G. Kartano nuotraukos

Panevėžyje suvešės naujas miškas (fotogalerija)

Panevėžyje suvešės naujas miškas (fotogalerija)

Panevėžyje suvešės dar vienas miškelis.

Molainių filtracijos laukuose pasodinti Panevėžiui gimtadienio proga miestiečių padovanoti medeliai. Per akciją „Padovanok Panevėžiui tiek medžių, kiek jam metų“ miesto įmonės, įstaigos ir organizacijos padovanojo beveik 6000 medžių.

Vieni dovanojo tiek, kiek miestui metų – 520 medžių, kiti ir mažiau, o sekmadienį jų sodinti
dviejų hektarų pievoje Molainių filtracijos laukuose susirinko minia panevėžiečių.
Medelius sodinusieji sotinosi Karaliaus Mindaugo husarų bataliono paruošta kareiviška koše, arbata.
Skaičiuojama, kad pasodinti beveik 6000 medžių neutralizuos 1210 tonų anglies dioksido.
Šalia Molainių ir Kniaudiškių gyvenamųjų rajonų bei Molainių gyvenvietės esanti daugiau nei 60 hektarų ploto teritorija 1961–1979 metais buvo naudojama kaip kanalizacijos laukai. Tokios įmonės kaip „Ekranas“, „Metalistas“, „Autokompresoriai“, Panevėžio valstybinė tiksliosios mechanikos gamykla ir kitos, neturėdamos vietos nuotekų valymo įrenginių, jas tiesiog čia išpildavo. Į laukus miesto pašonėje buvo vežamos visos galvaninės bei kitos pavojingos atliekos, pilamos ir gyventojų nuotekos, užterštos sunkiaisiais metalais.
Šioje vietoje, esančioje visai šalia gyvenamųjų kvartalų, buvo galima rasti kone visą Mendelejevo lentelę: didžiuliai kiekiai kadmio, švino, vario, nikelio, chromo ir cinko.
Teritoriją bandyta išvalyti rekultivuojant – išvalyta dirva giliai suarta, išlyginta, kultivuota ir apsėta žole. Pavojingoje zonoje pasodinta apie 190 000 juodalksnių. Dalis šių medžių neprigijo.
Po sutvarkymo kasmet buvo atliekamas Molainių filtracijos laukų monitoringas.
„Gamta labai sunkiai valosi, o ten buvo supilti milžiniški kiekiai teršalų. Geroji žinia ta, kad per visą tą laikotarpį gruntiniame vandenyje sunkieji metalai ribinių verčių neviršijo, nors vandens mineralizacija ir buvo labai didelė“, – situaciją Molainių filtracijos laukuose „Sekundei“ yra komentavusi geochemikė Virgilija Gregorauskienė.

Panevėžio savivaldybės ekologės Rūtos Taučikienės teigimu, medžių sodinimas yra vienas iš užteršto dirvožemio valymo metodų. Molainių filtracijos laukuose medžiai sodinami nuo 2012 m., kai kurie jau išties dideli. Pasak R. Taučikienės, kasmet atliekamas dirvožemio tyrimas rodo, kad dirvožemio kokybė gerėja – mažėja jį užteršusių sunkiųjų metalų.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų