Jautri jungtis

Jautri jungtis

2017 m. konkurse TENDENCIJOS projektas apdovanotas kaip geriausias kraštovaizdžio kategorijoje. Už poilsio ir vandens sporto centro Zarasuose projektą architektams taip pat skirta Algimanto Zavišos premija už geriausią 2015 metų rekreacinės architektūros kūrinį.

Dar 2010 m. konkursu prasidėjusi Zaraso ežero Didžiosios salos, kurioje vyksta miesto renginiai ir garsūs festivaliai ,,Galapagai“ ir ,,Mėnuo Juodaragis“, paplūdimio sutvarkymo epopėja baigėsi 2015 metais, kai salos pastatų išraiška ir ženklu tapo lieptas, jungiantis ežerą su krantu. Lieptas-terasa jungia ir formuoja skirtingos veiklos erdves. Takas transformuojamas į pastatą, pavėsinę, terasą, prieplauką. Pastatų planai ir tūriai kartoja plastiškas ežero pakrantės ir salos kalvų linijas.

Architektai pasirinko susiliejimo su aplinka ir organiško jos papildymo kelią: dalis komplekso atsiduria žemiau privažiuojamojo kelio. Laikui bėgant pilkėjanti mediena įgaus daugiau gamtos atspalvių. Tokius pokyčius labai įdomu stebėti ne vien iš estetinės, bet ir iš praktinės pusės – kaip keičiasi maumedžio dangos savybės, ar sunku , brangu ją prižiūrėti ir ja naudotis? Tačiau turbūt labiausiai džiugina tai, kad išvengta regioninės architektūros imitavimo ir bandymų pritaikyti jos stiliaus elementus nebūdingai paskirčiai ir masteliui.

Kompleksas skirtas naudotis – visiems. Takas, kuriuo gali (ir sugeba) eiti kiekvienas, ir kuris veda prie vandens, yra galinga metafora. Tačiau vingiuojančio (kopų?) tako idėja nėra vien semantinis triukas, savo literatūriškumu padedantis laimėti konkursą. Medinio tako motyvas atkartotas Palangos H. Mončio parke, plastika atpažįstama Miško dainų parko Anykščiuose projekte ir kituose H. Štaudės ir partnerių projektuose. Zarasuose jis švelniai pakylėja virš pagrindinio korpuso virsdamas tinkamo mastelio apžvalgos aikštele ir sporto tribūna. Dėmesio nusipelno ir universalaus dizaino – prieinamumo visiems – principų išlaikymas. Visame komplekse nėra laiptų ir kitų kliūčių specialiųjų poreikių turintiems žmonėms.

Galutinė komplekso realizacija skiriasi nuo pirminio projekto – deja, jis supaprastėjo, atsisakyta apželdintų stogų, požeminių perėjų. Ir kartu idėja rodosi grynesnė, labiau suprantama tiek žvelgiant iš paukščio skrydžio, tiek ir (tikriausiai) žuvies akimi.

Galerija

Poilsio ir vandens sporto centras Zarasuose

Sklypo plotas: 30186 kv. m

Bendras plotas: 578,35 kv. m

Terasų plotas: 3670 kv. m

Pastatų aukštis: 3,5–6 m

Statyba: 2014–2015 m.

Koncepcija: (architektūrinės dirbtuvės Zarasuose 2010 09 06-09) architektai: Henrikas Štaudė, Aurelija Valkūnaitė, Karolis Radiūnas, Vytautas Lukšas („Archartelė ir partneriai“).

Techninio (2012m.) ir darbo projekto (2014m.) architektai: Henrikas Štaudė, Augustas Minkauskas („Archartelė ir partneriai“).

Realizacija 2015 vėlyvas ruduo.  Atidarymas – 2016m. vasaros sezonui.

KONKURSO TENDENCIJOS’2017 DALYVIS

I vietos laimėtojas kraštovaizdžio kategorijoje

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite