Neoficialių padėkų gydytojams mažėja

Neoficialių padėkų gydytojams mažėja

Kai tenka lankytis ligoninėje ar poliklinikoje kai kuriems pacientams vis dar kyla klausimas, kaip derėtų elgtis, ar reikia gydytojui neoficialiai atsidėkoti pinigais ar dovanomis. Kartais atrodo, kad visi pas gydytojus eina su vokeliu grynųjų pinigų kišenėje. Tačiau sociologiniai tyrimai rodo ir gydytojai sako, kad situacija jau tikrai nebėra tokia.

Psichologinės paramos ir konsultavimo centro direktorė, psichologė-psichoterapeutė dr. Ieva Šidlauskaitė-Stripeikienė sako, kad kyšiai medikams sovietmečiu išplitęs ydingas reiškinys, liūdnas to laikotarpio palikimas. Visuomenėje buvo susiformavusi nuomonė, kad duodamas kyšį tu tarytum užsitikrini sau didesnį gydytojo dėmesį, geresnį gydymą. Tačiau toks požiūris vis retesnis. Jaunosios kartos, aukštesnio išsilavinimo ir geriau informuoti žmonės neoficialiai atsidėkoja vis rečiau, o dauguma jaunųjų gydytojų visiškai atsisako imti bet kokias dovanas iš pacientų.

Kyšis nepagerins gydymo

Sveikatos apsaugos ministro patarėja dr. Nendrė Černiauskienė sako, kad nei vienas gydytojas nesielgs taip, kad tyčia pakenktų pacientui, o įbruktas kyšis nepadidins jo kvalifikacijos ir profesionalumo. Bet kuriuo atveju jis gydys kaip leidžia jo turimos žinios, sukaupta patirtis, kaip numatyta gydymo schemose.

„Tai įsisąmonina vis daugiau pacientų. Be to, daugelis supranta, kad tiek kyšio ėmimas, tiek jo davimas yra nusikaltimas, kurį daro tiek medikas, tiek pacientas. Tai gresia rimtomis piniginėmis baudomis, o gydytojas rizikuoja netekti licencijos“, – sako dr. N. Černiauskienė.

Kyšis žemina ir gadina santykius

Apie savo neigiamą požiūrį į kyšininkavimą vis garsiau kalba ir patys medikai. Jie tikina, kad tokios dovanos juos žeidžia, žemina, verčia jaustis nevertinamais ir galvoti, kad nepasitikima jų kvalifikacija, žiniomis.

„Visi gydytojai dirba itin daug, darbo krūviai – tikrai dideli, tad nesinori eikvoti laiko ir kovoti su pacientais, kurie ateina iš anksto pasiruošę ir per prievartą bando įbrukti pinigėlius. Už tai jie nori gauti kokią nors paslaugą, kuri jiems nepriklauso, pavyzdžiui, nedarbingumo pažymėjimą. Atsidūręs tokioje situacijoje gydytojas jaučiasi įžeistas. Kodėl medikas turi rizikuoti savo prestižu ir licencija? Tokios situacijos, mano nuomone, yra labai žeminanios“, – teigia Panevėžio miesto poliklinikos šeimos gydytojų skyriaus vedėja Nijolė Marčiulionienė.

Medikė taip pat akcentuoja, kad kyšis yra vienareikšmiškai neigiamas dalykas. „Visi turime atlikti pareigas, kurios mums priklauso. Kas liečia sveikatos apsaugos sektorių, tai yra numatytos paslaugos, už kurias pacientai turi oficialiai susimokėti patys, ir už kurias yra apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto. Kai už paslaugas yra apmokama iš pastarojo, tai pacientams nieko niekam nebereikia mokėti“, – paaiškina gydytoja N. Marčiulionienė.

Skatina apie korupciją pranešti telefonu 112

Pacientams patariama įsiklausyti į medikų bendruomenės atstovų nuomonę, kad ne kyšis gydo. Jis tik gali įžeisti ir pažeminti gydytoją, sugadinti gydytojo ir paciento tarpusavio santykius, kurie taip pat lemia gydymo sėkmę.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja dr. N. Černiauskienė akcentuoja, kad ir gydytojai, ir pacientai skatinami pranešti apie bet kokias korupcijos apraiškas sveikatos priežiūros įstaigose. Yra pavyzdžių, kai buvo iškeltos baudžiamosios bylos ir buvo paskirtos kelis kartus už kyšį didesnės piniginės baudos. Neseniai įsigaliojo nauja tvarka ir apie korupcines veikas galima pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

Komentarai

  • Patys gydytojai paprašo ar netiesiogiai išsireiškia, kad reikia neva atsidėkoti. Kartą atsisakiau „duoti“, to pasekoje ta gydytoja pildė mano kortelę su neteisingais duomenimis. Kad ir skundžiausi gydymo įstaigos vadovybei vistiek nieko nelaimėjau. Mokėjau mokesčius visą gyvenimą, o dar papildomai visada turiu duoti, nes jei „neduodi“ gali išeiti iš poliklinikos nes visi daktarai žinos tavo pavardę.

    • O kas to kysio neduos?S akykim yra sirdies permusimai .Jie kartojas kas 3 duziai beveik minute./sekunde pertrauka ir vel 3duziai.Kardiograma tuo metu pas gydytoja nerodo jokiu pakitimu.Gydy.tojas po 1.5 menesio ir daugiau pasiuncia pasidaryti ekoskopija,ir. holterio monitoriu panesioti 1 parai.Kaip pasielgt!

  • be kyšių bandžiau rasti pečių skausmo priežastį. Paieškos tesėsi virš dviejų metų, kol galiausiai liga taip įsismarkavo, kad nuo bursito palaipsniui perėjo į adhezyvinį kapsulitą, tendonozę, tendinitą,subakromialinį ankštumą, likęs negydytas tas pats bursitas. Operacija, nuolatinis skausmas, prarastas darbas…Štai kaip gydo, kai neduodi kyšio…

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų