Nusivylusiems pensijų kaupimu Lietuvos bankas gerų žinių neturi – galimybė iš jo pasitraukti numatyta tik su tam tikromis išimtimis. P. ŽIDONIO nuotr.

Pensijos sutiktuvės apkarto

Pensijos sutiktuvės apkarto

Pirma pensijos diena ne visada žada užtarnautą poilsį ir ramybę. Vis daugiau šviežiai iškeptų pensininkų tik dabar supranta, kad antrosios pakopos pensija atneša ne tik pinigų, bet kartais ir nusivylimo.

46-erių metų darbo stažą sukaupęs panevėžietis Aloyzas birželio 28 dieną sulaukė pensinio amžiaus. Įmonėje „Lietkabelis“ aukštesnes pareigas einantis, ne kartą darbovietės skatintas vyras tikėjosi šią dieną atsisveikinti su darbu – namuose vis daugiau priežiūros reikia sunkiai sergančiai žmonai.
Tačiau viltis pensijoje gyventi oriai Aloyzui kaip kamparas išgaravo jau pirmomis dienomis. Nuėjęs į banką atsiimti beveik du dešimtmečius kauptos savo antrosios pakopos pensijos, panevėžietis apstulbo sužinojęs, kad gauti visų sutaupytų 5 tūkst. 300 eurų vienu kartu neturi teisės.
„Banke man pasakė: pensijai sukauptų papildomų lėšų riba peržengta, kad man būtų išmokėta vienkartinė išmoka. Pasirodo, jei sutaupei daugiau nei 5 000 eurų, tada jų visų iš karto neatgausi. Prašiau duoti man tą sumą iki limito, o kitą palikti. Bet ne ir viskas – toks įstatymas. Juk čia mano pinigai“, – liko itin nusivylęs Aloyzas.

Pensiją atidėjo

Antrosios pakopos pensijos pinigus panevėžietis ketino skirti šlubuojančiai sveikatai pagerinti: galvojo apie sanatoriją, privačias sveikatinimo procedūras. Galiausiai, pasak Aloyzo, norėjosi pasidėti santaupas į sąskaitą juodai dienai, laidotuvėms.
Valstybės jam apskaičiuota 470 eurų pensija, žmonos pensija atitenka jos vaistams, todėl senjorams esą labai reikia papildomų pinigų.
Tačiau bankas tepasiūlė 20 metų kas mėnesį į Aloyzo piniginę įdėti po 20 eurų.
„Bankas sukauptą pensiją pasiūlė atsiimti periodinėmis išmokomis. Turėčiau nutraukti kaupimo sutartį ir kas mėnesį iki 85-erių gauti po 20 eurų. Visą naktį nemiegojau, spaudimas pakilo po tokios staigmenos“, – atsidūsta pensininkas, kas mėnesį privačiam pensijų fondui iš algos mokėdavęs nuo 25 iki 50 eurų.
Nesulaukus papildomos pensijos išmokėjimo pabaigos ir mirus, anot jo, pinigai atitektų paveldėtojams, bet iš Aloyzo sukauptos sumos būtų dar atskaičiuoti mokesčiai.
„Jaučiuosi apgautas. Kai bankų atstovai lakstė net į darbovietę siūlyti kaupti, niekas apie tai nekalbėjo: tik piršo, gyrė. Kad daugiau sutaupyčiau senatvei, pats didinau įmokas. Aišku, pinigai niekur nedings, kaip sako bankas. Bet jam tie eurai ir tarnaus – mano kišenės, kai man reikia, nepasieks“, – apmaudo neslepia Aloyzas.
Tokia naujiena pensininką privertė persigalvoti ir dėl užtarnauto poilsio. Jis kol kas ketina grįžti į darbą ir nenutraukti pensijos sutarties banke. Senjoras viliasi, kad gal ateityje bus pakeltos ribos, pagal kurias būtų išmokama visa sukaupta suma.

Reikėjo skaityti

Iki smulkiausiai parašytų žodelių neperskaičiusi prieš dvejus metus sudarytos antrosios pakopos pensijos sutarties dabar gailisi ir vienoje Panevėžio gimnazijoje dirbanti pedagogė Angelė. Ji taip pat šią vasarą išeina į pensiją. Ir nuėjusi į banką sužinojo, kad šis jai dosnesnio poilsio nežada.
Pedagogė irgi sukaupė daugiau nei 5 000 eurų, todėl jai, kaip ir Aloyzui, bankas pinigus mokės dalimis visus 20 metų.
„Tiksliai nežinau, kiek mano piniginę kas mėnesį papildys pensija iš banko, manau, bus keli eurai. Dar nežinia, kiek jie nuvertės. Nieko nekaltinu, pati neradau laiko įsigilinti į sutartį. Kai bankas pavėluotai ją išaiškino, labai nesinorėjo sutikti su tokia naujiena. Todėl ir kitiems patariu atidžiau žiūrėti, ką pasirašo“, – atvirai sako pedagogė.

„Jaučiuosi apgautas. Kai bankų atstovai lakstė net į darbovietę siūlyti kaupti, niekas apie tai nekalbėjo: tik piršo, gyrė.“

Panevėžietis Aloyzas

Jei būtų žinojusi, kad, sukaupusi daugiau nei 5 000 eurų, negalės visos sumos atsiimti iš karto, teigia, būtų anksčiau nutraukusi pensijos kaupimą banke, bet dabar jau po laiko.
Mokytoja pasakoja į antrosios pakopos pensijų fondą mokėdavusi po 3 proc. nuo algos. Taip tikėjosi sutaupyti senatvei.
„Šita sukaupta mano pensija, jei mirsiu nepraėjus 20 metų, atiteks kitiems. Dabar juokauju artimiesiems, kad lauktų mano laidotuvių. Nors ne visą sumą jie ir gautų iš tų pinigų, nusiskaičiuotų mokesčiai“, – sako Angelė.
Anot jos, kai kuriems visgi pavyko atsiimti mažesnę vienkartinę pensijos išmoką, bet ji pati savo indėlio nelabai ir pajus.

Tik sulaukę pensijos senjorai pasakoja sužinoję, kad iš sukauptų kelių tūkstančių eurų į jų delnus kas mėnesį įkris tik grašiai. P. ŽIDONIO nuotr.

Tik sulaukę pensijos senjorai pasakoja sužinoję, kad iš sukauptų kelių tūkstančių eurų į jų delnus kas mėnesį įkris tik grašiai. P. ŽIDONIO nuotr.

Paslapčių nėra

Ar Lietuvos bankas dažnai sulaukia skundų dėl antrosios pakopos pensijų išmokėjimo, jo Investicinių paslaugų ir bendrovių priežiūros skyriaus specialistė Viktorija Dičpinigaitienė neatsakė. Tačiau patikino, kad informacija apie pensijų išmokų rūšis ir jų gavimo sąlygas bei tvarką yra skelbiama Lietuvos banko, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, „Sodros“ bei visų pensijų kaupimo bendrovių interneto svetainėse. Be to, bendrovės esą tai privalo priminti žmogui, kai jam iki pensijos amžiaus lieka ne mažiau kaip 3 mėnesiai.
Pensijų išmokų rūšis, pasak Lietuvos banko atstovės, dalyviui yra priskiriama atsižvelgiant į jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turto dydį.
Išmokų rūšys gali būti šios: vienkartinė išmoka, kai sukaupiama 5 000 eurų arba mažiau, periodinė išmoka, kai sukaupiama daugiau kaip 5 000 eurų, bet mažiau kaip 10 000 eurų, arba anuitetas, kai sukaupiama 10 000 eurų ir daugiau.
Jei asmuo sukaupė daugiau kaip 60 000 eurų, suma, viršijanti šį dydį, taip pat gali būti atsiimama kaip vienkartinė išmoka.
„Atkreipiame dėmesį – pensijų kaupimo įstatyme nurodyta, kad dydžiai, nuo kurių priklauso asmeniui mokėtinos pensijų išmokos rūšis, kas penkerius metus bus indeksuojami ir pokyčių dabar reikėtų laukti nuo 2025 metų“, – priduria V. Dičpinigaitienė.

Nutraukti negalima

Periodinės išmokos, pasak V. Dičpinigaitienės, mokamos periodiškai ir ne rečiau kaip kartą per tris mėnesius. Tai yra ši išmoka gali būti mokama kas mėnesį, kas du ar kas tris, iki tol, kol pensijų fondo dalyviui sukaks 85 metai.
„Periodinės pensijų išmokos dydis apskaičiuojamas Lietuvos banko nustatyta tvarka. Sudarius periodinės pensijų išmokos sutartį su pensijų kaupimo bendrove, dalyviui priklausantis pensijų turtas lieka jo asmeninėje pensijos sąskaitoje ir yra nuosekliai išmokamas. Dalyvio turtas, neišmokėtas dėl gavėjo mirties, yra paveldimas Civilinio kodekso nustatyta tvarka“, – aiškina V. Dičpinigaitienė.
Galimybės nutraukti kaupimą antrojoje pakopoje jį pasirinkusiems savo noru, pasak specialistės, nėra – tą apibrėžia įstatymas. Jame nustatyta, kad pensijų kaupimas baigiasi sukakus senatvės pensijos amžiui, mirties atveju, teismo sprendimu, kai pensijų kaupimo sutartis pripažįstama negaliojančia.
„Yra numatyta dalyvio teisė laikinai, ne daugiau kaip 12 mėnesių ir ne trumpesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui per visą dalyvavimo pensijų kaupime laikotarpį, sustabdyti pensijų įmokų pervedimą“, – tik apie laikiną galimybę sakė Lietuvos banko atstovė.
Taip pat, anot jos, galima atsisakyti pirmą kartą sudarytos pensijų kaupimo sutarties, tačiau apie tai raštu pranešus pensijų kaupimo bendrovei per 30 dienų nuo sutarties sudarymo.
„Galiausiai, metų pradžioje asmenys, kurie automatiškai įtraukti į kaupimą, turi teisę ne vėliau kaip iki tų pačių metų birželio 30 dienos atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime apie tai informavę „Sodrą“, – teigia V. Dičpinigaitienė.
Lietuvos banko šių metų kovo 31-osios duomenimis, antrosios pakopos pensijų fonduose kaupė 1,37 mln. gyventojų, o sukauptas turtas siekė 4,886 mlrd. eurų.

Komentarai

  • Geras! Tai kas nukentės nuo Skvernelio Vyriausybės reformos? Cituoju: „Pensijų išmokų rūšis, pasak Lietuvos banko atstovės, dalyviui yra priskiriama atsižvelgiant į jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turto dydį. Išmokų rūšys gali būti šios: vienkartinė išmoka, kai sukaupiama 5 000 eurų arba mažiau, periodinė išmoka, kai sukaupiama daugiau kaip 5 000 eurų, bet mažiau kaip 10 000 eurų, arba anuitetas, kai sukaupiama 10 000 eurų ir daugiau. Jei asmuo sukaupė daugiau kaip 60 000 eurų, suma, viršijanti šį dydį, taip pat gali būti atsiimama kaip vienkartinė išmoka“. Tereikia pasiimti skaičiuotuvą ir paskaičiuoti, kas gi nuo Pensijos kaupimo atsiradimo laikų galėjo sukaupti 60 000 eurų. Ir – kas, ar ne Skvernelio lūpomis buvo ištartas „nerimas“: žmogus, sukaupęs pensiją, išleis ją, o paskui ateis, atkišęs ranką… Žodžiu, durni tie žmonės, o valdžia žino, ką daro. Gausite savo sukauptų po 20 eurų prie pensijos iki mirties ir neišsimįslykit!

    Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/pensijos-sutiktuves-apkarto/

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų