Ką skaito bibliotekų lankytojai

Ką skaito bibliotekų lankytojai

Remdamasi bendro jungtinio bibliotekų katalogo duomenimis, kuriuos susistemina ir pateikia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, asociacija LATGA sudarė populiariausių bibliotekose praėjusiais metais autorių ir knygų dešimtukus.

2021 m. Lietuvos bibliotekose dažniausiai iš lietuviškų knygų buvo skaitoma Kristinos Sabaliauskaitės „Petro imperatorė“ (II dalis), o į populiariausių Lietuvos rašytojų sąrašo viršūnę po metų pertraukos sugrįžo ilgametė šio dešimtuko lyderė Irena Buivydaitė-Kupčinskienė.

Populiariausių 2021-aisiais lietuviškų grožinės literatūros knygų bibliotekose sąraše yra net keturios I. Buivydaitės-Kupčinskienės knygos – „Mėnesiena ir tu“ (2), „Rožių dvaras“ (3), „Tikros ir netikros seserys“ (6) ir „Nebaigta kalnų sakmė“ (10). Iš artimiausios konkurentės – K. Sabaliauskaitės – knygų, be naujausios „Petro imperatorės“ (II d.), į dešimtuką taip pat pateko ir pirmoji „Petro imperatorės“ dalis.

Daugėjo vyrų

Pernai į populiariausių autorių sąrašą pateko vos vienas vyras – Rokas Flick, o naujausiame sąraše jų yra trys. Tiesa, Vytautas Ažušilis, šviesaus atminimo Romualdas Granauskas ir Rokas Flick į sąrašo viršų mandagiai praleido moteris.

Be I. Buivydaitės-Kupčinskienės ir K. Sabaliauskaitės, į lietuvių grožinės literatūros rašytojų autorių dešimtuką pateko Jolita Herlyn (3), Gina Viliūnė (4), Indrė Vakarė (5), Lina Ever (6) ir Renata Šerelytė (7).

2018 m., 2019 m. ir 2020 m. lietuviškos vaikų ir jaunimo literatūros autorių kategorijoje lyderiavusi Kakės Makės istorijų sumanytoja ir iliustruotoja Lina Žutautė į pirmąją vietą 2021-ųjų dešimtuke užleido rašytoją Tomą Dirgėlą.
Populiariausių vaikų ir jaunimo literatūros knygų sąraše – net keturios šio autoriaus knygos: „Domas ir Tomas. Dingusios knygos mįslė“ (3), „Domas ir Tomas. Užkeiktoji pono Kuko knyga“ (4), „Domas ir Tomas. Vytautas Didysis Žalgirio arenoje“ (5), „Vasaros atostogautojų byla“ (6). Pirmoje šios kategorijos dešimtuko vietoje – Evelinos Daciūtės „Laimė yra lapė“, antroje – Ignės Zarambaitės „Stebuklingi senelio batai“.

Populiariausia mokslinės (populiariosios dalykinės) literatūros rašytojų sąraše – istorikė Ingrida Jakubavičienė. Antroje vietoje – literatūrologė Viktorija Daujotytė, trečioje – pedagogė Austėja Landsbergienė.
Užsienio literatūros knygų sąrašo pirmoje vietoje įsitaisė Delios Owens knyga „Ten, kur gieda vėžiai“ (vertėjai Anita Kapočiūtė, Vidas Morkūnas).

Antrą ir trečią vietas užėmė Diane Chamberlain knygos „Vasaros vaikas“ ir „Išsvajota dukra“ (vertėja Regina Šeškuvienė).

2021 m. populiariausia bibliotekose tarp knygų dailininkų Asta Puikienė, tarp knygų iliustruotojų – jau minėta vaikų rašytoja L. Žutautė, o tarp vertėjų – Viktorija Uzėlaitė-Kirilova.

Atspindi tik iš dalies

Populiariausių autorių ir jų kūrinių bibliotekose sąrašai šiemet buvo sudaromi remiantis bendru jungtiniu bibliotekų katalogu, duomenis pateikė 73 šalies bibliotekos.

Kaip teigė LATGA Kūrinių panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vadovė Jurga Bražiūnienė, šie dešimtukai tik iš dalies atspindi skaitymo tendencijas, nes ne visi skaitytojai knygas skolinasi iš bibliotekų, kai kurie jas įsigyja knygynuose ar internetu.

„Reikėtų akcentuoti, kad 2021 m. dėl pandemijos bibliotekų veikla buvo apribota. Be to, mes surenkame informaciją tik apie tas knygas, dėl kurių buvo užpildytos LATGA interneto svetainėje pateikiamos paraiškos dėl kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą bibliotekose. Minėtą kompensacinį atlyginimą autoriams kasmet skiria Kultūros ministerija, o mūsų asociacija jį paskirsto autoriams pagal knygų išduočių duomenis“, – sakė ji.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų