Mantas Leliukas valdančiųjų balsų dauguma atšauktas iš Kontrolės komiteto pirmininko pareigų. V. Bulaičio nuotr.

Žemės skandalo herojui kėdės neišsaugojo

Žemės skandalo herojui kėdės neišsaugojo

Neteisėto valstybinės žemės sklypo prisijungimo skandale išgarsėjusiam miesto Tarybos opozicijos nariui Mantui Leliukui nepavyko išsaugoti solidaus Kontrolės komiteto pirmininko posto.

Opozicija atkakliai reikalavo atidėti klausimą dėl M. Leliuko atšaukimo motyvuodama, jog tokį siūlymą pateikęs meras remiasi tik kalbomis, o „Sekundės“ paviešinti su politiko morale nederantys faktai esą nepagrįsti institucijų.

Vis dėlto Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Panevėžio skyriaus vedėja Vida Balčiūnienė dienraščio korespondentams dar kartą patvirtino, jog politiko šeimos sklypas priemiestyje neteisėtai praplatintas valstybinės žemės sąskaita, o po tokiomis patikrinimo išvadomis pasirašęs ir pats M. Leliukas.

Stojo kolegos pusėn

Dėl M. Leliuko išlikimo vieno svarbiausių Kontrolės komiteto vadovu Taryboje užvirė aistros.

Nors politikas pats ne kartą viešai yra patvirtinęs, jog be leidimo užsitvėrė valstybinės žemės sklypą, opozicijos atstovai ragino merą atsiimti teikimą ir esą palaukti, kaip šią situaciją įvertins institucijos.

„Kam čia tokia skuba? Yra į daug tarnybų kreiptasi dėl situacijos įvertinimo“, – klausimą atidėti bent dar mėnesiui, iki kito Tarybos posėdžio siūlė opozicionierius Gintaras Šileikis.

Su įstatymu prasilenkusio M. Leliuko neskubėti politiškai bausti ragino ir liberalsąjūdininkė Zita Kukuraitienė, piktindamasi, kad net žemės ūkio ministras Bronius Markauskas iš pareigų pasitraukė tik sulaukęs išvadų. Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) nurodė, kad B. Markausko ar jo motinos ūkininkės Sofijos Markauskienės veikloje nėra nustatyta nusikalstamos veikos požymių, tačiau visgi galėjo būti neteisingai deklaruoti pasėliai siekiant gauti ES išmokas.

„Opozicija nėra už tai, kad būtų pažeidinėjami įstatymai. Jei bus nustatytas pažeidimas, pati jį atstatydins“, – išvadų dėl M. Leliuko poelgio siūlė laukti Z. Kukuraitienė.

Dėl Tarybos nario reputacijai kritusio šešėlio susiūbavusią svarbią kėdę jo politinė bendražygė Gema Umbrasienė pavadino „labai reikšminga situacija“, nusistebėjusi žiniasklaidos dėmesiu žemėtvarkininkų pričiuptam politikui.

„Pateikta daug informacijos, kuri daugiau panaši į norą, kad taip būtų“, – kolegą bandė ginti G. Umbrasienė.

Prarado pasitikėjimą

Opozicijos bandymas sustabdyti jos pačios į Kontrolės komiteto pirmininko vietą deleguoto M. Leliuko atšaukimą buvo toks įnirtingas, kad socialdemokratas Donatas Degenis prieš lemiamą balsavimą netgi frakcijos vardu paprašė pertraukos.

Visgi dešimt laisvų minučių M. Leliukui reikšmingų pareigų neišsaugojo.

Iš pirmininkų politikas atšauktas tik valdančiųjų balsų dauguma. Visi 11-a opozicijos atstovų palaikė žemėtvarkininkų pričiuptą kolegą.

Teikimą dėl M. Leliuko atšaukimo iš Kontrolės komiteto pirmininko pareigų parengusio mero Ryčio Račkausko teigimu, Taryba nėra teismas ir politiko poelgis įvertintas ne teisine, bet moraline prasme. Viešumoje pasirodžiusios informacijos apie su įstatymu bei politikoje esančio viešo žmogaus morale nederantį poelgį, kurios nepaneigė nei institucijos, nei pats Tarybos narys, mero teigimu, pakanka, kad politinis pasitikėjimas būtų prarastas.

Žemėtvarkininkai griežti

Kad M. Leliukas savavališkai kiemą pasididino valstybinės žemės sąskaita, „Sekundei“ dar kartą patvirtino NŽT Panevėžio skyriaus vedėja V. Balčiūnienė.

Politikas kviečiamas gegužę atvykti į skyrių surašyti protokolo. Tuomet, anot vedėjos, ir bus priimtas sprendimas dėl baudos skyrimo.

Žemėtvarkininkams išmatavus jo šeimos sklypą ir aptikus, kad savavališkai užtverti keli valstybinės žemės arai, M. Leliukas tą pripažino pasirašęs patikrinimo akte.

Tačiau po to Tarybos narys ėmėsi žygių savo nusižengimui sušvelninti.

„Dabar jis vertina, kad neteisingai apskaičiuotas plotas, nes į prisijungtą 4,3 aro valstybinės žemės plotą įskaičiuotas ir įvažiavimas į sklypą. Bet įvažiavimas teužima 0,02 aro, taigi vis tiek neteisėtai prisijungtas plotas viršija 4 arus“, – aiškino V. Balčiūnienė.

Politikas kreipėsi į žemėtvarkininkus bandydamas įsiteisinti papildomą jam nepriklausantį plotą – prašydamas leisti jį prisijungti prie namų valdos.

„Mes jam jau davėme neigiamą atsakymą dėl tos dalies prisijungimo prie sklypo. Negalime leisti prisijungti tų papildomų arų, nes neatitinka kriterijų, ir šiuo atveju jokių kitokių niuansų negali būti“, – teigė vedėja.

Vis dėlto M. Leliukas turi vilčių savavališkai prisijungtus daugiau nei 4 arus pasilikti.

Žemėtvarkininkams išsiaiškinus suktybę, politikas balandžio vidury pateikė prašymą rajono Savivaldybei dėl detaliojo plano korektūros rengimo.

Rajono vyriausiojo architekto Sauliaus Glinskio teigimu, atsakymas dar nėra duotas.

 

Komentarai

 • kaip opozicija apsikakojo! Ir chlapčiukas nuotraukoje išsigandęs laukia savo eilės….

 • Paskelbkite saraša kurie balsavo prieš, liaudis turi žinoti savo „didvyrius“ ir kam tinka žemgrobys valdzioj ir kas neišlaike morales testo

 • Bravo moraliems politikams, o itarimai del dvasinio bendrumo su žeme pasisavinusiu ir tu kurie pareme zemes uzvaldytoja.

 • O aš abejoju kad žemė yra apvali. Juk taip skamba palaikiusiu žemes grobika palaikymas. Geda bendrininkams.

 • Oho koks bukietas „moraliuju“ politiku prazydo su gema, degeniu, sileikiu priesakyje. Ne celofaninio popieruko nereikia.

 • užstoti zeme pasisavinanti ir pavyzdziu laikyti Markauską – fu kaip smirdyt opozicijos bloke, fu!

  • Atsakyti
  • Klausiau opozicijos pasisakimu kai posėdyje bandė išsukti sėbrą tai bent mokėjimas suokti, pėdas mėtyti, netikinčiais kad tikrai zemę pasisavino prisimesti, vertė kaltę kad laikraštis meluoja. Žemės tarnyba juk aiškiai sako kad pasisavino.
   tokie gali bet kokeis klausymais viska išversti antraip savanaudiškai tai nei venu žodziu Gemos, Degenio, Šileikio nebetikesiu niekada jokiu klausimu. Basta! Morales testas aiskus.

   • Atsakyti
 • Teisingas teisingo ir stuburą turinčio mero sprendimas, taip ir turi būti

  • tai mero kerstas ir taskas

   • mokinau gi svetimo neimti

 • Man šioje istorijoje keista ir tai kad gyvendamas rajone sėdi Miesto Taryboje…. suktas veikėjas…

  • Taip.Ir aš norėjau užduoti klausimą?Gyvena rajone ,o atstovauja miesto tarybai?
   Kažkaip prasilenkia su įstatymu?

 • Kazkas cia prase paskelbti balsavusiu „pries“ pirmininko nuemima sarasiuka

  Prieš: 11
  Satkevičius Vitalijus, Umbrasienė Gema, Grėbliūnas Maurikijus, Sankauskas Rimantas, Kukuraitienė Zita, Sėdžius Laimutis, Šileikis Gintaras, Leliukas Mantas, Gaidžiūnaitė Janina, Degenis Donatas, Ivonaitis Albinas,

  • Ohoho, „atsinaujinanti Tėvynės Sąjunga“ pirmuoju numeriu. Aukštos moralės politikai Satkevičius ir Grėbliūnas palaiko aukštos moralės politiką Leliuką. Nice.

   • Atsakyti
  • Obana!

  • VARNAI VARNUI AKIES NEKERTA GI.

 • Visi Panevėžio politiniai Minedai prieš subalsavo Kaip jie į tą tarybą patenka??? Įdomu būtų pabendrauti su žmonėmis, kurie balsuoja už juos…

 • ir vėl tie patys grybukai komentarus iš „UTRAK“ rašo. Mažučiai nenualpkite tik

 • Leliukas už Markauską. Stipru

  • Ar vis dar Vitalijus su Gema už Markauską? Rasota.

   • Atsakyti
 • Kiek čia mėšlinų komentatorių, kad net Kartu :))))

  • Pats burną išsiplauk, vaikiuk…

 • gatve per rožyną, užteks ten jums žibutes fotkint krumuos perlu ieškot

  • Atsakyti
 • Seimo Audito komitetas vadovaujams Ingridos Šimonytės kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas pagal kompetenciją įvertinti Panevėžio miesto savivaldybės veiksmus priimant sprendimus dėl Panevėžio miesto autobusų stoties ir besiribojančių teritorijų konversijos bei naujos Panevėžio miesto autobusų stoties statybos investicijų sutarties projekto tarp Panevėžio miesto savivaldybės, UAB „Baltisches Haus“ ir UAB „Panevėžio autobusų parkas“, esant pagrindui užtikrinti viešojo intereso gynimą.

  Kaip teigiama kreipimęsi, komitetui nagrinėjant klausimą dėl Panevėžio autobusų stoties ir besiribojančių teritorijų konversijos ir naujos Panevėžio miesto autobusų stoties statybos investicijų sutarties projekto atitikties viešo ir privataus sektorių partnerystę reglamentuojančioms teisės aktų nuostatoms, suabejota, ar Panevėžio miesto savivaldybės tarybos sprendimais dėl investuotojo atrankos ir minėtos investicijų sutarties projekto patvirtinimo nėra pažeidžiamas viešasis interesas.

  Panevėžio miesto savivaldybės taryba 2017 m. sausio 26 d. sprendimu Nr. 1-5 „Dėl investicijų sutarties dėl Panevėžio miesto autobusų stoties ir besiribojančių teritorijų konversijos, naujos Panevėžio miesto autobusų stoties statybos investicijų projekto įgyvendinimo sudarymo inicijavimo ir investuotojo atrankos sąlygų patvirtinimo, įgaliojimų suteikimo“ nusprendė patvirtinti investuotojo, su kuriuo Panevėžio miesto savivaldybė ketina sudaryti investicijų sutartį dėl Panevėžio miesto autobusų stoties ir besiribojančių teritorijų konversijos, naujos Panevėžio miesto autobusų stoties statybos investicijų projekto įgyvendinimo, atrankos sąlygas. Sprendimo antru punktu Savivaldybės taryba pavedė Panevėžio miesto savivaldybės administracijai atlikti investuotojo atranką pagal patvirtintas investuotojo atrankos sąlygas, pateikti Panevėžio miesto savivaldybės tarybai tvirtinti investuotojo atrankos nugalėtoją ir su juo suderintą investicijų sutarties projektą.

  Sprendimą įvertinusi VšĮ Centrinė projektų valdymo agentūra nurodė, kad Investicijų į Panevėžio miesto savivaldybės infrastruktūrą, gamybos ar paslaugų sritį sutarčių sudarymo tvarkos aprašas ir Sprendimas galimai neužtikrina sąžiningos konkurencijos, o taip pat galimai pažeidžia pagrindinius Europos Bendrijos steigimo sutarties (t. y. konkurencijos teisės) principus.

  Vyriausybės atstovė Panevėžio apskrityje, gavusi Centrinės projektų vystymo agentūros vertinimą kreipėsi į Panevėžio miesto savivaldybe dėl papildomos informacijos, susijusios su būsima investicijų sutartimi ir investuotojo atrankos aprašu, pateikimo, įvertinant Centrinės projektų vystymo agentūros pastabas. Komiteto turimais duomenimis, atsakymas Vyriausybės atstovui pateiktas tik 2018 m. sausio 26 d., t. y. po Savivaldybės tarybos sprendimo patvirtinti Investicijų sutarties projektą. Taigi, Panevėžio miesto savivaldybės taryba 2018 m. sausio 25 d. priėmė sprendima Nr. 1-3 „Dėl investicijų sutarties dėl Panevėžio miesto autobusų stoties ir besiribojančių teritorijų konversijos ir naujos Panevėžio miesto autobusų stoties statybos investicijų projekto tarp savivaldybės, UAB „Baltisches Haus“ ir UAB „Panevėžio autobusų parkas“ projekto patvirtinimo““ neatsižvelgdama nei į Vyriausybės atstovės, nei į Centrinės projektų vystymo agentūros pastabas.

  Kaip teigia Seimo Audito komitetas, patvirtinus Investicijų sutarties projektą, Panevėžio miesto savivaldybė sudarė sąlygas UAB „Baltisches Haus“ ne tik nuosavybės teise įgyti sutarties projekte nurodomą nekilnojamąjį turtą automobilių stovėjimo aikštelę, tačiau ir išimtinę teisę be aukciono valdyti bei naudotis valstybine žeme kurioje yra šis statinys, o kartu ir nevaržoma galimybę pasinaudoti Žemės įstatymo 10 str. 5 d. 1 p. nustatyta išimtimi – įsigyti nuosavybės teises į automobilių stovėjimo aikštelei priklausysiantį valstybinės žemės sklypą be aukciono.

  Taip pat pastebima, kad Panevėžio miesto savivaldybė galimai neįvertino neatlygintinai perduodamos valstybinės žemės ekonominės naudos investuotojui, taip pat galimai nevertino ir alternatyvių sandorių dėl valstybinės žemės perleidimo naudos, pavyzdžiui nuomos ir/ar pirkimo-pardavimo sutarčių atveju, kurios sudaromos viešo aukciono rezultatų pagrindu dalyviams pasiūlius didžiausią kainą.

  Savo neigiamą nuomonę dėl šio susitarimo kiek anksčiau išreiškė ir STT atlikusi antikorupcinį vertinimą bei jau minėta Centrinė projektų vystymo agentūra. Miesto Tarybos opozicija taip pat ne kartą reikalavo atšaukti mero Ryčio Mykolo Račkausko, P.Urbšio judėjimo „Kartu“ ir jį palaikančių Tarybos narių pastangomis patvirtintą sprendimą, tačiau geriausiu atveju sulaukdavo tik priekaištų dėl trukdymo dirbti ar viešų patyčių. Spėjama, kad nenoras pasirašyti šią sutartį buvo tikroji UAB „Panevėžio autobusų parkas“ generalinio direktoriaus Rimanto Petukausko pašalinimo iš užimamų pareigų priežastis.

  • Atsakyti
  • Iš to debesingo pasikreipimosi nebus lietaus, o spėti kad STT įdomų viražą dėl Petukausko padarė galima. Tik kodėl taip ilgą vingiuotą kelią pašalinimui STT rinkosi? Gal yra stiprių kurie paprastai nebūna pašalinami?

 • Stipru. O kur Sekundes straipsnis apie ta prokuratura ginantis mera ? Apie leliuka keturi o del mero nei vieno? Nutraukt finansavima ir gerus darbus marijonu teritorijoj greitai, mere. Visai tamstos ivaizdi apleido.

 • tai gal tai klounadai pagaliau ateis galas? Bet kas pakeis ta klouną ir iškuops mėšlą?

  • tavo Vitaliukas, turi patirties dumblo kasime prie Kalnapilio

   • Atsakyti
 • as jums siūlau ten statyt mokamus šikinykus kitaip wc , matosi kad stotis nereikalinga, kas važiuos pravažiuos kas norės išlipt šitoj saloj Panevėžiu vadinamoj išlips kur patvory nereikia cia rašyt savo tu paklodžiu per visa puslapi. meras gerai tvarkosi ir teisingai daro kad jus siuncia toli … ant 3xxx

  • Atsakyti
  • Nu ir sutarėm. Tamsta murkdykis su dabartiniais o mes ruosiames naujiems rinkimams ir naujai stociai.

 • dabartine autobuso stotis visiskai atitinka cia gyvenantiems pilieciam.Palykit kokia yra.nes suklaidynsite miesto svecius

 • Šlovė valdžiai palikusiai Leliukui 0.02 a ivažiuoti. Tegu važinėja dviračiu ir vaikšto šonu. Gėda žemgrobiams.

 • Kažkoks komentatorius tiesiog varyte varo ant Leliuko visokiais vardais pasivadindamas. Matyt, rujoja.

 • O kokias ten aferas su ta stotimi suka Račkauskas? Kodėl niekas nerašo? Vien tik ant Leliuko galima mėšlą pilti, kad šabakštyno gabalėlį apsitvėrė ir tvarkė? Valkiūnienė, sako, ten nulėkusi sprindžiais Leliuko žemę išmatavo, vargšė moterėlė

 • O kai žemę ne savo užsitveri, tai jau galima vadinti vagimi?

 • O kai apšmeiži – galima vadinti niekšu ?

 • Ir kas ta sargyba ir kas ta gynyba kad tiek saugojo tiek gynė postą įklimpusiam į žemės grobimo skandalą tačiau ir neišsaugojo ir neapgynė?

Rodyti visus komentarus (38)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų