Laidotuvių rytą pradėję kasti duobę velioniui, duobkasiai bet kurią akimirką gali sustabdyti atsisveikinimo ceremoniją ir gedintiems artimiesiems pranešti, kad duobėje nėra tiek vietos, kiek reikalauja Savivaldybės taisyklės.

Du metrai griauna laidotuves

Du metrai griauna laidotuves

 

Jau kurį laiką Panevėžio laidojimo paslaugų atstovai susiduria su itin makabriška situacija. Laidotuvių rytą pradėję kasti duobę velioniui, duobkasiai bet kurią akimirką gali sustabdyti atsisveikinimo ceremoniją ir gedintiems artimiesiems pranešti, kad duobėje nėra tiek vietos, kiek reikalauja Savivaldybės taisyklės.

Taip ketvirtadienį nutiko įmonės „Liūdinta“ klientams. Samdyti duobkasiai nuo ryto ėmėsi darbo, bet likus vos valandai iki karsto atlydėjimo į kapines Ramygalos gatvėje, jų kastuvai atsirėmė į 1,4 m gylyje esančius, prieš daug metų užkastus karstus. Vienas jų trukdė gilinti duobę iki 2 m, kaip nuo 2017 m. reikalauja Panevėžio miesto savivaldybės kapinių tvarkymo taisyklės.

„Pretenzijų „Liūdintos“ paslaugoms neturiu jokių, tačiau reikia garsiai kalbėti, kas darosi Ramygalos kapinėse. Įsivaizduokite: liko valanda iki mylimos mamos karsto išnešimo į amžino poilsio vietą ir aš, užuot atsisveikinusi su ja, sulaukiu skambučio, kad velionės nebeleidžiama laidoti. Dar ryte duobkasiams parodžiau kapavietę, kur guli ir mano tėvelis. Gavau leidimą šalia palaidoti mamytę, o prieš pat ją išlydint į kapines sulaukiu baisios žinios. Pasirodo, neįmanoma iškasti privalomų 2 metrų duobės naujam karstui“, – pasakojo po tokių laidotuvių ašarų sulaikyti negalinti panevėžietė Ermina.

Ji, su duobkasiais apžiūrėjusi kapavietę, iš anksto juos įspėjo, kad ten pat užkasti keturi karstai, iš jų du palaidoti 1967 ir 1977 m.

„Tėvelis buvo mieste gerbiamas žmogus, jo karstas tikriausiai ąžuolinis ir nesupuvo per tiek metų“, – svarsto panevėžietė.

Urna arba naujas kapas

Laidotuvių dieną apie netikėtą kliūtį išgirdusi velionės dukra puolė skambinti kapinių administratorei. Moteriai kojas pakirto išgirdus pasiūlymą mirusiąją kremuoti arba rinktis naują kapvietę.

„Mano mamai buvo 94 metai, ji kategoriškai buvo nusistačiusiu prieš kremavimą ir norėjo atgulti prie savo vyro. Kaip aš galėčiau tėvelius išskirti ir vieną palikti Ramygalos kapinėse, kitą palaidoti Pašilaičiuose? Trečio varianto man niekas nesiūlė ir net nenorėjo suprasti, į kokią situaciją pakliuvau. Kai kapinių vedėjos paklausiau, ar ji taip darytų, kaip man siūlo, numetė ragelį“, – verkė mamą dramatiškomis aplinkybėmis laidoti turėjusi dukra.

Telikus vos 15-ai minučių iki karsto išlydėjimo į kapines, Ermina blaškėsi po Panevėžio savivaldybę ir maldavo pagalbos. Laimė, pasak pašnekovės, valstybės tarnautojai buvo supratingi ir padarė išimtį – leido karstą laidoti į mažesnį, nei taisyklėse numatyta, gylį.

„Niekam nelinkiu tokių išgyvenimų. Jau ir taip sunku atsisveikinti su artimu žmogumi, o čia dar papildomi rūpesčiai ir net nelieka laiko išlydėti. Aš ne viena pakliuvau į tokią situaciją, daugelis turi senų šeimos kapaviečių“, – sako Ermina.

Stoja darbai

Iš tiesų Panevėžio duobkasiai jau skambina pavojaus varpais: prieš keletą mėnesių juos pasiekę Panevėžio miesto savivaldybės raštai, įpareigojantys karstą laidoti 2 m gylyje, griauna laidotuves.

„Mes pastatyti į labai nemalonią padėtį, kai žmonės, užuot paskutines valandas stovėję prie karsto, turi lakstyti ir ieškoti sprendimo, kaip palaidoti velionį“, – teigia laidojimo paslaugų įmonės „Liūdinta“ savininkas Darius Šeškas.

Įprastai duobkasiai leidimą kasti duobę kapinėse gauna paskutinę laidotuvių dieną. Klientai parodo vietą, bet niekas tiksliai nežino, kokiam gylyje senoje kapavietėje bus prieš daug metų užkasti karstai.

„Jau labai dažnai susiduriame su problema, kai seni karstai atrandami 1,6 – 1,7 m gylyje. Tą galėtų patvirtinti visi laidotuvių organizatoriai mieste. Nežinome, ką tokiais atvejais daryti: kremavimas papildomai kainuoja 400 eurų, o ir vyresnio amžiaus žmonės nenori po mirties būti sudeginti, atskirti vienos šeimos narius ir laidoti naujoje kapavietėje taip pat retas sutinka“, – apie makabriškus rūpesčius kalbėjo D. Šeškas.

Daugiausia tokių bėdų, anot jo, kyla Ramygalos gatvėje esančiose kapinėse.

Uždaryti kapines

Bendrovės „Grauduva“ direktorė Aušra Bertulienė pritaria, kad pasikeitus Panevėžio savivaldybės kapinių tvarkymo taisyklėms, Ramygalos gatvės kapines belieka uždaryti, nes jose jau retai kur rasi vietą 2 m duobei iškasti.

„Taisyklės leidžia po 25 metų laidoti į seną kapavietę, bet per tiek laiko dar seni karstai, palaikai nebūna visai nunykę. Be to, anais laikais duobes mirusiesiems kasdavo patys artimieji, giminės – pasiekdavo vos daugiau nei 1,5 m gylį ir laidodavo. Taip suguldyta daugumoje Ramygalos g. kapaviečių ir duobkasiai dabar turi labai didelę problemą“, – pasakojo A. Bertulienė.

Kai duobkasių kastuvai atsiremia į vos 1,5 gylyje tebegulinčius nesutrūnijusius karstus, griūva visos laidotuvės: tenka žaibiškai keisti planus su dvasininku, bažnyčia, laidojimo namais. „Grauduva“ neseniai turėjo atvejį, kai nepasiekus 2 m duobės gylio žmonėms teko siūlyti kremavimo paslaugas.

„Gerai, kad artimieji sutiko kremuoti, bet jiems tai papildomos išlaidos, laiko sąnaudos“, – priduria A. Bertulienė.

Pašilaičių kapinėse, kur naujas kapavietes kasę įmonių duobkasiai, anot jos, bėdų dėl kapo gylio nepasitaiko.

Nustebino

Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus specialistė Laura Jankevičienė šiek tiek nustebo išgirdusi, su kokiomis bėdomis susiduria artimuosius laidojantieji Ramygalos g. kapinėse.

Žmonių palaikų laidojimo įstatymas Lietuvoje galioja nuo 2008-ųjų, Savivaldybė savo taisykles pasitvirtino 2017-aisiais. Jei naujoji tvarka kelia rūpesčių, pasak specialistės, laidojimo paslaugų įmonės turėtų apie tai kalbėti.

„Mūsų nepasiekia skundai dėl duobių gylio. Išimtys nedaromos senoms kapinėms – jei neįmanoma karsto nuleisti pagal reikalavimus, turi būti pasiūlyta nauja vieta arba kremavimas. Suprantama, kad tokiais atvejais susiduriama su žmonių priešiškumu, jie nori velionį laidoti į vieną šeimos kapą“, – teigė L. Jankevičienė ir pažadėjo pasidomėti problemine situacija.

Komentarai

  • Kai rašote, tai nors vietovių nepainiokyte – Pašilačiai yra Vilniuje, o mūsų kapinės Šilaičiuose !!!

    Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/du-metrai-griauna-laidotuves/

  • Yra Šilaičių ir Pašilių kapinės. Šalia.

  • Turbūt nebėra kur laidoti dėl to, kad siūlo prievartą kremuoti. Kadangi gerai pasiplėšia Kėdainiai pinigų. Kodėl žmogus prie savo artimųjų negali laidoti.

  • Reikėjo duot pora šimtų iš kart vietos būtų atsiradę žinoma kabutėse

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų