P. Židonio nuotr.

Dingusi elektra sugrąžino į balanos gadynę

Dingusi elektra sugrąžino į balanos gadynę

Daliai Panevėžio miesto ir rajono gyventojų trečiadienio rytą pasišviesti prireikė žvakių.

Dėl gedimo ESO transformatorinėje kelioms valandoms dingus elektrai, chaoso neišvengta. Gatvėse piko valandomis neveikiant šviesoforams susidarė spūstys, kai kurie lopšeliai-darželiai pranešė nepriimantys vaikų, darbo dienos negalėjo pradėti į zoną be elektros patekusios įmonės.

Po tokio išbandymo tamsa ne vienam kilo klausimas, ar tikrai tinkamai pasiruošta kur kas rimtesnėms ekstremalioms situacijoms.

Sutrikdė įprastą ritmą

ESO atjungimų žemėlapyje trečiadienio rytą dalis Panevėžio miesto ir rajono raudonavo. Visa pietinė miesto dalis, Pažagieniai, Staniūnai, Šilagalys, Velžys, Liūdynė, Miežiškiai

skendo tamsoje be elektros.

Panevėžyje Nemuno, Beržų, Dainavos, Nendrės, Aukštaičių, Ramygalos, Sodų, Katedros, Margirio, J. Tilvyčio tamsias gatves nušvietė tik automobilių žibintai.

Iš kitos, šviesiosios, miesto dalies atvažiavę ir į tamsą patekę nustebę vairuotojai veltui bandė prisiskambinti už gatvių apšvietimą atsakingai įmonei „Panevėžio gatvės“.

Beržų g. įsikūrusi bendrovė pati darbo dieną pradėjo be elektros. Jai dingus, neveikė ir įmonės laidiniai telefonai.

Be elektros tądien vertėsi ir toje pačioje gatvėje esantis Panevėžio butų ūkis.
ESO Ryšių su visuomene projektų vadovės Rasos Juodkienės teigimu, pirmasis gedimas Panevėžyje užfiksuotas trečiadienį paryčiais, apie 4 val. Tuo metu be elektros mieste ir jo apylinkėse liko daugiau nei 11 tūkst. vartotojų.
„Gedimas buvo labai operatyviai sutaisytas. Tačiau ryte, po 6 val., elektra vėl dingo. Mūsų darbuotojai bando vartotojus prijungti per kitos įtampos tinklą. Tikimės, kad elektros tiekimą pavyks greitai atkurti“, – „Sekundei“ 8 val. komentavo R. Juodkienė.
Tuo metu pietinėje miesto dalyje ir jo priemiestinėse gyvenvietėse elektros neturėjo apie 4000 vartotojų.

Visgi dalis vartotojų be elektros gyveno dar ir popietę. Apie 14 val. jos tiekimas nebuvo atkurtas dar 1000 vartotojų.

„Gedimas transformatorinėje labai didelis, rūko dūmai, nors atviros liepsnos nebuvo. Šiuo metu taisoma ir ieškoma sprendimų, kaip kuo greičiau atkurti elektros tiekimą visiems vartotojams“, – teigė R. Juodkienė.

Dėl ko kilo gedimas transformatorinėje, ESO atstovė teigė dar negalinti atsakyti.

„Pirmiausia rūpinamės kuo greičiau atnaujinti elektros energijos tiekimą klientams, o priežastis aiškinsimės, kai darbai bus padaryti“, – kalbėjo R. Juodkienė.

Sustojo siurblinės

Gedimai ESO tinkle darbo dienos pradžią išbalansavo ne vienoje įmonėje.

„Mūsų klientai nepatogumų, tikiuosi, nepatyrė, bet mes tai patyrėm“, – teigė bendrovės „Aukštaitijos vandenys“ generalinis direktorius Saulius Venckus.

Anot jo, nutrūkus elektros tiekimui, neveikė nemenka dalis nuotekų siurblinių. Įmonės vadovas guodžiasi, jog, laimei, ne pačių didžiausių.

Pasak S. Venckaus, sustojus siurblinėms, nebeišpumpuojamos nuotekos, tvinsta tinklai, nuotekos gali užtvindyti ir gyvenamųjų namų rūsius.

Išeitis – tėvų pagalba

Lopšelio-darželio „Kastytis“ direktorė S. Šešeikienė pasakojo, kad 8 val. važiuojant į darbą, Nemuno g. ir jos namai skendėjo tamsoje.

„Buvau susirūpinusi, o kaip bus mūsų darželyje, bet, laimei, elektra jau švietė. Bet kai virėjos atėjo į darbą 6 val., elektros dar nebuvo“, – pasakojo direktorė.

Iki šiol, pasak S. Šešeikienės, tokių ekstremalių situacijų, dėl kurių tektų uždaryti įstaigą, dar nėra pasitaikę. Ir šįkart to išvengta.

Direktorė svarsto, kad jei taip nutiktų, kad darželis liktų be elektros ilgesniam laikui, rastų išeitį, nors pripažino kol kas nežinanti, kaip.

„Prisiimu už vaikus visą atsakomybę ir esu apsvarsčiusi, ką daryčiau, jei kas atsitiktų. Tokius planus pati turiu. Mano plano pirma dalis – kreiptis į tėvelius, dirbančiais ten, kur iškyla problema. Kai mes, kaip ir daugelis kitų įstaigų, gavome laiškus, kad esame užminuoti, paskambinau tėveliui, užimančiam aukštas pareigas policijoje. Jis iš karto atvažiavo, visus nuramino, pasakė, kaip elgtis – problema buvo išspręsta per 10 minučių“, – tokią išeitį iš ekstremalių situacijų mato švietimo įstaigos vadovė.

Vaikams užtrenkė duris

O Panevėžio rajono, Velžio lopšelio-darželio „Šypsenėlė“ skyrius Liūdynėje likęs be elektros tėveliams užtrenkė duris.

Atvedusieji vaikus išgirdo, jog mažieji nepriimami.

„Kol elektros nebuvo, prašėme tėvelių nevesti vaikų. Kai apie 9 val. elektra atsirado, tėveliams išsiuntinėjome žinutes, kad jau dirbame. Ir dalis vaikų grįžo į darželį“, – aiškino telefonu atsiliepusi darželio atstovė.

Anot jos, be elektros įstaiga negali funkcionuoti.

„Be elektros ir vandens nebeturime, ir šildymas dingsta, jau pajautėme, kad vėsta patalpos, nei tualetu negalima naudotis, nei rankų kur nusiplauti, virtuvėje viryklės irgi elektrinės“, – vardijo darbuotoja.

Mato rimtesnę problemą

Kad dingus elektrai liko visiškai paralyžiuotas švietimo įstaigos darbas, Liūdynės gyventojus gerokai nustebino.

Anot kaimo bendruomenės pirmininkės Laimos Ivanovienės, ne visi tėveliai turi galimybę spontaniškai pasiimti mamadienius, nedarbingumo pažymos tokiu atveju irgi neišduodamos. Visgi, pirmininkės nuomone, tokia situacija atskleidė kur kas didesnio masto problemą.

„Šiuo atveju nedidelė problema, bet ji parodė, kad esam nepasiruošę daug rimtesnėms. Pasirodo, darželis neturi nei generatoriaus, nei sauso davinio vaikams, vandens atsargų irgi jokių“, – stebėjosi L. Ivanovienė.

Jos nuomone, toks nepasiruošimas didesnei nelaimei – ne tik vienos įstaigos bėda. Liūdynės daugiabučių gyventojams irgi trūksta informacijos, kur jie turėtų slėptis, tarkime, nelaimės Astravo elektrinėje atveju.

„Mes, bendruomenių pirmininkai, esame išklausę civilinės saugos mokymus, bet kas iš to? Savivaldybė turi specialistą, atsakingą už civilinę saugą. Jis turėtų vykti į susitikimus su gyventojais, visus supažindinti, kaip elgtis. Dabar turbūt tik dokumentai sutvarkyti kaip reikia, bet rezultatas – niekinis“, – pažymi L. Ivanovienė.

Nebūtų sušalę

Už civilinę saugą atsakingas rajono Savivaldybės specialistas Aurimas Valantiejus sako nesuprantantis, kodėl darželis nusprendė, kad be elektros negalintis dirbti.

„Man keista, kodėl darželis nusprendė nepriimti vaikų. Gyventojai namie irgi turi šildymą elektra, jų namai irgi vėsta. Tikrai nėra lauke minus 25, kad darželis per pusdienį atvėstų iki nulio“, – pakomentavo A. Valantiejus.

Anot jo, švietimo įstaigos iš tiesų nėra aprūpintos elektros srovės generatoriais, tačiau, specialisto nuomone, tam nėra kritinės būtinybės.

„Jei galvojama, kad galima nupirkti generatorių už 100 eurų ir įjungti, kad užtektų darželiui, taip nėra. Tam reikia galingų, didžiulių generatorių. Tokius turi įstaigos, kurioms būtina – gydymo, vandens tinklai. O pirkti tokius generatorius darželiams nėra poreikio“, – teigė A. Valantiejus.

Jį stebina ir priekaištai, esą rajono gyventojams trūksta informacijos, kaip elgtis kilus ekstremalioms situacijoms.

Specialisto teigimu, prieš mėnesį bendruomenių pirmininkams surengtuose civilinės saugos mokymuose galėjo dalyvauti, kas nori, tačiau salė vis tiek nebuvo pilna.

Be to, anot jo, pirmininkams buvo pateikta ir mokomoji medžiaga, o informacija, kaip elgtis esant ekstremaliai situacijai, paskelbta Savivaldybės internetinėje svetainėje.

„Jei tik pareikštų poreikį, būtų galima mokymus surengti dar kartą“, – patikino A. Valantiejus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų