Praėjus beveik dviem mėnesiams nuo gaisro
Naujamiesčio Šv. Apaštalo Evangelisto Mato bažnyčioje ima aiškėti, jog bažnyčios
stogas buvo silpniausia statinio vieta ir be gaisro kada nors vis tiek būtų
nugriuvęs. Projektavimo specialistai, kruopščiai apžiūrėję bažnyčios likučius,
įsitikino, kad kone prieš 100 metų dengiant šventovės stogą, dirbta ne
inžinierių, bet kaimo amatininkų.Tokią prielaidą jie padarė pastebėję, jog
bažnyčios stogas sukonstruotas su daugybe klaidų: stogo konstrukcija, laikanti
gegnes, atremta ne ten, kur ją reikėjo atremti, be to, buvo mūryta ant kupolų,
ko daryti irgi negalima.
Tapo panaši į Notre Dame
Statinių projektavimo biuro savininkas Raimundas Pilkauskas mano, jog taip neteisingai sukonstruotas Naujamiesčio šventovės stogas ir be gaisro kada nors vis tiek būtų nugriuvęs.
Projektavimo įmonės vadovas teigia, jog per gaisrą sudegus bokštams, įgriuvo viena bažnyčios skliauto dalis, o prieš gerą savaitę toks pat likimas ištiko ir antrąją.
Ten, kur yra presbiterija (šventovės dalis, skirta didžiajam altoriui), anot R.Pilkausko, viskas gerai, bet didžiosios salės stabilumas jam kelia nerimą. Specialistas spėja, kad gali prireikti permūryti plytas, nes išsilaikiusiosios ne visos yra geros.
R.Pilkausko vadovaujama įmonė jau yra suprojektavusi stogą virš pagrindinės bažnyčios salės, bet darbo į priekį dar turi užtektinai.
„Bažnyčia – ne kluonas. Prie jos reikia gerokai padirbėti. Be to, sunku laipioti pastatu, kuris nebuvo taip nepriekaištingai pastatytas kaip, pavyzdžiui, Krekenavos bažnyčia. Pastarosios meistrų profesionalumas tiesiog nustebino“, – tvirtina R.Pilkauskas.
Pašnekovas sako girdėjęs, kad Naujamiesčio šventovės, statybų dokumentai, visa informacija apie statytojus saugoma Rygos archyve.
Pasiteiravus, kokią bažnyčią po restauravimo darbų statinių projektavimo biuro vadovas įsivaizduoja, R.Pilkauskas sakė, jog šiuo klausimu bus svarbi ir parapijiečių nuomonė. Bebokštė Naujamiesčio šventovė projektuotojui dabar labai panaši į Pary-žiaus Notre Dame katedrą, todėl jis žada užsakovams pasiūlyti du variantus: arba bažnyčią palikti bebokštę, arba ant jos statyti žemesnius stiklinius bokštus. Aišku viena – tokių didžiulių bokštų, kokie buvo, maldos namai nebeturės.
Bokštai bus kepurėti
Naujamiesčio klebonas Algirdas Dauknys tvirtina, jog pirminės pastato būklės ekspertų išvados yra gautos praėjusios savaitės pradžioje. Jose, anot kunigo, teigiama, kad geltonosios plytos nėra stiprios, bet pastato mūras stabilus.
Taip pat atlikus papildomus plytų ir rišamojo skiedinio tyrimus, nustatyta,
jog didieji bažnyčios kupolai nenukentėjo dėl to, kad jie buvo apipurkšti
skiediniu, kuris per gaisrą apsaugojo jų paviršių.
Plačiau skaitykite spalio 15 d.
„Sekundėje“.
Angelė VALENTINAVIČIENĖ
G.Lukoševičiaus nuotr. Kunigas Algirdas
Dauknys, rūpindamasis, kad bažnyčia kuo greičiau turėtų stogą, pats laipioja ant
jos sienų ir, daugelio nuostabai, demonstruoja neįtikėtiną drąsą.







