Kaipmat iš namų pajudės visa Lietuva: maži ir seni, pėsti ir važiuoti, keliaus aplankyti mirusių artimųjų kapų. Tomis dienomis transporto eismas intensyvus ir važiavimo sąlygos sudėtingesnės nei kasdien.
Panevėžio apskrities policija mirusiųjų pagerbimo dienomis linki net tik, kad ant kapų ramiai degtų žvakės, kad jų liepsna nutiestų kelią Anapilin, kad akimirkai susijungtų gyvųjų ir mirusiųjų pasauliai, kad mylimų žmonių kapai atrodytų įspūdingiau nei kasdien, bet ir saugumo kelyje.
Šio komisariato Kelių policijos biuro pareigūnai pasiruošę pasirūpinti nukreipiamaisiais ženklais ir eismo reguliavimu. Jie rekomenduoja panevėžiečiams, norintiems išvengti automobilių kamščių problemos, į Šilaičių kapines važiuoti ne pro senąsias kapines Ramygalos gatvėje, o iš miesto vykti Upytės link, įvažiuoti į aplinkkelį ir važiuoti į Šilaičius arba kitu keliu – pro Velžį važiuoti į magistralę ir ja pasiekti kapines.
Atsižvelgdami į tai, kad didžiausias automobilių srautas būna nuo 12 iki 17 val., pareigūnai pataria mirusiųjų lankytojams į kapines vykti arba anksčiau, arba vėliau, kaimynams rekomenduoja važiuoti viena transporto priemone, esant galimybei, naudotis viešojo transporto paslaugomis. Tai užtikrins greitesnę ir saugesnę kelionę. Žinoma, saugumas priklausys ir nuo vairuotojų kantrybės, atidumo, tolerancijos vieni kitiems.
Pareigūnai primena Kelių eismo taisyklių 110 punkto reikalavimą: „Jeigu kelyje, kuriame yra dvi (ar daugiau) tos pačios krypties eismo juostos, vienoje iš jų eismas yra negalimas ir susidarė transporto priemonių eilė, kiekvienas gretima eismo juosta važiuojantis vairuotojas privalo leisti vienai transporto priemonei (pirmajai iš susidariusios eilės) persirikiuoti į jo užimamą eismo juostą. Persirikiuojantis privalo įsitikinti, kad jam duoda kelią.“
Primename vairuotojams, kad dygliuotas padangas šalies keliuose galima naudoti tik nuo lapkričio 1 d, o nuo lapkričio 10 d. draudžiama važinėti vasarinėmis padangomis. Vairuotojai, iki lapkričio 10 dienos nespėję pasikeisti vasarinių padangų žieminėmis, rizikuoja būti nubausti pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 1241 str. 7 d. įspėjimu arba pinigine bauda nuo dvidešimties iki keturiasdešimties litų. Policijos pareigūnai pabrėžia, kad bausti galima ir tuos, kurie žiemines padangas montuoja tik ant dviejų transporto priemonės ratų.
Rudenį ir žiemą vairuotojai turėtų atsižvelgti ir į meteorologines sąlygas (lietų, rūką, šlapdribą, plikledį, slidžią kelio dangą). Vairuotojams reikia itin atidžiai rinktis saugų važiavimo greitį, atstumą iki kitos transporto priemonės, įvertinti stabdymo kelią. Labai svarbu, kad tamsiuoju paros metu nepriekaištingai veiktų transporto priemonės šviesos (artimųjų ir tolimųjų šviesų žibintai, posūkių signalai, avarinė signalizacija, priekiniai (galiniai) rūko ir kt. žibintai), stiklų ir šoninių veidrodėlių apšildymo sistema.
Policija taip pat primena, kad lengvaisiais automobiliais automagistralėse nuo lapkričio 1 d. iki kovo 31 d. leidžiama važiuoti ne didesniu kaip 110 kilometrų per valandą greičiu, o greitkeliuose ne didesniu kaip 100 kilometrų per valandą greičiu.
Kriminalistai ragina žmones automobiliuose nepalikti rankinių, brangių pirkinių, daiktų, nepamiršti užrakinti automobilių, įjungti apsaugos signalizaciją.
Išvykstant iš namų, primena pareigūnai, būtina pasirūpinti turto saugumu – uždaryti langus, balkonų duris, užrakinti butų duris, įjungti, jei yra, apsaugos signalizaciją, paprašyti namie liekančių kaimynų pasidomėti, ar prie buto durų kas nors nesibrazdina.
Kriminalistai ne darbo dienomis dirbs mikrorajonuose kartu su policijos rėmėjais, kinologais. Jų pagalba, atsitikus nelaimei, bus teikiama bendruoju pagalbos telefonu 112.
Panevėžio AVPK vyresnioji specialistė Regina Bučinskienė





