I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Protesto medis – naujoje vietoje

Protesto medis – naujoje vietoje

Panevėžio Laisvės aikštė vėl atrodo taip, kaip vilniečių architektų nubraižytame jos rekonstrukcijos projekte. Prieš daugiau nei dvi savaites joje be leidimo panevėžiečio menininko Ryčio Zavecko naktį pasodintas klevas persodintas į kitą vietą.

„Medelis perkeltas į Alanto gatvę, vietą, nurodytą Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus. Į tą pačią, į kurią buvo nurodytą klevą perkelti pačiam menininkui. Jis to nepadarė“, – teigė Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga.

Klevas persodintas atkarpoje tarp Alanto g. žiedinės sankryžos ir Viensėdžių gatvės, kur jai auga trys eilės naujų medžių.

Pasak D. Vadlugos, medį perkėlė privati įmonė pagal savo įkainius – 24 eurus.

Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos pavaduotojo Aušrio Valkūno teigimu, perkėlimo sąmata bus pateikta R. Zaveckui.

„Inicijuosim administracinio teisės pažeidimo protokolo surašymą. Jei žmogus geranoriškai atlygins medžio perkėlimo išlaidas, už savavališką medžio rekosntruotoje aikštėje pasodinimą jam gali būti skiriamas įspėjimas. Jei ne, gali būti ir administracinė nuobauda“, – teigė A. Valkūnas.

Akcija už medžius

Klevą miesto širdyje savavališkai pasodinęs R. Zaveckas aiškino, kad tai yra pilietinė akcija – protestas prieš medžių kirtimus rekonstruojamose Panevėžio viešosiose erdvėse.

„Medžiai kertami ir niekas jų negina, turi kažkas apginti. Norėjau sukelti didesnė atgarsį visuomenėje, dėl to sodinau Laisvės a. Mes kalbame apie pilietinės visuomenės gynimą. Valdžiai mes reikalingi tik kaip populiacija, kad juos išrinktume, o tada nebegalvoja“, – „Sekundei“ yra sakęs R. Zaveckas.

Panevėžietis tvirtino klevui specialiai parinkęs vietą, kur šalia jungiasi du vejos apskritimai. Didesnio viduryje jau auga atnaujinant aikštę pagal projektą pasodintas medis.

„Tegul būna vienas medis valdiškas, o kitas santarvės“, – siūlė savo nuožiūra padirbėjęs R. Zaveckas.

Savivaldybė skelbia, jog želdinių mieste kaip tik daugėja. Pernai Panevėžyje pasodinta 418 medžių ir 6 499 krūmai: Laisvės aikštėje ir jos prieigose, „Ekrano“ marių pakrantėje, Skaistakalnio parke, Maironio take, Šiaurinėje gatvėje ir kt. Šiemet planuojama pasodinti dar 544 didelių matmenų medžius ir 1 235 krūmus.

Statybininkai tebelaukia archeologų

Nors Laisvės aikštė baigta atnaujinti pernai rudenį, rekonstrukcijos projektas iki šiol nėra užbaigtas. Projekto vadovės Vitos Bubliauskaitės teigimu, į šį projektą įeina ne tik pačios aikštės, bet ir jos prieigų atnaujinimas. Statybininkai tebelaukia, kada galės imtis Elektros ir Vasario 16-osios gatvės atkarpos iki A. Smetonos gatvės šaligatvių atnaujinimo.

„Tvarkomoje Vasario 16-osios gatvėje tyrinėjimus dar turi atlikti archeologai. Kol jie savo darbo nebaigę, negali būti klojami šaligatviai, dėl to teko nukelti Laisvės aikštės ir jos prieigų sutvarkymo projekto galutinį terminą“, – teigė V. Bubliauskaitė.

Nors, anot jos, projektą planuota užbaigti iki praėjusių metų gruodžio paskutinės dienos, dėl atidėti termino Savivaldybė finansinių nuostolių nepatirs.

Laisvės aikštės ir jos prieigų atnaujinimo kaina siekia beveik 6 mln. Eur. Iš jų 2,33 mln. Eur – ES ir valstybės biudžeto lėšos. Likusi dalis – miesto indėlis.

Pasak V. Bubliauskaitės, už šią sumą sutvarkyta maždaug 4 ha teritorija: pati aikštė, P. Plechavičiaus skveras, dalis Vilniaus g. šaligtavio, Klaipėdos g. pradžia, Respublikos gatvė. Savo eilės laukia Vasario 16-osios ir Elektros gatvių šaligatviai.

Komentarai

 • O. bendras vaizdas liūdnas. Tuštuma

 • Jakšto gatvėje palikti 5 medžiai yra architektūrinis absurdas.

 • Nebedurniuokit su tais medžiais, viskas sensta. Atsodina naujus.

  • Atsakyti
  • Šūdas tavo nauji medžiai. Kada pas mus iš vakarų ateis požiūris, kad senas medis vertingesnis už naują?

   • Būtent!!

 • Tie Krivių Krivaičiai baigia išprotėti – nespėsi pasenti, o medžiai jau bus ataugę.

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų