(T.Lukšio/BFL nuotr.)IAE nekomentuoja, dėl ko susitarta su „Nukem“.
Ignalinos AE ir kompanijos „Nukem Technologies“ atstovai oficialiai nepaskelbė apie praėjusį ketvirtadienį pasirašytą tarpinę bendradarbiavimo sutartį, o dabar tik patvirtina jos pasirašymo faktą, tačiau detalių nekomentuoja.
Dienraštis „Verslo žinios“ teigia, kad praėjusią savaitę VĮ Ignalinos atominė elektrinė (IAE), pasirašė tarpinę sutartį (angl. Heads of Agreement) su bendrove „Nukem Technologies“ ir oficialiai pripažino atsakomybę dėl dalies Kietųjų radioaktyviųjų atliekų tvarkymo ir saugojimo komplekso (B2/3/4) finansavimo skylės.
Trūksta daugiau nei 100 mln. eurų, o Lietuvos institucijų – IAE, Valstybinės atominės energijos saugumo inspekcijos (VATESI) ir Visagino savivaldybės – atsakomybė sudaro 78 mln. eurų. Lietuva tikisi šią sumą padengti ne iš savo mokesčių mokėtojų kišenės, o gavusi papildomą IAE uždarymo donorų finansavimą.
Nei IAE, nei „Nukem“ neišplatino oficialaus pranešimo apie susitarimą. Apie jį dienraštis teigia sužinojęs Briuselyje bendraudamas su vienu Europos Komisijos pareigūnu. „Susitarimas pasiektas, jokio ginčo dėl B2/3/4 objekto nėra, IAE sutiko kompensuoti 78 mln. EUR“, – dienraščiui teigė pareigūnas.
IAE generalinis direktorius patvirtino tarpinės sutarties su „Nukem“ pasirašymo faktą, tačiau atsisakė komentuoti jos turinį. Kitų „Verslo žinių“ neoficialiai kalbintų pareigūnų bei ekspertų, kurie įdėmiau stebi IAE uždarymo procesą, nuomonės išsiskyrė.
Vieni sakė, kad pasirašydama tarpinę sutartį su „Nukem“ Lietuva priėmė rangovo sąlygas. „Prieš metus „Nukem“ pretenzijos dėl B2/3/4 buvo 20 mln. EUR mažesnės, todėl patenkinę jas tada būtume išsivertę daug pigiau“, – teigė vienas branduolinės saugos specialistas. Tačiau, kitų pašnekovų nuomone, tarpinė sutartis ją pasirašiusiųjų pusių niekaip neįpareigoja, tik įtvirtina IAE ir „Nukem“ norą bendradarbiauti.







