„Voveraitės“ vadovybė aiškina, jog S. Grigaliūnienė į darbą be konkurso priimta įvertinus jos patirtį ir kvalifikaciją. V. Bulaičio nuotr.

Po skandalo darželyje gavo vietą kitame

Po skandalo darželyje gavo vietą kitame

Už nepagarbų, net žeminantį elgesį su pavaldiniais, įtampą darbe triukšmingai iš pareigų atleista „Kregždutės“ lopšelio-darželio direktorė Sigita Grigaliūnienė perėjo į kitą ikimokyklinę įstaigą. Tik dabar jai tenka bendros kalbos ieškoti nebe su suaugusiaisiais, o mažaisiais. Jau keletą mėnesių S. Grigaliūnienė darbuojasi „Voveraitės“ lopšelyje-darželyje auklėtoja.

Šiuo metu atostogaujančią įstaigos direktorę pavaduojančios Gitanos Brazdžionienės teigimu, S. Grigaliūnienė įdarbinta po pusę etato dviejose lopšelinukų grupėse.

Laikinoji direktorė pripažįsta, kad skandalingu vadovavimu išgarsėjusiai pedagogei gauti darbo vietą konkurso neprireikė. Mat S. Grigaliūnienė kreipėsi į darželį prašydama laikino darbo. Nuo praeitų metų rugsėjo ji ir buvo priimta tik pavaduoti – atranka į tokią darbo vietą, pasak G. Brazdžionienės, neprivaloma.

Tačiau konkurso nebuvo ir vėliau, nuo šių metų sausio iš laikinosios auklėtojos S. Grigaliūnienę perkeliant į nuolatines pareigas.

Anot pavaduotojos, darbuotoja priimta įvertinus jos pedagoginę patirtį, kvalifikaciją, jog atitinka auklėtojos pareigybei keliamus reikalavimus.

„Aš pati vykdžiau jos pedagoginę priežiūrą, priekaištų neturime. Ir tėvai jos darbu patenkinti, nesame sulaukę jokių skundų“, – tvirtino laikinoji darželio direktorė.

Jos teigimu, apie laisvas darbo vietas darželis buvo skelbęs miesto Savivaldybės interneto svetainėje, bet pedagogai jomis nesusidomėjo – sulaukta vos kelių telefono skambučių pasiteirauti.

Pati S. Grigaliūnienė apie permainas su korespondentais kalbėti nepanoro. Atsiliepusi darbo telefonu pareiškė negalinti kalbėti, nes esanti darbe.

„Kregždutės“ lopšelį-darželį triukšmingai turėjusi palikti S. Grigaliūnienė jau keletą mėnesių darbuojasi auklėtoja kitoje švietimo įstaigoje. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Informuoti neprivalo

Kad skandalingai „Kregždutės“ darželį turėjusi palikti S. Grigaliūnienė jau keletą mėnesių dirba auklėtoja kitoje ikimokyklinėje įstaigoje, buvo naujiena švietimo sritį kuruojantiems miesto vadovams bei Švietimo ir jaunimo reikalų skyriui. Jo vedėjo pavaduotojo Eugenijaus Kuchalskio teigimu, švietimo įstaigų vadovai nėra įpareigoti pranešti apie priimamus ar iš pareigų atleidžiamus darbuotojus.

„Jei įstaigos vadovas klausia patarimo, mes galime tik savo nuomonę išsakyti. Bet nei liepti, nei drausti priimti žmogaus negalime“, – tvirtino E. Kuchalskis.

Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus atstovas sako negalintis vienareikšmiškai įvertinti S. Grigaliūnienės tinkamumo dirbti auklėtoja.

„Ji direktorės pareigų neteko dėl netinkamų darbo su pavaldiniais metodų. Gal su vaikais elgiasi visai kitaip. Juk būna ir taip, kad tam pačiam žmogui su suaugusiaisiais sunku sutarti, o su vaikais viskas gerai“, – svarstė E. Kuchalskis.

Atsakomybė direktorei

Švietimo sritį kuruojantis vicemeras Petras Luomanas sutinka, kad „Kregždutei“ vadovavusios S. Grigaliūnienės griežtumas „buvo perspaustas, nesilaikant paprasčiausių etinių normų“. Visgi mero pavaduotojas neturi aiškios nuomonės dėl išgarsėjusios pedagogės įdarbinimo auklėtoja.

„Gal ji buvo kolektyvui labai griežta dėl to, kad vaikai būtų saugūs? Ją įdarbinusiai direktorei dabar taip pat tenka atsakomybė. Nesiūlau pradėti sekti, bet naują darbuotoją stebėti reikėtų“, – mano P. Luomanas.

Vicemeras svarsto, jog lopšelio-darželio vadovybei derėtų būti atvirai su lopšelinukų tėveliais – šie turėtų žinoti triukšmingąją „Kregždutės“ istoriją.

„Tai savotiškai įpareigotų prieš tėvus ir darželio vadovę, ir pačią auklėtoją. Tada S. Grigaliūnienės noras įrodyti savo tiesą buvo didžiulis. Gal žmogus permąstė ir suprato, kad nebuvo pasaulio centras“, – teigė P. Luomanas.

Mamos sunerimo

Miesto švietimo specialistams S. Grigaliūnienės įdarbinimą auklėtoja vertinant kaip normalią praktiką, tėveliams ši situacija neatrodo neverta dėmesio.

Lietuvos veiklių mamų klubo Panevėžio skyriaus koordinatorė Rasa Dulkienė sako jau sulaukusi skambučių iš penkių sunerimusių mamų, vaikus vedančių į „Voveraitę“. Šios esą sutriko sužinojusios, jog skandalingai iš pareigų atleista direktorė įsidarbino auklėtoja.

„Man irgi sunku suprasti, kaip žmogus gali tinkamai bendrauti su mažaisiais, jei net su suaugusiais žmonėmis leido sau kalbėtis netinkamu tonu“, – teigė R. Dulkienė.

Aktyvi mama neslepia nepamiršusi, kaip „Kregždutės“ darželinukų tėveliams teko su įstaigos vadove atsisveikinti tikrai ne gražiuoju.

„Niekada nereikia uždaryti kelių žmogui keistis, atrasti save kitur. Bet ta situacija man vis tiek labai keista, juo labiau kad buvusi direktorė nepripažino netinkamai vadovavusi, bylinėjosi, tėveliai turėjo eiti į teismo posėdžius, buvo daug neigiamos informacijos“, – stebisi R. Dulkienė.

Teisme nelaimėjo

S. Grigaliūnienė direktorės pareigų „Kregždutės“ lopšelyje-darželyje neteko 2016-ųjų vasarą, po to, kai jos vadovavimo metodus kaip netinkamus įvertino mikroklimatą įstaigoje tyrę Panevėžio pedagoginės-psichologinės tarnybos psichologai bei Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga.

Direktorė dar kurį laiką tikėjosi išsaugoti darbo vietą padavusi į teismą savo darbdavę – Panevėžio savivaldybę. Visgi Panevėžio apylinkės teismas pripažino, jog drausminė atsakomybė S. Grigaliūnienei buvo pritaikyta teisėtai.

Direktorės ieškinį atmetęs teismas konstatavo, jog iš byloje surinktos medžiagos matyti, kad ji dažnai elgėsi netinkamai. Įsiveržusi į muzikos pamokėles nepagrįstai šaukdavo, jog per garsiai ar per tyliai grojama ar dainuojama, pastabas išsakydavo viešai, girdint vaikams, pakeltu tonu, sutrikdydama ir išbalansuodama auklėtojos darbą. S. Grigaliūnienė leido sau nepagarbiai bendrauti ir su vaikų tėvais, todėl dalis jų atsisakė vesti savo atžalas į „Kregždutę“.

Vaikai nebijojo

Buvę S. Grigaliūnienės pavaldiniai pasakojo kasdien patirdavę psichologinį smurtą, spaudimą. Įstaigos vadovė, praradusi savitvardą, darbuotojus išvadindavo įžeidžiamais, necenzūriniais žodžiais, atėjusi į grupę leisdavo sau auklėtoją apšaukti vaikų ir kolegų akivaizdoje, ugdytiniai matydavo apsiverkusias auklėtojas, girdėdavo S. Grigaliūnienės pakeltą, įsakmų toną.

Su „Kregždutės“ auklėtiniais bendravę Panevėžio vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai jų teisių pažeidimų nenustatė. Vaikai pasakojo, kad darželyje patinka, noriai jį lanko. Teigė, kad labai geros auklėtojos. Dauguma mažųjų prisiminė, kad direktorė su auklėtojomis kalbasi miegamajame, bet apie ką, vaikai negirdi. Apklausą atlikę specialistai konstatavo, kad direktorė prie vaikų būna linksma, o vienas berniukas pasidžiaugė, kad jam dargi duoda ir saldainių.

Nors vaikų atsiliepimai nepatvirtino, kad jie bijotų griežtosios direktorės, Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Editos Žiobienės nuomone, tokioje situacijoje reikia įvertinti jų amžiui būdingą trumpalaikę atmintį.

„Mes galime manyti, kad vaikai nieko nesupranta, bet jie yra visų suaugusiųjų emocijų sugertukai, tik nemoka to išreikšti. Vaikams ten aplinka tikrai nėra gera“, – po atlikto tyrimo „Sekundei“ tuomet kalbėjo kontrolierė.

Komentarai

  • Nu gražu

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų