Užkeikti dvarai

Užkeikti dvarai

Karus ir sovietmetį pergyvenusiems dvarams pastarieji du dešimtmečiai netapo atgimimo laikotarpiu. Priešingai – virtę politikos ir verslo veikėjų nuosavybe, istoriniai pastatai toliau griūva ir nyksta. Keturis iš jų aplankė fotografas Nikas Morozovas.

Kalnaberžės dvaras, Kėdainių rajonas

Valstybė siekia nacionalizuoti šį vienai Seimo nario Viktoro Uspaskicho įmonei priklausantį dvarą, tęsiasi teismai. XVII–XVIII a. jis buvo kunigaikščių Radvilų nuosavybė, XIX a. – grafų Čapskių, o XIX ir XX a. sandūroje – Piotro Stolypino, carinės Rusijos ministro pirmininko, šeimos. Tarpukariu dvarą išsimokėtinai nusipirko poetas keturvėjininkas Kazys Binkis, tačiau nesugebėjęs grąžinti skolų jį prarado. 1925 m. čia buvo įkurta pirmoji Lietuvoje nepilnamečių nusikaltėlių auklėjimo įstaiga, o sovietmečiu veikė vaikų namai.

Bartkuškio dvaras, Širvintų rajonas
Australijos lietuvis Juozas Petraitis, mėginęs siekti Lietuvos prezidento posto ir įsivėlęs į keletą skandalingų istorijų, yra šių griūvančių pastatų šeimininkas. Dvaro rūmai pastatyti ir parkas įkurtas XIX a. viduryje, o auksiniais Bartkuškio laikais vadintina XIX a. antroji pusė, kai jame šeimininkavo Ignas ir Idalija Pliateriai. 1963 m. čia įsteigtas keramikos gaminių fabrikas, veikė degtinės varykla, plytinė, kalkių degykla, vyno darykla. Vėliau pasikeitė keli dvaro savininkai, 1914 m. jis gerokai nukentėjo per gaisrą, sovietmečiu atiteko tarybiniam ūkiui.

Belvederio dvaras, Jurbarko rajonas
2005-aisiais Belvederio dvarą įsigijo Stanislovas Lapeika, visuomenei plačiau nežinomas verslininkas. 1830 m. rūmus pastatė didikas Kleopas Burba, Belvederio dvarą apie 1820 m. nupirkęs iš Tiškevičių. Ant aukšto Nemuno šlaito išdygęs pastatas pavadintas Belvederio rūmais dėl atsiveriančio įspūdingo vaizdo (it. „belvedere“ – gražus vaizdas). K. Burba už dalyvavimą 1863-iųjų sukilime buvo sušaudytas. XX a. pradžioje dvaro savininku tapo kunigaikštis Česlovas Puzinas. Tiek tarpukario metais, tiek ir sovietmečiu dvaras priklausė žemės ūkio mokykloms, prieš aštuonerius metus privatizuotas.

Lentvario dvaras, Trakų rajonas
Statybų verslininkui Laimučiui Pinkevičiui priklausantis dvaras yra tarsi subliūškusio nekilnojamojo turto burbulo simbolis. Apie 1850 m. jį įsigijo grafas Juzefas Tiškevičius, o rūmai pastatyti XIX a. 6–7 dešimtmečiais. Bene gražiausias Lietuvoje dvaro parkas sukurtas pagal garsaus to meto architekto Édouardo André projektą. Beje, šis kraštovaizdžio architektas taip pat suplanavo Palangos, Užutrakio dvarų parkus. Tiškevičiai Lentvario dvarą valdė iki 1939 m., 1945-aisiais jis atiteko Lentvario kilimų fabrikui, o 2007 m. buvo nupirktas L. Pinkevičiaus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų