G. Kartano nuotr.

Į riterius siūlo Krekenavos kleboną

Į riterius siūlo Krekenavos kleboną

Panevėžio rajono savivaldybės tarybos nariai vienbalsiai nusprendė, kad šiemet „Auksinės krivūlės riterio“ apdovanojimui teiks Krekenavos bazilikos rektorių, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebono dr. Gedimino Jankūno kandidatūrą. Ar dvasininkui bus įteiktas šis garbingas apdovanojimas, paaiškės spalio pradžioje, kai bus minima Vietos savivaldos diena.

Lietuvos savivaldybių asociacijos apdovanojimo tikslas – pagerbti nusipelniusius savivaldai, jos plėtrai ir stiprinimui asmenis. Tad net ir netapus „Auksinės krivūlės riteriu“, jau pats kandidatūros teikimas laikomas reikšmingu nuopelnų įvertinimu.

Panevėžio rajono savivaldybės Personalo administravimo skyriaus vedėjos Stasės Venslavičienės teigimu, iš kasmet šiam apdovanojimui teikiamų kandidatų kol kas „Auksinės krivūlės riteriais“ tapo tik du – 2014 metais rajono meras Povilas Žagunis, 2017-aisiais – Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Algirdas Kęstutis Rimkus.

Ano S. Venslavičienės, konkurencija didelė: savivaldybių šešios dešimtys, o apdovanojimų – vos trys.

„Tad jei Taryba pritaria nominacijai, tai jau žmogaus įvertinimas“, – sako ji.

Nors paprastai garbingas apdovanojimas atitenka savivaldybių institucijose dirbantiems asmenims, tai nėra būtina sąlyga. Štai pernai „Auksinės krivūlės riteriais“ tapo Rusnės seniūnijos bendruomenės pirmininkas, Lietuvos karaimų kultūros bendrijos pirmininkė, taip pat Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda.

Kartu „Auksinėmis krivūlėmis“ įvertinamos ir pačios savivaldybės. Iš tokių, ministerijų tam tikrose srityse skiriamų apdovanojimų Panevėžio rajono savivaldybė džiaugiasi ne vienu.

Ir pastoracinė, ir visuomeninė veikla

Krekenavos bazilikos rektoriaus, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų parapijos klebono dr. Gedimino Jankūno nuopelnai savo parapijai ir kartu visam Panevėžio rajonui, Savivaldybės vertinimu, verti riterio titulo.

Dvasininko organizaciniai gebėjimai ir bendras darbas su bendruomene lėmė, jog 2021 metais Žolinės didžiųjų atlaidų šventimas Krekenavoje buvo įtrauktas į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Be to, dr. G. Jankūno iniciatyva rekonstruoti parapijos namai, kuriuose vyksta parodos, paskaitos, šventės, kiti su parapijos misija derantys renginiai. Suremontuota Krekenavos bazilika.

Baigus remonto darbus, klebono sumanymu sukurta virtuali ekskursinė programa, kurios tikslas pateikti informaciją apie bazilikos istoriją, joje saugomas religines ir kultūros vertybes.

Įvertintas dr. G. Jankūnas ir kaip tradiciniu tampančio ir itin laukiamo profesionalių dailininkų plenero iniciatorius bei organizatorius.

Kunigas yra Panevėžio apskrities VPK kapelionas, VšĮ Piligrimų centro vadovas. Prie Krekenavos bazilikos veikia „Caritas“, skautų draugija, šaulių kuopa, jaunimo grupė ir kitos bendrijos, kurių veiklai klebonas skiria ypatingą dėmesį.

Kaip „Tikėjimo ir šviesos“ bendruomenės kapelionas, kas mėnesį globoja šeimų, auginančių proto negalią turinčius vaikus, bendruomenę.

Dr. G. Jankūnas aktyvus ir kovojančios Ukrainos rėmėjas. Krekenavos parapijos namuose kurį laiką gyveno nuo karo pabėgę ukrainiečiai.

Visų nuopelnas

„Man džiugu, kad vietos politikai ir mus, kunigus, atpažįsta kaip ne vien lokalius, siaurai bendruomenei tarnaujančius, bet ir prisidedančius prie krašto puoselėjimo ir sklaidos“, – „Sekundei“ sakė dvylika metų Krekenavos, Upytės ir Vadaktėlių klebonu dirbantis dr. G. Jankūnas.

Anot dvasininko, kai Savivaldybė teiravosi jo sutikimo teikti kandidatūrą apdovanojimui, atsakęs teigiamai, nes tai yra kartu ir žmonių, su kuriais pats dirba, įvertinimas.

O kartu nuveikta tikrai daug. Pasak klebono, vien ką reiškė suvaldyti didžiulį europinio masto bazilikos remonto projektą. Dabar šventovė tapusi išskirtiniu rajono sakraliniu ir kultūriniu objektu, į kurį žmonės važiuoja iš visur.

Žolinės atlaidų tradicijos įrašymas į nematerialaus kultūros paveldo sąvadą, dr. G. Jankūno manymu, irgi suteikia Krekenavos kraštui ir visam rajonui žinomumo.

„Viso to negalėjau padaryti vienas – buvo komanda“, – pabrėžia, kad tai nėra vien jo nuopelnas, klebonas, dėkingas už parapijos pastoracinės tarybos narės, Piligrimų centro vadovės Daivos Adamkevičienės, Upytės tradicinių amatų centro direktorės Aušros Sidorovienės, krekenavietės Irmos Rudienės ir kitų moterų, garsinančių Krekenavos Žolinės tradicijas savo pintais vainikais, bei daugybės kitų kraštiečių indėlį.

Kartais reikia ir „onaro“

Dr. G. Jankūno teigimu, ne tik Vilnius, Klaipėda ar Kaunas gražinasi, tampa žinomi, – regionai irgi neatsilieka.

„Kaip sakome, kaime gyventi gera. Aišku, jeigu žinai, dėl ko gyveni, kokiomis vertybėmis gyveni ir puoselėji tą paveldą, kuris tave supa, – sako. – Mes irgi turime ką parodyti ir kuo pasidžiaugti. Tik kartais reikia tokio aukštaitiško gražaus onaro. Ir žinoti, ką mes turime ir ką kiti mumyse pažįsta kaip vertingą dalyką.“

Klebonui visai nesvarbu, ar taps „Auksinės krivūlės riteriu“ – ne dėl to sako dirbantis. Jau vien tai, kad savivaldybė pasiūlė jo kandidatūrą, dvasininkui yra brangus įvertinimas.

„Svarbu, kad vietinė bendruomenė mano, jog mano buvimas tarp jų ir tarnystė yra vertinga ir naudinga rajonui. Man didžiausias įvertinimas buvo tas skambutis iš Savivaldybės, kad taip sumanė mano kandidatūrą teikti.“

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų