Žiema davė startą kelininkams

Žiema davė startą kelininkams

Žiema šiemet pas kelininkus atėjo labai punktualiai. Pačią pirmąją gruodžio dieną iškrito pirmosios snaigės ir į kelius pasileido barstytuvai, valytuvai bei kita gatvių priežiūros technika.

Penktadienio naktį 3 val. į Panevėžio miestą pirmieji išburzgė bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ barstytuvai. Šioje įmonėje žiemos sezonui pasiruošta jau nuo lapkričio 1-osios.

„Turime budintį darbuotoją, kuris žiemos sezonu stebi situaciją ir siunčia darbuotojams užduotis. Šiąnakt pirmą kartą išvažiavome barstyti gatvių. Nors snigo nesmarkiai, būgštavome, kad atšalus iškritęs sniegas prilips prie asfalto dangos ir vėliau kils didesnių rūpesčių. Kaip dirbsime toliau, viskas priklausys nuo oro sąlygų“, – penktadienio rytą „Sekundei“ sakė bendrovės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus viršininkas Kęstutis Olišauskas.

Tačiau snigti nesiliovė ir įmonės barstytuvams teko visą dieną miestą saugoti nuo pavojingų eismo sąlygų. Kartu triūsė ir šaligatvius valanti technika.

„Sningant neįmanoma užtikrinti, kad visos gatvės būtų švarios, bet mes privalome jas barstyti, kitaip – vėliau nebeišsivaduosime iš pusnių. Tačiau mūsų darbas visiškai įvykdytas būna tik tada, kai nukrenta paskutinė snaigė ir mes po to nubarstome visas gatves. Taigi miestas laikomas išvalytu tik po kelių valandų nustojus snigti“, – apie beprasidedančius mūšius su gamta kalbėjo kelininkų vadovas.

Galerija

Šimtas gatvių

Palankiomis oro sąlygomis ir nesant intensyvaus eismo, K. Olišausko teigimu, kelininkai miesto gatves pabarsto per 3–4 valandas.

Tačiau piko metu šie darbai tampa tikru išbandymu visiems. O jei būna lijundra ar plikledis, situacija tampa nebevaldoma.

„Plikledis miestą į ledą sukausto per 15 min. ir fiziškai mes nieko padaryti nebegalime, net druska taip greitai nespėja ledo tirpdyti. Todėl gatvėse pasipila avarijų“, – sakė viršininkas.

Iš viso ši tarnyba žiemą privalo rūpintis kone šimtu Panevėžio gatvių iš visų trijų šimtų.

Valymo maršrutą žiemos metu įmonei pateikia Panevėžio miesto savivaldybė. Gatvės pagal šį planą Panevėžyje yra suskirstytos į pagrindines ir šalutines. Pastarosios yra didesnės gatvės, kuriose nekursuoja autobusai.

Per vieną kartą Panevėžio kelininkams tenka nubarstyti ar nuvalyti iš viso125 km gatvių. Kai kur per kartą tarnybos technika nepajėgiapašalinti sniego ir važiuoja du kartus.

„Davus komanda žiemą mūsų tarnyba miestą padalija į keturias dalis. Į skirtingas puses vienu metu išvažiuoja dirbti keturios transporto priemonės. Jos pradeda nuo artimiausių gatvių, kad nebūtų gaišinamas laikas“, – aiškino K. Olišauskas.

Kelininkai gatvėms prižiūrėti pasitelkia 10 sniego valytuvų, 7 barstytuvus ir 2 krautuvus smėlio bei druskos mišiniui gabenti.

Atsargų turi

Dar penki specialūs traktoriai su šluotomis bendrovėje yra šaligatviams valyti. Vienas iš jų visada būna atsarginis.

Be technikos, šaligatvius taip pat valo 56 valytojai, kurių žiemą darbo dienos norma žiemą – nuvalyti 3700 kv. m ploto.

Iš viso bendrovė įpareigota prižiūrėti 143 tūkst. kv. m žiemą šluojamų šaligatvių. Juos tenka ir pabarstyti smėliu.

„Proeš žiemos sezoną turime sukaupę pakankamai reikalingų medžiagų keliams barstyti. Pasiruošėme beveik 1000 tonų chlorido. Oro temperatūrai nukritus žemiau kaip dešimt laipsnių šalčio tenka barstyti smėlio-chlorido mišinį. Smėlio turime per 200 tonų“, – skaičiavo Miesto tvarkymo skyriaus viršininkas.

Kiek keliams prižiūrėti žiemą įmonei skirta lėšų, pašnekovas atsakyti negalėjo. Lėšos gatvėms esą duodamos visiems metams ir senkant biudžetui tarnyba gauna komandą stabdyti darbus.

Rajonas pasiruošęs

Panevėžio rajone kelius prižiūri lapkričio pirmąją reorganizuotos VĮ „Kelių priežiūra“ Panevėžio padalinio darbuotojai. Jie žiemą atsakingi už 88 km magistralinių, 116 km krašto ir apie 120 km rajoninių kelių.

Pirmiausia šie kelininkai skuba valyti magistralinio kelio Šiaulių link. Šis ruožas prižiūrimas visą parą.

Krašto keliuose rajone kelininkai budi nuo 6 iki 19 val.

Rajoninių kelių, vedančių į kaimus ir miestelius, priežiūra žiemą skirstoma į tam tikrus lygius. Čia valymo darbai vyksta nuo 8 iki 17 val.

„Šiandien jau važiavome barstyti kelių. Kai kur teko grįžti ir antrą kartą“, – apie pirmą žiemos dieną sakė VĮ „Kelių priežiūra“ Panevėžio padalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Čerškus.

Panevėžio rajono kelininkai turi 8 barstytuvus ir daugiau nei 20 valytuvų. Pilni ir šios tarnybos smėlio bei druskos aruodai.

Kelių būkle ir eismo sąlygomis Lietuvoje besidomintiems vairuotojams kelininkai pataria stebėti specialią internetinę svetainę www.eismoinfo.lt. Čia nuolat atnaujinama informacija, kokios važiavimo sąlygos šalyje.

Dėl slidžių gatvių kelininkų tarnybos viešai skelbia ir savo budinčių darbuotojų telefonus.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų