Į darželį nepriima, bet mokesčio reikalauja

Į darželį nepriima, bet mokesčio reikalauja

   Skaitytojo pasiūlyta tema

Skirtingai nei per pirmąjį karantiną, šiuo metu lopšeliai-darželiai dirba kaip įprastai. Nors rekomenduojama esant galimybei į juos vaikų nevesti, namuose su atžalomis likę panevėžiečiai vis tiek verčiami įstaigai mokėti ugdymo mokestį. Kiti didieji miestai karantino metu darželių nelankančių vaikų šeimas nuo tokios finansinės prievolės atleido.

Prasilenkia su rekomendacija

Kaip pasakojo du mažamečius auginanti panevėžietė Renata, ji pati šiuo metu nedirba. Uždraudus grožio salonų veiklą, mama liko ir be darbo, ir be pajamų. Jai nepriklauso ligos išmoka vaikams prižiūrėti, o valstybės skiriama parama, kaip pati sako, – katino ašaros.

„Vienai su dviem vaikais nėra lengva. Turiu padėti nuotoliniu būdu besimokančiai antrokei dukrai ir kartu prižiūrėti judrų penkiametį. Darželyje buvo tiesiai šviesiai pasakyta, kad nedirbančių tėvų vaikams vietos nėra, nors grupėse – vos po kelis vaikučius“, – pasakojo panevėžietė.

Jos teigimu, dar praėjusių metų pabaigoje, kai tik buvo sugriežtintas karantinas, auklėtoja informavo, kad tėvai, kurie neleis atžalų, bus atleisti nuo mokesčio už ugdymo reikmes. Šis siekia 11,50 euro per mėnesį. Taip buvo ir per pirmąjį karantiną. Nors Renata sūnaus į darželį nevedė visą gruodį, vis tiek sulaukė sąskaitos. Ji išsiaiškino, kad ir Vilniuje, ir Kaune, o nuo praėjusios savaitės – ir Alytuje tėvai nuo šio mokesčio yra atleisti. O štai Panevėžyje – ne.

„Kaip paaiškėjo, auklėtoja suklydo ir net tų tėvų, kurie neleidžia vaikų į darželius, niekas neatleis nuo abonentinio mokesčio. Bet juk aš ne savu noru vaiko neleidžiu, jo tiesiog nepriima. Sūnus be galo išsiilgęs kitų vaikų, veiklos, jam būtinos ir logopedinės pratybos. Jeigu per pirmąjį karantiną į darželius neinantys vaikai buvo atleidžiami nuo šio mokesčio, kodėl negalima to padaryti ir dabar? Arba tegul priima darželiai visus vaikus, nes kuo nedirbančių tėvų vaikai prastesni, kad jiems neleidžiama kokybiškai ugdytis“, – piktinosi mama.

Nuo Naujųjų į darželius grįžo gerokai daugiau vaikų. Jeigu jų darželiuose ir toliau daugės, miesto Savivaldybė svarsto imtis tam tikrų priemonių. „Sekundės“ nuotr.

Investicija į ateitį

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius teigė, kad klausimas dėl mokesčio už ugdymo reikmes savo vaikų į darželius karantino metu nevedantiems tėvams net nebuvo svarstytas.

„Anot darželių vadovų, bent kol kas tas 11,50 euro mokestis tėvams didelių rūpesčių nekėlė. Šis mokestis yra investicija į geresnės ugdymo aplinkos kūrimą. Tik taip galima užtikrinti, kad grupėse atsirastų naujų žaislų ar įrenginių lauko aikštelėse. Jeigu būtų kažkoks signalas, tartumėmės, ką daryti“, – sakė administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Pasak K. Armonavičiaus, Savivaldybės tarybos sprendimu dar 2019-aisiais priimta, kad fiksuotas mokestis įstaigos reikmėms būtų mokamas nepriklausomai nuo to, ar vaikas ją lanko, ar ne. Esą tik taip galima užtikrinti, kad darželiai galėtų apsirūpinti ugdymui reikalingomis priemonėmis.

„Nežinome, kiek šis karantinas tęsis, ar ribojimai vaikų nevesti į darželius baigsis sausio 31-ąją, todėl apie šį mokestį dar diskutuosime“, – žadėjo K. Armonavičius.

Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojo Eugenijaus Kuchalskio teigimu, darželiai patys savo nuožiūra ieško galimybių, kaip organizuoti ir kontaktinį ugdymą darželius lankantiems vaikams, ir nuotolinį mokymą likusiesiems namuose.

„Jeigu darželinukai negautų nuotolinio ugdymo, koks jis bebūtų, tuomet gal būtų galima pagalvoti ir apie atleidimą nuo ugdymo reikmių mokesčio. Kadangi ugdymas yra teikiamas, tai ir mokestis už ugdymo reikmes lieka“, – aiškino E. Kuchalskis.

Likti namuose nenori

Nuo sausio pradžios tėvai, nusprendę vaikus prižiūrėti namuose, gali gauti ligos išmoką net ir nesergančio vaiko priežiūrai. Nepaisant to, sausio pirmosiomis dienomis vaikų, vedamų į darželius, gerokai padaugėjo tiek mieste, tiek rajone. Gruodžio pabaigoje miesto ikimokyklines įstaigas lankė 20 proc. vaikų, tačiau jau šią savaitę darželių užimtumas išaugo iki 36 proc. Kol kas lankomumo situacija bus stebima, ir jeigu skaičiai dar labiau augs, anot specialistės, teks imtis kai kurių priemonių.

„Savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijai esame pasirengę teikti siūlymus, kad būtų nustatytos aiškesnės darželių lankymo sąlygos. Jeigu lankomumas ir toliau augs, kaip ir kitos savivaldybės privalėsime imtis tam tikrų saugiklių, kad apsaugotume tiek vaikus, tiek ir dirbančius pedagogus“, – sakė miesto Švietimo skyriaus specialistė Aušra Burbienė.

„Jeigu darželinukai negautų nuotolinio ugdymo, koks jis bebūtų, tuomet gal būtų galima pagalvoti ir apie atleidimą nuo ugdymo reikmių mokesčio. Kadangi ugdymas yra teikiamas, tai ir mokestis už ugdymo reikmes lieka.“

E. Kuchalskis

Kokie tie saugikliai, specialistė kol kas nenorėjo įvardyti.

Šiuo metu miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose sergamumo situacija stabili, bet jeigu vaikų įstaigose daugės, didės ir rizika plisti virusui. Todėl, anot A. Burbienės, svarbu nustatyti, kokie tėvai turi pirmumą vesti atžalas į darželius, koks gali būti maksimalus vaikų skaičius grupėse.

Vaikų daugėja

Panaši situacija ir Panevėžio rajono ikimokyklinėse įstaigose. Rajono Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistė Inesa Vietienė teigė, kad tėvai taip pat privalo mokėti įstaigos reikmių mokestį, net jei per karantiną vaiko ir neveda į darželį. Rajono darželiuose jis siekia 10 eurų per mėnesį. Išimtis taikoma tik tuomet, kai Nacionalinio visuomenės sveikatos centro nurodymu yra įvedamas infekcijų plitimą ribojantis režimas. Tuomet tėvai nuo šio mokesčio atleidžiami.

„Visos rajone esančios ikimokyklinio ugdymo įstaigos vykdo savo veiklą, todėl šis mokestis renkamas ir karantino metu“, – aiškino I. Vietienė.

Gruodžio pabaigoje rajone darželiai irgi buvo ištuštėję, o nuo sausio pradžios juos jau lanko 34 proc. vaikų. Priemiestinėse gyvenvietėse esančių darželių užimtumas siekia 40 proc. ir net daugiau.

„Šiuo metu nė vienoje grupėje neturime infekcijų plitimą ribojančio režimo. Gruodį tų susirgimų tikrai buvo, įstaigose buvo ir po kelias grupes, kurioms teko izoliuotis. Gal tai, kad nebuvo gausaus lankymo, ir lėmė tokį rezultatą“, – svarsto I. Vietienė

Komentarai

  • Ir aš susidūriau su tuo paradoksu. Per karantiną visus skatina likti namie, o tas mokestis kaip tik yra akstinas vesti vaiką į darželį. Savivaldybė karantininiam laikotarpiui turėtų išimtį padaryti, kaip jau padaryta Vilniuje.

  • Reikia parašyti socialinės ir darbo apsaugos ministerijai kas čia darosi, nebuvo teisybės ir nebus, visi vaikučiai turi būt vienodi, žmogaus teisių pažeidimas, absurdas

  • šiauliu darzeliuose tas pats.neina vaikas o moki 7,5e.ir dar negali vesti i darželi jei neturi pazymos is darbo,tai jei bedarbis sedi namie ir vaika priziuri.

    Skaitykite daugiau: https://sekunde.lt/leidinys/sekunde/darzeli-nepriima-bet-mokescio-reikalauja-2/

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų