Jau keturioliktus metus vyksianti Tarptautinė Vilniaus knygų mugė – kultūros gerbėjų bene labiausiai laukiamas metų renginys. Šių metų temą – paauglių ir jaunimo literatūrą – itin tiksliai formuoja ir atspindi renginio šūkis „Čia knygų erdvė – prisijunk!“
Kaip teigia organizatoriai, labiausiai paplitę šiandienių paauglių pomėgiai – internetas, socialiniai tinklai ir trumposios kalbos vartojimas – siūlo klausti: o ką jie skaito? Kas jiems patinka ar aktualu šių dienų literatūroje? Apie jaunimo literatūrą ir jos reikalingumą bus surengta ne viena diskusija – ir vieša, ir, be abejo, privati (pastarosios yra bene žaviausias tokių susibūrimų bruožas).
Kasmet pagerinamas lankytojų skaičiaus rekordas leidžia spėti, kad šiais metais keturias dienas truksiančioje knygų šventėje vėl netrūks ne tik lankytojų, bet ir dalyvių: greta leidyklų stendų – Bukinistų pasažas, prie kurio šiemet jungiasi ir tobulai gardžios kavos propaguotojai, greta leidinių pristatymų – Knygos kino teatras ir, kaip visuomet, parodos, kurių įdomiausios šiemet žada būti dvi: Romo Oranto (1949–2012) iliustruotų knygų vaikams ekspozicija ir „Lenkų komiksai – istorijos debesėliuose“, pristatysianti lenkų komiksų kūrimo meno istoriją.
Kaip ir kasmet veiks kūrybinė studija „Tu gali sukurti knygą“. Taip pat atgis legendinė kultūrinė kavinės erdvė „Literatų svetainė“. Šiais metais publikos lauks ir staigmena – nauja, atvira ir sąveiki renginių ir bendravimo vieta Biblioteka@įkrauk.lt – biblioteka be sienų, sukurta kiekvienam mugės lankytojui.
Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje naujausias savo knygas pristatys garsiausi Lietuvos kūrėjai: rašytojas Sigitas Parulskis – romaną „Tamsa ir partneriai“, Gintaras Grajauskas – „Istorijas apie narsųjį riterį Tenksalotą ir drakoną misterį Kaindlį“ (beje, specialiai pastarajai knygai pristatyti susiburs legendinė G. Grajausko grupė „Kontrabanda“ ir surengs, tikiu, neįtikėtiną koncertą). Viena skaitomiausių lietuvių rašytojų Kristina Sabaliauskaitė supažindins su savo apsakymų rinkiniu „Danielius Dalba & kitos istorijos“, poetas Donaldas Kajokas – su antruoju savo romanu „Ežeras ir kiti jį lydintys asmenys“. Taip galima būtų vardyti be galo. Šiųmetės knygų mugės programoje – daugiau nei 300 skirtingų renginių per keturias ypatingas paskutinio kalendorinio žiemos savaitgalio dienas. Kaip sako mugės šūkis, likite prisijungę prie knygų, neatsijunkite, o jei trūksta atsargų – būtinai papildykite.
Apdovanojimai ir kiti pagerbimai
Esu įsitikinusi, renginys prarastų dalį žavesio, jei atsisakytų ar netektų įvairiausių apdovanojimų ir geriausiųjų paskelbimo, kurio tie geriausieji ir jų palaikymo komandos laukia ištisus metus. Taip jau susiklostė, kad pačios svarbiausios literatūrinės premijos yra įteikiamos arba jų laureatai paskelbiami Vilniaus knygų mugės metu. Viena vertus, tai dar labiau sustiprina premijos reikšmingumą – būti apdovanotam skaitymą ir knygą adoruojančioje šventėje, kita vertus, neretai dėl knygų ir renginių gausos kai kurios premijos ima ir prasprūsta arba nesulaukia deramo dėmesio. Tačiau mes ne apie tai. Mes apie tai, kokių premijų laureatai bus apdovanoti šiųmečiame renginyje.
Šeštadienį, Nekasdienių pasimatymų dieną, bus paskelbtas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto (LLTI) premijos laureatas, aptartas kūrybiškiausių 2012 m. autorių dvyliktukas. LLTI dvyliktukas – tai kasmetė literatūros mokslininkų pastanga įvertinti lietuvių literatūros procesą ir išskirti kūrybiškiausius rašytojus. Pati premija laureatui teikiama ne mugės metu, o minint Kovo 11-ąją. Šįkart verstinės metų knygos rinkimų ilgąjį sąrašą skelbs ir Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga, kiekvienais metais įvertinanti verstinės literatūros naujienas.
Be abejo, premijų teikimo prasme pati svarbiausia diena yra sekmadienis. Būtent paskutinę renginio dieną bus apdovanojami Metų knygos rinkimų laureatai. Šįkart apdovanojimai žada būti išskirtiniai, mat rinkimų, vykstančių nuo 2005 m., istorijoje pirmą sykį skaitytojai gali išrinkti ir geriausią poezijos knygą. Bus apdovanoti net keturių kategorijų laureatai: vaikų knygos, paauglių knygos, suaugusiųjų knygos ir poezijos knygos.
Sekmadienį ketvirtą kartą bus įteikta ir Jurgos Ivanauskaitės premija. Jos laureatu šįkart tapo poetas Gintaras Bleizgys, praėjusiais metais išleidęs poezijos rinkinį „Sodas“. Apdovanojimas jam paskirtas už kūrybinės sąmonės atvirumą ir intensyvumą, už poetinę drąsą ir galią kurti metafizinę tikrovę, už poetinio žodžio įtaigą, kai žodis yra daugiau nei žodis, veikiau „išsiplėšęs, išsprogęs grynuolis“.
Laukiamiausi svečiai
Kaip ir kasmet vienas svarbiausių Tarptautinės Vilniaus knygų mugės akcentų ir laukiamiausių dalykų – iš užsienio atvykstančių rašytojų sąrašas. Kiekvienais metais jis gausus, nors ir tviska skirtingo masto bei ryškumo žvaigždėmis. Ne išimtis ir šiųmetė mugė. Dar oficialiai nepaskelbus renginių programos, jau buvo žinomas svečių sąrašas, kuriame – daugiau nei 20 garsesnių ar ne tokių garsių pavardžių. Įdomius ir netikėtus susitikimus žada visos, bet aš rekomenduočiau kelias jų.
Turbūt vienas ryškiausių šiųmetės programos svečių bus Vilniaus knygų mugės kvietimu Lietuvoje viešėsiantis Antanas Šileika. Lietuvių kilmės Kanados rašytojas pristatys naujausio savo romano „Pogrindis“, pasakojančio apie partizaninį karą, vertimą į lietuvių kalbą (iš anglų kalbos vertė Irma Šlekytė, išleido leidykla „Versus aureus“). Romanas pakliuvo tarp geriausių 2011 m. Kanadoje išleistų knygų, o kino režisierius Tomas Donela ketina pagal jį kurti filmą.
Skaudžias temas gvildens ir Ellen Cassedy iš JAV, knygos „Mes esame čia. Atsiminimai apie holokaustą Lietuvoje“ autorė. Leidinys populiarus ir kelia daug diskusijų Amerikoje, ypač tarp tenykščių lietuvių, tad įdomu patirti, kokia bus lietuvių reakcija. Šiais metais į knygų mugę atvyksta ir knygos „Mečetės namai“ autorius Kaderas Abdolah. Irane gimęs, Nyderlanduose gyvenantis ir olandų kalba rašantis rašytojas žada įdomų ir kiek rytietišką susitikimą.
Tai tiek punktyriškų ir kuklių pastabų, net ne rekomendacijų. Tikiu, kad kiekvienas ras, kada ir kur laukia susitikimas su patinkančiu rašytoju.
Tarptautinė Vilniaus knygų mugė, Lietuvos parodų ir kongresų centras „Litexpo“ (Laisvės pr. 5, Vilnius), vasario 21–24 d.







