Baltijos šalių vadovai pasmerkė priverstinį lėktuvo nutupdymą Minske

Baltijos šalių vadovai pasmerkė priverstinį lėktuvo nutupdymą Minske

Lietuvos, Latvijos ir Estijos prezidentai pasmerkė priverstinį „Ryanair“ lėktuvo nutupdymą Minske.

Kaip pranešė Lietuvos Prezidentūra, Gitanas Nausėda sekmadienį įvykusį lėktuvo perėmimą aptarė nuotoliniu būdu susitikęs su Latvijos prezidentu Egilu Levitu ir Estijos prezidente Kersti Kaljulaid.

„Baltarusijos režimas šiurkščiai pažeidė tarptautinę teisę ir rizikavo daugiau nei šimto žmonių gyvybėmis. Šis valstybės remiamas teroro aktas sukėlė grėsmę tarptautinės civilinės aviacijos saugumui – atitinkamai turime ir reaguoti“, – pranešime cituojamas G. Nausėda.

Lietuvos prezidentas paragino Latvijos ir Estijos vadovus drauge siekti bendro ES ir NATO atsako į Baltarusijos režimo veiksmus.

Trijų Baltijos šalių lyderiai sutarė reikalauti, kad Baltarusijos režimas gerbtų Ramano Pratasevičiaus teises ir nedelsdamas paleistų jį į laisvę, teigiama pranešime.

Pasak Lietuvos vadovo, oro erdvė virš Baltarusijos turi būti paskelbta nesaugia, o šios šalies orlaiviai neturėtų būti įleidžiami į ES oro erdvę. Taip pat dėl precedento neturinčio keleivinio lėktuvo užgrobimo turi būti nedelsiant atliktas nepriklausomas tarptautinis tyrimas.

Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino.

Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas R. Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas, taip pat sulaikyta jo mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.

Pernai „Nexta“ įkūrėjus 22 metų Sciapaną Pucilą ir 26 metų R. Pratasevičių Baltarusija įtraukė į „asmenų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje“, sąrašą, o patį kanalą paskelbė „ekstremistiniu“ ir nurodė jį blokuoti

Lietuvos duomenimis, lėktuve buvo 171 keleivis, iš jų – 94 Lietuvos piliečiai, taip pat 11 graikų, devyni prancūzai, po keletą baltarusių, lenkų, rumunų, vokiečių, latvių, rusų, taip pat Sakartvelo ir kitų šalių piliečių.

Sekmadienio vakarą lėktuvas grįžo iš Minsko į Vilnių.

Incidentą pasmerkė NATO, Europos Komisijos, dalies ES valstybių vadovai.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų