Petras Auštrevičius (Europos Parlamento nuotr.)

Lietuviai europarlamentarai – prieš Rusijos agresiją Azovo jūroje

Lietuviai europarlamentarai – prieš Rusijos agresiją Azovo jūroje

Du Europos Parlamento (EP) nariai iš Lietuvos, liberalas Petras Auštrevičius (ALDE) ir konservatorė Laima Liucija Andrikienė, antradienį griežtai pasisakė prieš Rusijos veiksmus Azovo jūroje.

EP ketvirtadienį balsuos dėl teksto rezoliucijos, smerkiančios Rusijos per Kerčės sąsiaurį iki okupuoto Krymo pusiasalio nutiestą tiltą ir įvestą griežtą pro šalį plaukiančių Ukrainos, Turkijos ir ES valstybių laivų kontrolę, kaip ir tęsiamą Azovo jūros bei visos Juodosios jūros militarizaciją.

„V. Putinas tęsia savo puolimą ir dabar perkėlė jį į Azovo jūrą“, – sakė P. Auštrevičius, įžvelgdamas Krymo okupacija prasidėjusios agresijos tąsą, nukreiptą prieš Ukrainos valstybę.

Jis išreiškė susirūpinimą dėl to, kad statant Kerčės tiltą prisidėjo ir ES bendrovės. Rugsėjo pradžioje Nyderlandų žiniasklaida skelbė apie pradėtą tyrimą dėl „Dematec International“ ir „Biljek Hydrauliek“ Rusijai perduotos įrangos, kuri galėjo būti panaudota Krymą su Rusija sujungusioms statyboms.

„Tie, kas pažeidžia ES sankcijas, patys turėtų susilaukti sankcijų“, – sakė P. Auštrevičius.

L. L. Andrikienė kalbėjo apie Rusijos vykdomą jūros blokadą, „kurios tikslas – sukelti dar didesnę įtampą regione“.

„Tai, ką Rusija išdirbinėja Azovo jūroje, yra agresijos prieš Ukrainą tąsa“, – sakė europarlamentarė.

EP plenariniame posėdyje kalbėjusi Federica Mogherini, ES vyriausioji įgaliotinė užsienio ir saugumo politikai, pabrėžė, kad bendrijos nuostata niekada nepripažinti Krymo okupacijos ir aneksijos nesikeičia, o tolesni Rusijos vykdomi pažeidimai nėra pateisinami.

„Tiltas sudaro kliūtį laivams patekti į Ukrainos uostus prie Azovo jūros, – sakė F. Mogherini. – Prieš šešis mėnesius Rusija pradėjo taikyti naują inspekcijų režimą krovininiams laivams, atvykstantiems iš Ukrainos uostų Azovo jūroje ar vykstantiems į juos. Šios inspekcijos sukelia ilgalaikius atidėjimus, kurių gerokai padaugėjo pastaraisiais mėnesiais. Tai tiesiogiai veikia laivybos kaštus, ir ne Ukrainos eksportuotojams, bet taip pat laivams, plaukiantiems su ES valstybių narių vėliava.“

ES diplomatijos vadovė nurodė, kad patikros procedūros kartais trunka net iki kelių dienų, o jas jau patyrė daugiau nei 200 laivų.

„Dar daugiau nerimo kelia tai, kad griežtesnė laivybos kontrolė sąsiauryje vykdoma lygiagrečiai Azovo jūros militarizacijai“, – sakė F. Mogherini, pabrėžusi, kad Rusija regione telkia vis daugiau karinių pajėgų.

EP nariai ketvirtadienį balsuos dėl rezoliucijos, kuri, be kita ko, apgailestauja dėl pernelyg silpnos Vakarų šalių reakcijos į Rusijos veiksmus Azovo jūroje, kuri esą yra verčiama vidiniu Rusijos ežeru.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų