Laisvę uodžiančios kalinės nesivaržo

Laisvę uodžiančios kalinės nesivaržo

Panevėžio pataisos namai vieninteliai Baltijos šalyse turi Vaiko ir mamos namus. Jau metai jie įsikūrę gyvenamųjų namų apsuptyje Pelkių gatvėje. Nors įkurtuves lydėjo aplink gyvenančios bendruomenės baimė, dabar žmonės jaučiasi visiškai ramūs.

Tačiau gana prabangiai nuteistąsias apgyvendinę Pataisos namai susidūrė su netikėtomis problemomis – moterys visiškai netaupo ir savo poreikių neriboja.

Pelkių gatvėje aštuonerius metus gyvenantis Stasys Budrevičius tvirtina, kad čia tapo net ramiau nei anksčiau, o nuteistųjų vaikai – tylesni nei kitų kaimynų. Jų pramogoms vyras net siūlo įrengti nesutvarkytą Vaiko ir mamos namų kiemo dalį.

„Visos baimės dėl nuteistųjų kaimynystės per metus išblėso“, – sako ir Liekupio bendruomenės pirmininkas Rimas Baranauskas.

Nors iš pradžių buvo keletas skeptikų, kurie bandė gąsdinti, kad naujakuriai triukšmaus ir bus blogas pavyzdys, tačiau dabar, anot bendruomenės pirmininko, niekam Vaiko ir mamos namai nebekliūva. Priešingai – bendruomenė pakvietė kaimynes su vaikais apsilankyti gyventojų šventėse, renginiuose, pasisupti ant kvartalo sūpynių.

Vakar paminėtas pirmasis Vaiko ir mamos namų gimtadienis. Pasveikinti įstaigos šeimininkų ir gyventojų susirinko didelis būrys svečių.

Šiandien paminėtas pirmasis Vaiko ir mamos namų gimtadienis. Pasveikinti įstaigos šeimininkų ir gyventojų susirinko didelis būrys svečių.

„Nepastebėjome jokio neigiamo poveikio dėl tų moterų. Kuo gali pakenkti trys motinos su vaikais?“ – kalbėjo R. Baranauskas.

Didesnio šurmulio Pelkių gatvėje sulaukta tik vakar. Mat čia paminėtas pirmasis Vaiko ir mamos namų gimtadienis.

Pasveikinti įstaigos šeimininkų ir gyventojų susirinko unikalaus projekto rengėjai, Panevėžio valdžios atstovai, vaikų teisių gynėjai bei kiti svečiai.

Pasidžiaugta, kad naujuose namuose nuteistųjų vaikai gali būti laimingesni ir iš arčiau pažinti tikrą gyvenimą laisvėje.

Prabanga namų nepakeis

Per pirmus gyvavimo metus Vaiko ir mamos namuose gyveno 6 moterys. Dabar čia apsistojusios 3 mamos ir trys jų vaikai iki trejų metų.

Šiuos gyventojus visą parą prižiūri vienas prižiūrėtojas, dieną lanko socialinis darbuotojas, kartą per savaitę ateina psichologas ar kitas specialistas. Vaikams rengiami užsiėmimai.

Nuteistoms mamoms leidžiama laisvai judėti nustatytais maršrutais: iki švietimo, gydymo įstaigų, į renginius, parduotuves. Kai kurios į laisvę gal išeiti ir be priežiūros.

Papildomos veiklos moterys gali rasti įvairiuose užsiėmimuose, mokymuose.

Penkis mėnesius su trimečiu sūnumi šiuose namuose gyvenanti vilnietė Zuchra pasakojo, kad jai čia geriau nei pataisos namuose. Iki tol už narkotikus ji kurį laiką kalėjo Lukiškių kalėjime, po to Panevėžio pataisos namuose.

„Mes čia galime laisvai išeiti į kiemą. Matome žmones gatvėje, jie su mumis ir pasisveikina. Pačios tvarkome savo kambarius, aplinką. Turime savo kambarius ir bendrą virtuvę. Svarbiausia, kad vaikui čia geriau. Nors jis nieko nesupranta ir neklausinėja“, – „Sekundei“ sakė 24-erių Zuchra.

Jos sūnui teko pagyventi ir Panevėžio pataisos namuose. Įsitikinus, kad motina pati gali pasirūpinti mažyliu , moteris perkelta į Vaiko ir mamos namus.

aiko ir mamos namų pirmojo gimtadienio proga kieme pasodinta slyva. Ja, kaip ir visa aplinka, rūpinsis nuteistosios. T.Šiaudinio nuotr.

Vaiko ir mamos namų pirmojo gimtadienio proga kieme pasodinta slyva. Ja, kaip ir visa aplinka, rūpinsis nuteistosios. T.Šiaudinio nuotr.

Kalėti Zuchrai liko daugiau nei 3 metai, tačiau vilnietė į laisvę tikisi išeiti jau šį mėnesį. Gimtųjų namų, anot jos, nepakeis net ir prabangiausia įkalinimo įstaiga.

Maudosi į valias

Panevėžio pataisos namų direktorius Edvardo Norvaišo teigimu, Norvegijos fondų finansuotas projektas kainavo 123 tūkst. eurų. Už šiuos pinigus nupirktas visiškai įrengtas ir sutvarkytas, beveik 200 kv.m. namas. Dalis lėšų skirta jam išlaikyti.

„Penkerius metus projektas gyvuos iš fondo, tiek pat jį turėsime išlaikyti patys. Tačiau jau ir dabar mums tenka apmokėti šių namų komunalines išlaidas“, – „Sekundei“ sakė E. Norvaišas.

Nors vienai moteriai išlaikyti Vaiko ir mamos namuose, kaip ir Panevėžio pataisos namuose, valstybė skiria apie 2000 eurų. Jie skiriami nuteistųjų maitinimui bei priežiūrai.

Tačiau išlaidos Pelkių gatvės name atsieina brangiau. Mat čia esančios gyventojos ne itin taupo savo poreikiams. Per mėnesį trys mamos su vaikais sugeba sunaudoti net 40 kub.m. vandens.

„Gavę tokius vandens skaitiklio parodymus, kalbėjomės su moterimis. Jos teisinasi plovę indus, kas vakarą maudęsi su vaikais. Tuo tarpu pataisos namams galioja įstatymas, kad nuteistasis turi teisę kartą per savaitę pasinaudoti pirtimi ar dušu. Mūsų pataisos namuose kali moterys, tai leidžiama du kartu per savaitę maudytis“, – dėstė direktorius.

Pašnekovas pridūrė, kad taip pat būgštavo ir dėl šildymo sąskaitų žiemą, tačiau jos tokios baisios nebuvo. Didelis namas Pelkių gatvėje šildomas dujomis.

Čia taip pat stovi ir pigiau kūrenama kieto kuro krosnis, tačiau prie jo nuteistųjų dar bijoma prileisti.

Norinčių daug

Norinčiųjų patekti į puikiai įrengtą namą Rožyno kvartale, pasak E. Norvaišo, yra daug. Tačiau čia leidžiama gyventi atsižvelgiant į įkalinimo terminą ir pačios nuteistosios socialinius įgūdžius.

Direktoriaus teigimu, daug moterų už grotų pakliūva nė nemokėdamos naudotis tualetu, kai kurios nepajėgia pasigaminti maisto. Todėl joms savarankiškai gyventi būtų sudėtinga.

„Norinčių yra, bet jos turi pelnyti mūsų pasitikėjimą, kad pajėgs pasirūpinti vaikais, savimi. Mes jas stebime, vertiname ir tik tada nusprendžiame“, – tvirtino E. Norvaišas.

Vaiko ir mamos namai nuteistosioms– vieninteliai tokie visose Baltijos valstybėse. Šį projektą įgyvendinti pradėjo Laisvės atėmimo vietos ligoninės laikinas direktorius Renatas Juntonen. Pradžioje, anot jo, ši idėja vertinta skeptiškai, bet dabar jų nauda – akivaizdi.

„Įgyvendinant projektą buvo daug skeptikų, mūsų idėja netikėjo net pačios kalinės. Bet mechanizmas užvestas ir dabar viskas – gerai“,- džiaugėsi R. Juntonen.

Dėl vaikų priežiūros Vaiko ir mamos namuose skundų neturėjo ir vaikų teisių gynėjai. Čia mažyliams, anot jų, suteikiama daugiau galimybių nei pataisos namuose ir mamos jais rūpinasi teisingai.

Galerija

Komentarai

  • ŽIAURU,ŽIAURIAU NEBEGALI BŪTI ,KAI NUSIKALTĖLEI SKIRIA 2000EURŲ IR JI GALI VAIKŠIOTI KUR NORI. KUR RITASI MŪSŲ VALSTYBĖ

    • Norėčiau, kad valstybė man bent pusę tiek mokėtų už darbą, deja… Seniai aišku, kad tik asocialūs žmonės ir nusikaltėliai mūsų valstybei svarbūs, o paskui stebimės iš kur čia pas mus tiek erelių ir nusikaltėlių.

  • apsurdas,2000eu menesiui,kai musu motinos ta menesi iš 200 pragyvena. Ot plauna pinigus…

    • tai norvegų projektas, Kalėjimų departamento idėjos kas kart stebina

  • kalinėms sudarytos nemokamos sanatorijos gyvenimo sąlygos,taip gyventi norėtų daugelis dabar vargstančių už minimumą

  • KVAIŠOS, 2000 SKIRIAMI APARATUI JOMS IŠLAIKYTI…

    • Vienai moteriai išlaikyti Vaiko ir mamos namuose, kaip ir Panevėžio pataisos namuose, valstybė skiria apie 2000 eurų. Jie skiriami nuteistųjų maitinimui bei priežiūrai.Bene skaityt nemoki?

    • Liūdna, kai pinigai naudojami nusikaltėliams, kurie pavogdami ar kitaip pakenkdami eiliniam piliečiui, mėgaujasi gyvenimu.O savo vaikams turi duoti pinigėlius, kad pastarieji pavalgytų, kad mokytųsi universitetuose ir plius dar mokesčius mokame.Prioritetas-nuteistieji,jų poreikiai, ne nukentėjusiųjų.

  • Taigi jos už metų -kitų vėl sės ,vėl per pasimatytus pastos ,pasigimdys ir vėl naudosis sanatorijos sąlygom,Tabore ,tos narkotikų prekeivės taip negyvena…

Rodyti visus komentarus (9)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų