Populiariausi knygų žanrai: ar turite mėgstamiausią?

Populiariausi knygų žanrai: ar turite mėgstamiausią?

Užsukę į bet kurį knygyną ar biblioteką rasite leidinių pilnas lentynas. Orientuotis padeda užrašai, nurodantys knygų žanrus. Bet ar tai tikrai gelbėja? Kad netektų sukti galvos ir praleisti kelių valandų ieškant tos vienintelės (na, arba kelių, nes retai išeinama su viena knyga), detaliau pasidomėkite žanrais. 

Kadangi vis daugiau autorių leidžia sumaišytų žanrų knygas, gali būti sudėtinga susekti, kiek iš tikrųjų jų yra. Nėra jokio griežto ir aiškaus skaičiaus. Kol kai kurie bibliotekininkai teigs, kad yra 14 ar 15 knygų žanrų, autoriai greitai išvardins kelias dešimtis. Tačiau galima patvirtinti, kad knygų žanrai keičiasi, kaip keičiasi kalba ir asmeninis skonis. Todėl pateikiame populiariausių žanrų sąrašą ir patarimus, kaip atrasti savąjį.

10 populiariausių žanrų

Populiariausi knygų žanrai sėkmingai gyvuoja įvairiais formatais. Nuo knygos kietu viršeliu, kurią galite nusipirkti vietiniame knygyne, iki leidinio minkštais viršeliais oro uosto parduotuvės lentynoje. Nuo elektroninės knygos, kurią skaitote planšetiniame kompiuteryje, iki audio veikalo, kurio klausotės per ausines. Bestseleriai pasiekia skaitytojus visais įmanomais būdais.

  1. Meilės romanai

Tai bene populiariausias žanras, remiantis knygų pardavimais. Romanai parduodami maisto prekių parduotuvių kasose, leidėjų kas mėnesį rengiamose siuntose skaitytojams, internete. Skaitytojai linkę būti ištikimi mėgstamiausiems meilės romanų žanro autoriams.

  1. Mistiniai romanai (angl. Mystery)

Mistiniai romanai pasižymi įtraukiančiu serijų ciklu. Juose gausu „kabliukų”. Jie išlaiko skaitytojų susidomėjimą įtemptu tempu iki pat pabaigos, kurioje atsakoma į visus iškilusius klausimus. Populiariausi mistinių romanų žanro subžanrai: tikri kriminaliniai romanai, whodunit (pagrindinis dėmesys sutelkiamas į nusikaltėlį), mokslinės paslaptys, detektyvinės istorijos ir policiniai romanai.

  1. Fantazija ir mokslinė fantastika

Fantasy knygų veiksmas dažnai rutuliojasi kitu laikotarpiu nei mūsų. Jose paprastai vaizduojamos stebuklingos būtybės. Nuo burtininkų iki žudikų zombių. Daugelio mokslinės fantastikos istorijų veiksmas vyksta distopinėje praeityje arba ateityje. Šių knygų siužetas gali vykti ir istorinėje aplinkoje. Tačiau dauguma jų apsiriboja ateitimi ir yra susijusios su technologinės bei mokslinės pažangos padariniais.

  1. Trileriai ir siaubo romanai

Šio žanro knygos glaudžiai susijusios su paslaptimis. Kartais ir su fantazija. Tokiu būdu jos didina įtampą ir šoką, būdingą populiariems žanriniams kūriniams. Tokie autoriai kaip David Baldacci ir Dan Brown dominuoja trilerių bestselerių sąrašuose. Stephen King karaliauja kaip šiuolaikinio siaubo meistras.

  1. Istorinė grožinė ir negrožinė literatūra

Istorinė negrožinė literatūra remiasi vien faktais. Istorinės grožinės literatūros žanrą apibūdina tai, kad pasakojime tikros vietos ir įvykiai naudojami kaip išgalvotos istorijos aplinka bei siužeto taškai. Bestseleriais tapusiuose istoriniuose romanuose svarbu ne tik laikas, bet ir vieta. Madeline Miller „Achilo giesmės” veiksmas rutuliojasi senovės Graikijoje. Yaa Gyasi „Homegoing” perkelia skaitytojus į XVIII a. Vakarų Afriką. Daugiau viso pasaulio skaityotjų pamėgtų knygų atrasite, apsilankę vaga.lt

  1. Biografijos, autobiografijos ir memuarai

Šios negrožinės literatūros knygos pasakoja žmonių gyvenimų istorijas. Autobiografijų ir memuarų atveju subjektas yra knygos autorius. Biografijas rašo ne pats subjektas, o kitas asmuo. Knygas sudaro faktinė informacija, paremta keliais šaltiniais. Tuo biografijos skiriasi nuo istorinės grožinės literatūros. Jos veiksmas vyksta gerai ištyrinėtais istoriniais laikotarpiais. Tačiau nesiremia tikru gyvenimu. Čia pateikiamos skaitomiausios biografinės knygos.

  1. Klasika

Klasikinės knygos plačiai skaitomos visais laikais. Jos dažniausiai yra įtrauktos į vidurinių mokyklų skaitinių sąrašus. Mėgstate ar vengiate jos, klasika išliks. Jos pagrindinės temos – nuo uždraustos meilės („Romeo ir Džuljeta”) iki kintančios tapatybės („Jų akys stebėjo Dievą”) – jau dešimtmečius skatina diskusijas knygų klubuose. Deja, dauguma romanų, kanonizuotų kaip klasika, neatspindi šiuolaikinių skaitytojų įvairovės. Todėl svarbu rinktis įvairių žanrų knygas.

  1. Magiškasis realizmas

Knygose vaizduojamas kasdienis gyvenimas, papildytas fantastiniais elementais. Šį žanrą išpopuliarino Lotynų Amerikos autoriai. Dabar jis užkariavo ir visą literatūros pasaulį. Magiškojo realizmo žanrą paprastai sudaro 3 elementai: realistinė aplinka, antgamtiškumo priemaiša (pavyzdžiui, herojus, turintis neįtikėtinų gebėjimų nuspėti ateitį, arba keistuolė teta su telepatinėmis galiomis) ir šiek tiek poezijos. Jei dar tik dairotės tokių knygų, pradėkite nuo šio žanro meistro Gabriel García Márquez kūrinių.

  1. Distopinis

Šalti, beširdžiai politikai užvaldė visuomenę. Pažeidžiamos žmogaus teisės. O gal žmonijos priklausomybė nuo technologijų lėmė pražūtingą ateitį. Kad ir kaip būtų, iš kasdienio gyvenimo atimti praeities džiaugsmai. Ateitis atrodo niūri. Distopinė literatūra siūlo skaitytojams įsivaizduoti pasaulį, kuriame politinės struktūros nuėjo šuniui ant uodegos. Ji spekuliatyvi ir bauginanti. Tačiau pakankamai realistiška, kad skaitytojas klaustų: „Ar tai tikrai galėtų nutikti?”

  1. Įkvepiančios savipagalbos knygos

Šis negrožinis žanras pasiekia didžiulę auditoriją visame pasaulyje. Daugelis savipagalbos knygų susijusios su verslo sėkme ir savęs įgalinimu. Jose pateikiami pasiūlymai, kaip spręsti realaus gyvenimo problemas. Dažnai iš psichologinės perspektyvos.

Kaip žinoti, kurį žanrą rinktis?

Vienas būdų susiaurinti skaitymo pasirinkimą – apsvarstyti, kokie žanrai atspindi Jūsų interesus ir lūkesčius. Pavyzdžiui, mistiniai romanai įprastai būna greiti ir jaudinantys. Jie rašomi be puošmenų. Nors atskiri autoriai turi atpažįstamą stilių. Fantazijos žanras kupinas tirštų charakterių ir aprašymų. Jo veiksmas rutuliojasi monumentaliu tempu.

Nors esama išimčių (daugelis jų tiktų subžanrams), žanras tarnauja kaip vizitinė kortelė. Tai skaitytojams suteikia galimybę lengvai rasti savo padermę.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų