Žmonės su negalia „matuojasi“ profesijas

Žmonės su negalia „matuojasi“ profesijas

Lietuvoje jau penktą kartą startavo DUOday – diena, kai įmonės bei organizacijos visoje šalyje kviečia žmones su negalia išbandyti naujas profesijas, o kartais net tapti nauju kolega.

Šiais metais iniciatyva vyksta net dvidešimtyje Lietuvos miestų – taip pat ir Panevėžyje. Savo jėgas sujungė 25 žmones su negalia atstovaujančios organizacijos ir 130 darbdavių. Šių metų iniciatyvos tikslas – kad kuo daugiau žmonių su negalia po DUOday dienos sulauktų nuolatinio darbo pasiūlymų.

Per DUOday žmogus su negalia visą darbo dieną praleidžia pasirinktoje organizacijoje: stebi įmonės darbo procesus, pagal galimybes atlieka kai kurias užduotis, dalyvauja susitikimuose, kartu pietauja ir bendrauja su kolektyvu.

Tradiciškai iniciatyvą atidarė Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija.

Jaunuolių dienos centro lankytoja Daiva praleido visą dieną kartu su  prezidentu Gitanu Nausėda bei jo komandos nariais. Diena Prezidentūroje paliko įspūdžių ilgam.

Jaunuoliai lankėsi ir Panevėžio apskrities vyriausiajame policijos komisariate, kur kinologai jiems parodė, kaip kiekvieną dieną dresuoja keturkojus pareigūnus Roksį ir Cherry.

Panevėžio mieste prie iniciatyvos prisijungė  „Rimi Lietuva“, „Telia Lietuva“, Prezidentūra, „Swedbank Lietuvoje“, LRT, Panevėžio apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, Užimtumo tarnyba, ,,Saulėtekio“ progimnazija, ,,Sotusis lokys‘‘, ,,Regitra, Panevėžio filialas‘‘, Panevėžio Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka, Gabrielės Petkevičaitės – Bitės biblioteka, ,,Gazelė‘‘, ,,Debesų kiemas‘‘, ,,CCC RYO‘‘.

Jaunuolių dienos centro lankytojai galėjo išbandyti platų profesijų ir specialybių spektrą: policijos kinologų, pardavėjų-kasininkų, klientų aptarnavimo specialistų, padavėjų-barmenų, auklėtojų padėjėjų ir kitų specialistų.

Jurgita Kuprytė, įdarbinimo tarpininkų „SOPA“, kurie pradėjo DUOday iniciatyvą Lietuvoje, vadovė, pabrėžia, kad projektas šiais metais turi naują ambiciją.

„2023 m. pabaigoje mūsų šalyje buvo 142,9 tūkst. darbingo amžiaus asmenų su negalia. 2024 m. balandžio mėn., Užimtumo tarnybos duomenimis, Lietuvoje iš viso registruota 11,5 tūkstančių šiuo metu nedirbančių žmonių su negalia. Jie sudaro 7,5 proc. visų registruotų bedarbių. Lietuvos žmonių su negalia įdarbinimo skaičiai vis dar yra žemesni negu Europos Sąjungos šalių vidurkis. O kiek dar šių bedarbių statistika net nemato, nes jie nesiregistruoja tarnyboje? “, – sako J. Kuprytė. – Tikime, kad ši situacija turi ir gali pasikeisti. Siekiame, kad skirtingose organizacijose įvairias profesijas išbandę žmonės su negalia po to gautų ir realius darbo pasiūlymus bei būtų įdarbinti – tiek versle, tiek viešajame sektoriuje.“

Šių metų pradžioje įsigaliojo kvotos darbuotojų su negalia įdarbinimui viešajame sektoriuje. Numatyta, kad darbuotojų, turinčių negalią, organizacijoje turi būti ne mažiau kaip 5 proc. Pagal Asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymą, tokia tvarka galioja valstybinėms įstaigoms ar įmonėms, kuriose yra 25 ir daugiau darbuotojų.

Jau kelis metus DUOday iniciatyvos ambasadoriais bei rėmėjais esanti Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra ne tik konsultuoja kitus darbdavius, bet ir patys yra įdarbinę žmones su negalia – čia darbuojasi 35 darbuotojai, turintys negalią, o tai sudaro 9 proc. visų agentūros darbuotojų.

Agentūros vadovė Eglė Čaplikienė ragina darbdavius kreiptis į 2023 metais Agentūros įsteigtą Konsultacijų centrą nemokamų konsultacijų.

„Prieinamumo klausimas yra vienas dažniausiai pasitaikančių trikdžių, kurį įveikus, užtikrinus fizinį, informacinį prieinamumą, darbuotojas su negalia galės produktyviai dirbti ir jaustis gerai bei užtikrintai savo darbo vietoje. Darbo vietos pritaikymas ne visada kainuoja, ekspertai siekia kokybės, tačiau atsižvelgia į galimas patirti išlaidas ir pasiūlo racionalius darbo vietos pritaikymo būdus. Taip pat kviečiame darbdavius imtis iniciatyvos ir parodyti kandidatui, kad ieško darbuotojų pagal jų kompetencijas ir norą dirbti, jokio skirtumo, su ar be negalios. Kviečiame savo darbo skelbimus bei „Facebook“ puslapio profilio nuotraukas žymėti specialiai kampanijai paruoštu „Jokio skirtumo, su ar be negalios“ ženklinimu, kuris perduoda žinutę apie tai, kad jūs, kaip darbdavys, norite ir esate pasirengę įdarbinti žmones su negalia, bei motyvacija kandidatams siekti pozicijos jūsų organizacijoje.“

Valstybės įmonė „Regitra“ pirmą kartą DUOday iniciatyvoje dalyvavo pernai. Penki įmonės padaliniai – trys Vilniuje, Šiauliuose ir Panevėžyje – priėmė žmones su negalia išbandyti skirtingas darbo pozicijas.

Žmonių ir kultūros vystymo skyriaus vadovė Rita Kastanauskienė džiaugiasi, kad ši patirtis suteikė ne tik pozityvių patirčių, bet ir padėjo rasti naują kolegę.

„Nuo 2023 m. rudens mūsų viename iš padalinių, klientų aptarnavimo srityje, dirba buvusi DUOday viešnia , o dabar jau kolegė, turinti fizinę negalią. Suprantame, kad bet kuriam naujam kolegai naujas darbdavys, nauja sritis ir kiti nauji dalykai kelia iššūkių, tačiau mūsų naujokė puikiai įsiliejo į komandą ir per trumpą laiką tapo neatskiriama jos dalimi. Ji noriai dalinasi savo istorija ir patirtimis su kitais negalią turinčiais asmenimis!“, – džiaugiasi R. Kastanauskienė.

Vadovė pabrėžia, kad įtrauktis yra viena prioritetinių įmonės socialinės atsakomybės sričių. Darbuotojų, kurie yra pateikę informaciją apie turimą negalią, įmonėje yra 2,83 proc.

„Žinome, kad jų turime daugiau, tačiau dar ne visi nori informuoti darbdavį apie savo negalias. Tad mūsų prioritetas – darbuotojų švietimas per paskaitas, DUOday patirtis, savanorystę ir kitas iniciatyvas. Gebėdami priimti truputį kitokius poreikius turinčius kolegas, tikime, kad patys būsime atviresni visuomenei bei klientams.“

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų