatančiam, bet TS-LKD frakcijai Seime priklausančiam Broniui Mateliui. Šis politikas jau turi patirties, kaip patekti į Seimą deklaruojant partinę nepriklausomybę ir kartu demonstruoti lojalumą partijai. Prieš ketverius metus rinkėjai jo pavardę matė ne tik Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše, bet ir nuotraukose su jo lyderiais demonstruojant vienybę.

TS-LKD Panevėžio skyriaus pirmininkės Rasos Juknevičienės teigimu, kandidatus dalyvauti rinkimuose vienmandatėse apygardose galėjo siūlyti visi skyriaus nariai, o galutinį sprendimą partijos taryba priims greičiausiai gegužę.

Etatiniai kandidatai

Liberalų sąjūdis į šiųmečius Seimo rinkimus siųs etatinius savo kandidatus. Nevėžio apygardoje kandidatuoti rengiasi Panevėžio vicemeras, ilgametis aplinkosaugininkas Valdemaras Jakštas, o Vakarinėje – miesto Dailės galerijos direktorius Egidijus Žukauskas. Aukštaitijos apygardą partija atidavė Panevėžio rajono liberalų lyderei Daivai Juodelienei. Šioji tvirtina, kad jei iki kovo pabaigos, kai Liberalų sąjūdis tvirtins galutinį kandidatų sąrašą, atsiras norintis į jos vietą, – nusiteikusi ją užleisti.

Planus stabdo virusas

Ar pavyks pakartoti prieš ketvertą metų stulbinamus rezultatus ar bent nepernelyg drastiškai nuo jų nutolti, klausimas kankina Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovus.

Partijos taryba planavo šią savaitę rinktis aptarti kandidatų į Seimą sąrašo, visgi susitikimas buvo atšauktas motyvuojant Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis vengti viešųjų renginių.

Valstiečių vienmandatininkų sąraše panevėžiečiai tikrai matys partijos miesto skyriaus lyderį, vicemerą Deividą Labanavičių. Nors politikas bando intriguoti, esą nepasirinkęs, Vakarinėje ar Nevėžio apygardoje kandidatuos, visgi pastaroji bus atiduota vėlgi nepartiniam valstiečių draugui – per jų sąrašą į miesto Tarybą patekusiam Rimantui Narkūnui.

„R. Narkūnas žada rinkimuose dalyvauti, nors nežinia, ar kaip nepriklausomas kandidatas, ar kaip mūsų atstovas. Jis yra pareiškęs norą dalyvauti daugiamandačiame mūsų partijos sąraše, o kaip vienmandatininkas gali kandidatuoti ir savarankiškai“, – dėliojo D. Labanavičius.

Kad iš Tarybos nario kėdės bandys peršokti į Seimą, R. Narkūnas neslepia.

„Taip, planuoju, bet eičiau tik į Nevėžio apygardą. Eisiu kaip nepriklausomas“, – aiškino politikas.

Į Seimą R. Narkūnas bandė patekti ir 2012 m. Tąkart jo pavardė buvo įrašyta Respublikonų partijos sąraše.

„Išstojau ir dabar nebenoriu jokios partinės priklausomybės“, – aiškino su valstiečiais į miesto Tarybą atėjęs R. Narkūnas.

O Aukštaitijos apygardoje laimę dar kartą bandys prieš ketvertą metų joje bilietą į Seimą laimėjusi valstietė parlamentarė Guoda Burokienė.

Į rinkimų traukinį neskuba

Panevėžio miesto taryboje dvi vietas turinti Žaliųjų partija jas užėmusius Gemą Umbrasienę bei Mantą Leliuką planuoja deleguoti ir į Seimą.

„Taip, tai mūsų aktyviausi žmonės ir mes labai tikimės, kad jie bus iškelti kaip kandidatai, bet oficialiai to dar negalime įvardyti. Kadangi jie mūsų partijai atstovauja Savivaldybės taryboje, savo skyriaus bus iškelti ir kaip kandidatai į Seimą“, – teigė Žaliųjų partijos pirmininko pavaduotoja Ieva Budraitė.

Anot jos, partija nusiteikusi kelti kandidatus visose trijose Panevėžio vienmandatėse apygardose ir juos pristatyti iki balandžio 11-osios.

Pasispardyti Panevėžyje nusiteikę ir šiųmečių Seimo rinkimų naujokai socialdarbiečiai. „Sekundės“ žiniomis, Nevėžio vienmandatėje apygardoje į Seimą bandys sugrįžti vieną kadenciją Seime su „darbiečiais“ duoną valgęs dabartinis žemės ūkio viceministras Petras Narkevičius, Aukštaitijos apygardoje – šios partijos Panevėžio rajono skyriaus pirmininkė Regina Radvilienė.

Ties Vakarine nededa taško

Kol partijos dėlioja savo pėstininkus politinių šachmatų lentoje, visgi bene didžiausią intrigą kelia klausimas, kaip elgsis savivaldos rinkimuose Panevėžyje daugiausia balsų gavusios nepartinių politikų komandos.

Jau du kartus Seimo rinkimus Vakarinėje apygardoje laimėjęs, bet pernai dvikovoje dėl Panevėžio mero kėdės prieš Rytį Račkauską kritęs parlamentaras Povilas Urbšys prasitaria, kad jo vedamas pilietinis judėjimas „Kartu“ šįmet gali padaryti staigmeną.

„Yra nuomonių, ar nereikėtų pagalvoti padėti kandidatams, kurie savarankiškai kelia patys save, ne vien tik Vakarinėje apygardoje. Mūsų paramos gali sulaukti nebūtinai judėjimo nariai“, – teigė P. Urbšys.

Kol kas dėl paramos rinkimuose, anot seimūno, niekas nesikreipė. Visgi politikas teigia sulaukęs kvietimų ateiti į vieną ar kitą partijos sąrašą.

„Kategoriškai sakau ne, nes praeituose rinkimuose, nors buvau išrinktas vienmandatėje apygardoje, mano buvimas valstiečių sąraše iki šios dienos kai kuriuos žmones klaidina. Net ir patys kai kurie valstiečiai bando sureikšminti mano buvimą jų sąraše, neva tas užtikrino mano išrinkimą į Seimą, nors aš vienintelis iš kandidatų nenaudojau nei jų pinigų, nei logotipų, nei S. Skvernelio ar R. Karbauskio portretų“, – aiškino P. Urbšys.

Valstiečių krikštatėvis

Nepriklausomu politiku prisistatantis P. Urbšys prieš ketvertą metų rinkimuose į Seimą su valstiečiais draugavo itin artimai: dalyvavo jų sąrašo lyderių susitikimuose su rinkėjais ir nė neslepia, jog pats buvo valstiečių rinkimų sąrašo krikštatėviu.

„Mano idėja buvo padaryti politinės sistemos pravėdinimą. Ar valstiečių atsiradimas neprivertė partijų pasižiūrėti, kodėl jos pralaimėjo? Vieni man neatleis, kad buvau pas valstiečius, kiti neatleis, kodėl juos palikau. Dėl to atsisakau pereidinėti į kitą sąrašą“, – sako P. Urbšys.

Tiesa, parlamentaras griebiasi politinio flirto tvirtindamas neturintis tiesmuko atsakymo, ar pats kandidatuos į Seimą trečiajai kadencijai.

„Asmeniškai mano apsisprendimas bus tada, kai judėjimo dauguma narių nuspręs, ar aš dalyvauju kaip save išsikėlęs, nes jų parama ir pagalba gali užtikrinti rezultatą rinkimuose“, – kalbėjo P. Urbšys.

Seimūnas skaičiuoja, kad savarankiškai save išsikėlusiam kandidatui, neturinčiam iš valstybės biudžeto finansuojamų partijų užnugario, rinkimų kampanijai reikalinga startinė suma siektų 5000–7000 eurų.

Neliks pasyviais stebėtojais

Daugiausia vietų miesto Taryboje – devynias iš 27-ių – pelniusio visuomeninio rinkimų komiteto „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ lyderis Rytis Račkauskas prasitaria, jog nors dėl jų komandos kandidato Seimo rinkimuose diskusijos dar nebuvę, neliksiantys pašaliniais stebėtojais.

„Bet kuriuo atveju, ar nutartume tiesiogiai dalyvauti, ar paremti kieno nors kandidatą, mūsų pozicija bus aktyvi. Mums ne tas pats, kas atstovaus Panevėžiui Seime, nes šiandien, mano akimis, turime tragišką situaciją, kai mieste rinkti Seimo nariai, mano vertinimu, aktyviai dirba prieš miestą, skundžiami mūsų projektai. Paradoksas, kad daugiau pagalbos dėl miesto reikalų yra iš kitų parlamentarų“, – teigia R. Račkauskas.

 

Komentarai

  • socdemai, jus keliat petrauskaite, nebejuokinkit svieto, koncervai, matelis isdure karbauski po rinkimu busit isdurti ir jus, negi partijos nebeturi rimtu zmoniu, va gerbiu Grilauska, zmogus puikiai supranta kad jam kaip politikui reikia subresti ,nors metu ir patyrimo tikrai turi daugiau uz mateli,petrauskaite kartu sudejus, vitalikas -seimunas ,cia jau anekdotas, kur ritasi musu miesto politika nebesuprantu

    • Atsakyti
    • Jeigu ne, tai kur man dabar dėti 2016 metų Broniaus Matelio rinkiminį popierių su jo kategorišku pagąsdinimu TS-LKD lyderiaujančiu nariu Andriumi Kubiliumi? Dar pasaugoti ar jau išmesti?

      • Atsakyti
      • prieš anuos seimo rinkimus Matelis gąsdino rinkėjus Kubiliumi

        • Atsakyti
  • jo, Vitaliukas seime tik orą gadins.

  • Girdzijauskienė, Grigienė, Vitaliukas, Matelis, Urbšys…
    Ką reikės daryti su pėstininkais penktoje kolonoje ?

  • Urbšys vis teisinasi neturintis nieko bendro su jo didžiausiam politiniam konkurentui prokurorų ir Specialiųjų tyrimų tarnybos rodomu dėmesiu.

    • Urbšys teigia sulaukęs kvietimų ateiti į vieną ar kitą partijos sąrašą.
      Partijos Lietuvoje yra 26-ios.
      Tai į kurią?
      Taip ir matau TS-LKD partijos sąraše…

      • Atsakyti
      • antru numerėliu 🙂 🙂 🙂

  • Nusikalteliu slepete yra vadinamas peshka.

  • Papročių krizė:
    Duok durniui kelią.
    Davėm ir jie nuėjo Seiman. Mes gi – durnių vietoj likom.
    O kelio niekas neduoda.

    Stebuklų žemė:
    Sniego tai nėr…
    O besmegenių tiek, kad net koalicijas galima lipdyt.

Rodyti visus komentarus (11)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų