Su gydytoja Gitana Žukiene kalbamės apie ligų
profilaktiką ir jos svarbą kiekvienam iš mūsų.
Pastaraisiais metais labai mažai dėmesio skiriama profilaktikai. Visi (tiek gydytojai, tiek valdžia, tiek ir patys žmonės) pamiršę apie paprastą ligų profilaktiką.
Taip yra visoje Lietuvoje. Taip atsitiko ne staiga. Jau nuo nepriklausomybės paskelbimo kasmet vis mažiau dėmesio skiriama ligų profilaktikai. Ir tai vyksta valstybiniu mastu. Iki šiol dar nėra vieningos valstybinės ligų profilaktikos programos, o profilaktikos finansavimas nepakankamas. Dėl šios paprastos priežasties gydytojai negali skirti profilaktinių tyrimų. O ką jau kalbėti apie naujų tyrimų įvedimą, gydymo įstaigoms jie tiesiog per brangūs. Be to, ir patiems žmonėms labai trūksta informacijos apie galimybes profilaktiškai išsitirti ir būti sveikiems arba bent jau laiku užkirsti ligai kelią.
Ką tuomet turėtumėm daryti mes, paprasti žmonės?
Paprastas žmogus jau nuo Tarybų Sąjungos laikų buvo pripratęs, kad jo sveikata, taigi ir ligų profilaktika, turi rūpintis jo gydytojas arba darbdavys, bet tik ne jis pats. Dabar jau reikia tai pamiršti. Profilaktika reikalinga ne valstybei, o pačiam žmogui. Ne veltui visuomet yra kartojama, kad turtingos valstybės apskaičiavo – profilaktiniai tyrimai ne tik sutaupo pinigus, bet ir laiką. Ir čia kalbama ne tik apie valstybę, bet apie žmogaus pinigus ir laiką: pagalvokite, kur daugiau išleisite – vienam profilaktiniam tyrimui ar ligai gydyti, kai reikia ne vieno, o kelių vaistų, kai reikalingas nedarbingumo pažymėjimas, kai reikia gulėti ligoninėje, aš net nekalbu, kiek išleisite pinigų, jeigu prireiks operuotis. Tas pats kalbant ir apie laiką: atėjai į laboratoriją, atlikai profilaktinį tyrimą ir pasiėmei atsakymą. Viskas – daugiausia viena eilutė. Įsivaizduokite, jei jau sergate, tada stovite eilėje ne tik pas savo šeimos gydytojus, bet ir pas konsultantus.
Iš jūsų žodžių suprantu, kad profilaktika tikrai reikalinga pačiam žmogui. Bet niekas nežino ar bent jau nekalba, kada reikia profilaktiškai tirtis?
Kiekvienas, nuo mažiausio iki seniausio, turi tirtis profilaktiškai bent jau kartą per metus. Kokius konkrečiai tyrimus reikia atlikti, priklauso nuo amžiaus grupės. Kadangi informacijos apie profilaktinius tyrimus trūksta ne tik paprastiems žmonėms, bet ir gydytojams, “Medicina practica” laboratorija nuolatos organizuoja profilaktinių tyrimų akcijas. Taigi apie tyrimus daugiau sužino ir paprasti žmonės.
Kodėl būtent jūsų laboratorija organizuoja tokias, sakyčiau, šiuo metu nelabai aktualias akcijas? Geriau juk pigiau, su nuolaida nusipirkti pieno ar daržovių, drabužį, bet ne tyrimą.
Sutinku, kad dabar žmonės, bent jau dauguma jų, taip ir mano… Čia noriu visiems priminti seną tiesą, kad sveikatos nenusipirksi už jokius pinigus, todėl geriau ją tausoti iš anksto. Mūsų laboratorija jau nuo 2000-ųjų pastebėjo labiausiai apleistą sritį – profilaktiką, todėl jau nuo tada visą savo veiklą skiria žmonėms ir ligų profilaktikai.
Tai ar nedirbate Sizifo darbo, kai profilaktika niekam nereikalinga?
Tikrai ne ir niekada taip nemanysime. Mes esame ne pelno siekianti organizacija ir visi mūsų tikslai ir siekiai skirti žmogui, kas skirta žmogui ir jo sveikatai, negali būti be tikslo ar visiškai nereikalinga. Be to, mes nesame vieni šitame karo lauke. Mums labai daug padeda Panevėžio miesto poliklinikos gydytojai, kurie taip pat suteikia ir papildomos informacijos žmonėms apie profilaktiką, ir konsultuoja ligos atveju.
Matau, kad iš tiesų nebloga komanda: laboratorija ir gydytojai. Kaip jūs organizuojate profilaktinių tyrimų akcijas? Juk reikia žinoti, kokie tyrimai reikalingi žmonėms?
Kartais tai nėra labai paprasta, nes, kaip minėjau, Lietuvoje dar nėra vieningos ligų profilaktikos programos. Mes remiamės kitų valstybių (JAV, Japonija, Europos Sąjungos valstybės) patirtimi ir moksliniais tyrimais, taip pat vadovaujamės PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos) rekomendacijomis.
Kokie profilaktiniai tyrimai yra aktualūs lietuviams?
Aš papasakosiu apie tuos, kuriems šiuo metu laboratorija “Medicina practica” taiko 50 proc. nuolaidą, nes kalbėti apie visus iš karto mums neužtektų ir visos dienos. Taigi iki kovo 31 dienos visi vyrai gali su 50 proc. nuolaida išsitirti PSA (arba prostatos specifinį antigeną), o visos moterys – skydliaukės hormonus.
Kodėl vyrams PSA, o moterims skydliaukė?
Visame pasaulyje visi vyrai, sulaukę 40 metų, privalo kartą per metus atlikti profilaktinį PSA tyrimą. Šis paprastas tyrimas suteikia labai daug informacijos apie prostatos būklę, o ypač apie ankstyvas prostatos vėžio stadijas, kurios išgydomos vaistais. Taigi anksti nustačius prostatos ligą galima išvengti ne tik rimtesnių sveikatos sutrikimų, bet ir išvengti operacijos. Moterims – skydliaukės hormonai, nes daugiausia moterys serga skydliaukės ligomis, be to, profilaktiniai hormonų tyrimai leidžia išsiaiškinti tikrąsias negalavimų priežastis ir užkirsti kelią ligai dar jai neįsibėgėjus, kai dar galima viską pakeisti paprastomis priemonėmis ar gydyti vaistais.
Mane jau įtikinote. Aš visiems priminsiu, kad “Medicina practica” laboratoriją rasite Nemuno g. 75, Panevėžio miesto poliklinikos antrame aukšte. Manau, tikrai verta pasinaudoti tokia didžiule nuolaida.
Tikrai verta, ypač kai jau žinai, kad tai reikalinga tik tau pačiam, o ne kaimynui ar valstybei… Tik sveikas žmogus gali būti pakankamai darbingas ir laimingas. Tad pasirūpinkime savimi, kad būtumėm iš tiesų laimingi.
Kalbėjosi Giedrė Kuzmickaitė







