Žudikas į laisvę neištrūko

Žudikas į laisvę neištrūko

 

Skaistakalnio parke miegantį nepažįstamą žmogų pagaliu mirtinai uždaužiusiam panevėžiečiui nepavyko į laisvę ištrūkti anksčiau laiko.

Aštuoneriems metams kalėti nuteistas 22-ejų Modestas Šmigelskis tikėjosi bausmės laiką susitrumpinti bent trejais metais. Teismas tokią galimybę atmetė atkreipęs dėmesį, kad ir būdamas už grotų jis sugebėjo užsidirbti drausminių nuobaudų.

Prieš penkerius metus, spalį, Skaistakalnio parke ant suolelio gimtadienio išvakarėse prigulusio 43-ejų vyro naktis tapo paskutine jo gyvenime.

Per parką tekančiame Žagienio upelyje plūduriuojantį išrengtą kūną aptiko šunį vedžiojantis praeivis ir pranešė policijai.

Stulbino brutalumas

Iš mirusiojo striukės kišenėje buvusiųjų dokumentų paaiškėjo, jog vyras neturėjo nuolatinės gyvenamosios vietos, retkarčiais apsistodavo nakvynės namuose. Mirusiojo tapatybę patvirtino ir pirštų atspaudai, sulyginti su turimais policijos kartotekoje. Tragedijos dieną jam buvo sukakę 43-eji.

Jau tą pačią dieną buvo sulaikytas pirmas įtariamasis. Netrukus nustatytas ir dar vienas egzekucijos dalyvis.

Net visko matę kriminalistai buvo pakraupę dėl žudikų brutalumo. Parke miegantis žmogus tapo visiškai atsitiktine ten besišlaisčiusių ir nuotykių ieškančių jaunuolių, tuomet dar nepilnamečių, auka. Įtariama, kad po tamsų parką šlaistęsi vaikinai pamatė gulintį žmogų ir pradėjo jį spardyti. Išlieję įniršį nuėjo, tačiau netrukus sugrįžo ir jau ne tuščiomis – atsinešė pagalių. Egzekucija, kokią nepažįstamajam surengė jėgų pilni jaunuoliai, sveiku protu nesuvokiama.

Žmogus buvo ne tik spardomas, talžomas pagaliais, bet ir ant jo šokinėjama. Supratę, kad auka neberodo gyvybės ženklų, užpuolikai, norėdami nuslėpti nusikaltimą, vyrą nuvilko į upelį. Prie tako, kuriuo buvo velkamas vyro lavonas, pareigūnai aptiko kraujo, pagalių nuolaužų ir vieno iš užpuolikų mobilųjį telefoną. Vėliau duodamas parodymus vienas nusikaltėlių prasitarė, kad buvo kilusi mintis net padegti kūną.

Žudė iš neturėjimo ką veikti

Per ikiteisminį tyrimą nustatyta, kad aukai padaryta ne mažiau nei 25 sužalojimai: sulaužyti šonkauliai, sudaužyta galva, o mirties priežastimi tapo nuo smūgių į smegenis išsiliejęs kraujas.

Žudyti nebuvo jokio tikslo. Nusikaltimas padarytas iš neturėjimo ką veikti“, – tuomet komentavo Panevėžio miesto vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo tarnybos Smurtinių nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Orlandas Butkus.

Neatrodė, jog žmogų užmušę jaunuoliai gailėjosi dėl savo elgesio. Teismo salėje jie šypsojosi, netgi linksmai kalbino vienas kitą. Edvinas Mitkus nuteistas devyneriems su puse metų nelaisvės, o M. Šmigelskis – aštuoneriems metams.

Pastarasis, iki bausmės pabaigos likus kiek daugiau nei trejiems metams, turėjo vilties išeiti į laisvę.

Nuobaudų daugiau nei paskatinimų

Vis dėlto Kauno apylinkės teismo Kaišiadorių rūmai atsisakė tvirtinti Lygtinio paleidimo iš pataisos įstaigos komisijos Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos nutarimą taikyti jam lygtinį paleidimą.

Kaip teigiama teismo pranešime, M. Šmigelskis laisvės atėmimo bausmę atlieka už labai sunkų tyčinį smurtinį nusikaltimą. Per visą bausmės atlikimo laiką drausmine tvarka nuteistasis buvo baustas aštuonis kartus, o paskatintas – tik keturis.

Teismas atkreipė dėmesį, kad nors nuteistajam skirtos nuobaudos šiuo metu nebegalioja, tačiau jų paskyrimo faktas yra reikšmingas sprendžiant dėl šio žmogaus gebėjimo paklusti privalomiems nurodymams ir draudimams.

Vidaus tvarkos taisyklės ir režimo reikalavimai buvo pažeisti ne vieną kartą, nuteistajam gerai žinant laisvės atėmimo vietos taisykles“, – teigiama teismo nutarime.

Teismas konstatavo, kad nesugebėjimas paklusti nustatytoms taisyklėms bausmės atlikimo metu leidžia pagrįstai abejoti, jog nuteistasis, anksčiau išleistas į laisvę, laikysis teismo ir įstatymo jam nustatytų įpareigojimų – probacijos sąlygų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų