(BNS nuotr.)

Nacionalinio stadiono konkursas gali įvykti ir likus vienam dalyviui

Nacionalinio stadiono konkursas gali įvykti ir likus vienam dalyviui

Traukiantis vienam iš dviejų likusių Nacionalinio stadiono koncesijos konkurso dalyvių, Vilniaus meras Remigijus Šimašius viliasi konkurso nenutraukti.

Beveik 90 mln. eurų vertės konkurse gali likti tik koncerno „Icor“ (buvęs „Rubicon“) valdoma bendrovė „Axis Industries“. Kitas dalyvis – Kauno „KDS grupės“ ir Lenkijos „Budimex“ konsorciumas – žada trauktis iš kovos.

„KDS grupės“ vadovas ir akcininkas Petras Sabalys praėjusią savaitę pranešė savivaldybei, jog projektas yra rizikingas ir įmonė jame nedalyvaus. Netrukus savivaldybę pasiekė kitas – „KDS grupės“ valdybos pirmininko Rokvaldo Bartusevičiaus laiškas – jame rašoma, kad įmonės vadovas nesuderino pozicijos su valdyba, todėl jo raštas negalioja. Tikroji „KDS grupės“ pasitraukimo priežastis gali būti visai kita – prasta jos finansinė padėtis, nes ji neatsiskaito su verslo partneriais, jos kredito rizika – itin aukšta.

Be to, motyvuodama per didele rizika, apie pasitraukimą iš konkurso trečiadienį BNS pranešė ir „KDS grupės“ partnerė „Budimex“.

Meras derėsis ir su vienu dalyviu

Vilniaus meras R. Šimašius teigia, kad savivaldybė tęs konkursą net ir tuo atveju, jeigu jame dalyvaus tik koncernas „Icor“.

„Labai norėčiau, kad dalyvautų du dalyviai, jeigu bus vienas, tai derėsimės su vienu, bet mano tikslas, kad būtų du, kad išrinktume geriausią variantą, o ar dalyvaus, kuri dalyvaus, paaiškės spalio 23 dieną“, – BNS sakė R. Šimašius.

Jis tikino, kad savivaldybė nenutrauks konkurso, nors kai kurie koncesijos konkurso komisijos nariai, BNS žiniomis, siūlo tai padaryti.

„Tikrai nedrįstu sakyti, ką kas svarsto, man akivaizdu, kad pagal dizainą, kaip padarytas konkursas, geriau yra du dalyviai, stipresnės derybinės pozicijos. Su vienu lygiai taip pat galima derėtis ir šnekėti. Pagal konkurso sąlygas bent vienas yra reikalingas dalyvis ir svarbu galutinės sąlygos. Apie tai, kad nutraukti ar nenutraukti, dabar nebuvo svarstoma“, – teigė R. Šimašius.

„Geriau yra du dalyviai, stipresnės derybinės pozicijos. Su vienu lygiai taip pat galima derėtis ir šnekėti. Pagal konkurso sąlygas bent vienas yra reikalingas dalyvis ir svarbu galutinės sąlygos. Apie tai, kad nutraukti ar nenutraukti, dabar nebuvo svarstoma“, – teigė R. Šimašius.

Jis pripažįsta, kad konkurse likus tik prieštaringai vertinamo koncerno „Icor“ valdomai įmonei, savivaldybė sulauks spaudimo.

„Turbūt bus, šiuo atveju, šita grupė yra tokia, dėl kurios visada pasitaikys daugiau spekuliacijų nei dėl kitų grupių. Man asmeniškai svarbu, kad stovėtų stadionas ir būtų pastatytas efektyviai, valdomas efektyviai, už tinkamą, visuomenei priimtiną kainą. Tai vienintelis kriterijus, pagal kurį aš vertinsiu“, – BNS sakė R.Šimašius.

Jis pripažįsta, jog „KDS grupės“ ir „Budimex“ konsorciume yra įvairių svarstymų, tačiau tikisi, kad kompanijos pateiks pasiūlymą.

„Formaliai žiūrint, laikas yra iki spalio 23 dienos pateikti įpareigojančius pasiūlymus dviems konkurso dalyviams, kurie praėjo pirmąjį konkurso etapą, tai spalio 23 dieną ir paaiškės, ar tie pasiūlymai pateikti, ar nepateikti. Iki tol visi svarstymai – dalyvauja, nedalyvauja, kaip dalyvauja, yra tik versijos. (…) Aš tikiuosi, kad abi kompanijos pateiks savo pasiūlymus“, – sakė meras.

„Per anksti tai teigti, aš žinau, kad konsorciumo viduje yra svarstomos įvairios galimybės, bet teigti, kad tikrai traukiasi, yra per anksti“, – pridūrė jis.

Anot R. Šimašiaus, jeigu konkurse dalyvaus nors vienas dalyvis ir su juo pavyks susitarti, tada nebus grėsmės prarasti ES paramos, tačiau kitu atveju tokia grėsmė egzistuoja.

„Konkurso terminai nustatyti realistiniai ir taip, kad įsitenka į europinių lėšų panaudojimo terminus puikiai, yra rezervo šiek tiek, bet jo nėra daug, jei kokia procedūra užtruktų, bet jei norime, kad viskas įvyktų pagal šitą scenarijų, turi būti nors vienas dalyvis, su kuriuo mes susiderėtume“, – tikino meras.

88,5 mln. eurų vertės projektui iš ES fondų tikimasi gauti 33,6 mln. eurų – šie pinigai, BNS žiniomis, turi būti išmokėti ir panaudoti iki 2022 metų rugsėjo. Jei konkursas vyks, kaip numatyta, sutartis su jo laimėtoju įsigaliotų 2019 metų balandį, tuomet būtų pradėtos statybos.

KDS pasitraukimą galėjo lemti prasta finansinė padėtis

BNS žurnalistams nepasiekiamas „KDS grupės“ vadovas P. Sabalys rašte konkurso komisijai (jo kopiją matė BNS) oficialiai nurodė, kad grupė, atlikusi projekto finansinę ekspertizę ir įvertinusi specialistų išvadas, nutarė, kad projekto finansavimo sistema yra per daug rizikinga ir negarantuojanti grąžos.

Tačiau jos pasitraukimą gali lemti ir nepakankamas pačios „KDS grupės“ finansinis pajėgumas – ji neatsiskaito su verslo partneriais.

Maždaug 1 mln, eurų metinių pajamų gaunančios bendrovės „Dukotiekis“, kuri kartu su „KDS grupės“ įmone „Kauno dujotiekio statyba“ (KDS) bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ užsakymu stato ir rekonstruoja dujotiekius, vadovas Jonas Rezgys BNS teigia, kad KDS laiku neatsiskaito už darbus, nors ir gauna lėšų iš ESO, bendrovei nuolat trūksta apyvartos lėšų. „Dujotiekis“ maždaug 200 tūkst. eurų KDS skolą bando atgauti per skolų išieškojimo bendrovę.

„Mes esame kreipęsi į išieškojimo firmą ir su jais veda derybas ir reikalauja, kad ta skola būtų išmokėta. Skola šiuo metu yra apie 200 tūkst. eurų – tai labai didelė skola“, – BNS sakė J. Rezgys.

Pasak jo, įmonė už praėjusius metus atsiskaitė su „Dujotiekiu“, tačiau susikaupė naujos skolos nuo metų pradžios.

„Mes su jais pernai vis kalbėjomės, buvom pasirašę susitarimus, bet jie jų nesilaiko, telefonais neatsiliepia. Už pernai metus buvo apie 240 tūkst. eurų skola, tai jau išieškojome, o šiais metais turime bendrą jungtinės veiklos sutartį su ESO, objektuose dirbame, jie iš ESO pinigus gauna ir kažkur juos pradangina, nesumoka, nors įsipareigoja per 5 dienas sumokėti“, – aiškino „Dujotiekio“ vadovas.

Jis tikino nesąs linkęs inicijuoti KDS bankroto, mat tokiu atveju ilgai užtruktų atgauti pinigus.

„Teismas – tai ilgas procesas, kol teismas apsisuks, jie gal jau bus bankrutavę, jie vis svajoja iš kažkur gauti didelius pinigus ir sumokėti, bet jie svajoja jau metus“, – teigė J.Rezgys.

„Kauno dujotiekio statybos“ pajamos pernai, palyginti su 2015 metais, sumažėjo 16 proc. iki 15,097 mln. eurų, grynasis pelnas smuko 15 kartų iki 74,5 tūkst. eurų. Tačiau J. Rezgys abejoja, ar įmonė apskritai yra pelninga.

„15 mln. eurų buvo apyvarta, o 70 tūkst. eurų pelnas, turbūt ištemptas tas pelnas, kažko nenurašė – 70 tūkst. eurų yra nulis sveikų nuo tokios apyvartos“, – svarstė „Dujotiekio“ vadovas.

„Kiek ten pelningai? 15 mln. eurų buvo apyvarta, o 70 tūkst. eurų pelnas, turbūt ištemptas tas pelnas, kažko nenurašė – 70 tūkst. eurų yra nulis sveikų nuo tokios apyvartos“, – svarstė jis.

Kredito biuras „Creditinfo“, kurios BNS paprašė įvertinti įmonę, teigia, kad KDS pasižymi aukšta kredito rizika. Rugpjūčio 9 dienos duomenimis, KDS vėlavimo atsiskaityti reitingas siekia 10 (aukščiausia rizika), o bankroto – 8 (aukšta rizika).

KDS dalyvauja ir kitame dideliame konsorciume, kuris už 178 mln. eurų stato „Lietuvos energijos“ Vilniaus kogeneracinę elektrinę. Jame taip pat yra „Budimex“, o konsorciumui vadovauja Vokietijos „Steinmuller Babcock Environment“ – pastaroji, BNS žiniomis, ieško, kuo pakeisti KDS, kuri turėtų atlikti apie 12 proc. visų statybos darbų.

Vilniaus kogeneracinės elektrinės vadovas Saulius Barauskas BNS trečiadienį sakė, kad už projektą atsakinga Vokietijos kompanija – jai liepos pabaigoje avansu buvo pervesta 17,8 mln. eurų, o tiesiogiai „Kauno dujotiekio statybai“ lėšos nėra mokamos.

Pasiūlymų konkursui laukiama iki spalio 23 dienos

Nacionalinio stadiono koncesijos konkursas paskelbtas pernai rugsėjį, o preliminarius pasiūlymus jo dalyviai turi pateikti iki spalio 23 dienos.

Sutartis tarp Vilniaus savivaldybės, Kūno kultūros ir sporto departamento bei privataus investuotojo turėtų būti pasirašoma 25 metams, o kompleksas priklausys Vilniaus savivaldybei, kuri statybai skirs 2,9 mln. eurų, o jo išlaikymui – po 0,5 mln. eurų kasmet.

Stadiono komplekse turėtų įsikurti iki 300 vietų vaikų darželis, ne mažiau kaip 3 futbolo aikštelės, lengvosios atletikos stadionas, sporto salės, kultūros ugdymo centras ir biblioteka, sporto muziejus. Savivaldybė bus atsakinga už vaikų darželio, bibliotekos ir dalies neformaliam ugdymui skirtų patalpų veiklą, departamentas – už sporto muziejų. Už visa kita – patalpų įrengimą, priežiūrą ir naudojimą – atsakys koncesininkas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų